Data modyfikacji:

Jak zrobić: domowa ściana wspinaczkowa

Jeśli Wasze maluchy uwielbiają aktywnie spędzać czas i szukacie dla nich zajęcia na deszczowe dni, stwórzcie dla nich domową ścianę wspinaczkową! Jak? Instrukcję znajdziecie w poniższym artykule.

„Żywe srebro” – tak mówi się o osobie, która jest bardzo ruchliwa i ma mnóstwo energii. Jeśli właśnie w taki sposób opisalibyście Wasze dziecko, dzisiejszy poradnik DIY będzie dla Was idealny. Wystarczy, że macie do dyspozycji jedną pustą ścianę i wolne popołudnie. Domowa ściana wspinaczkowa na pewno ucieszy każdego aktywnego malucha.

Ściana wspinaczkowa – potrzebne materiały:

- kantówka budowlana 10 x 5 cm

- śruby odpowiadające danej powierzchni (o długości nie mniejszej niż 7,5 cm)

- wiertarka udarowa z bitami (30 mm)

- wkrętarka

- wykrywacz profili i przewodów

- piłka ręczna do drewna lub piła tarczowa

- papier ścierny o granulacji P80

- taśma malarska

Ściana wspinaczkowa – przygotowanie:

Krok 1:

Używając piłki, potnijcie kantówkę budowlaną na kilka kawałków o długości nie mniejszej niż 12 cm. Możecie wyciąć je w wybrany przez Was kształt, by uformować z nich „kamienie” na ściance budowlanej, jednak pamiętajcie, by nie naruszyć integralności drewna, by klocki nie rozpadły się podczas ich zawieszania czy wspinania się po nich. Domowa ściana wspinaczkowa musi być przed wszystkim bezpieczna.

Krok 2:

Papierem ściernym wygładźcie wszelkie ostre krawędzie i nierówności. Najlepiej wykonywać ten krok na dworze.

Krok 3:

Używając wykrywacza profili i przewodów zaznaczcie taśmą malarską miejsca na ścianie, gdzie występują. W ten sposób nie będziecie musieli obawiać się, ze traficie w nie podczas tworzenia ściany wspinaczkowej dla Waszego dziecka.

Krok 4:

Przyciśnijcie pierwszy z drewnianych „kamieni” mocno do ściany, by wstępnie przewiercić w nich dwa otwory. Upewnijcie się, że znajdują się one w połowie klocka ok 2 cm od każdej jego krawędzi. Następnie wkręćcie w te miejsca po jednej śrubie budowlanej. Obserwujcie, czy drewniany kawałek nie rozszczepia się w którymś miejscu – jeśli tak się dzieje, odrzućcie go i wykorzystajcie inny. Upewnijcie się, że przykręcony kawałek gładko przylega do ściany i jest mocno zamocowany.

Krok 5:

Kontynuujcie przykręcanie kolejnych kawałków, układając je w zaplanowaną przez Was trasę ściany wspinaczkowej – pamiętajcie, by była ona możliwa do pokonania przez Wasze dziecko, dostosujcie więc odstępy między poszczególnymi kawałkami do jego wzrostu i zasięgu jego nóg.

Krok 6:

Tuż pod ścianą możecie dla bezpieczeństwa położyć duży, miękki materac.

Domowa ściana wspinaczkowa jest gotowa do użycia przez Wasze dziecko.

Jeśli szukacie innych pomysłów na kreatywną aranżację ściany w pokoju Waszego dziecka, zajrzyjcie TUTAJ.

Znacie inne ciekawe pomysły na kreatywne zagospodarowanie domowej przestrzeni?

Autor: Oliwia Górska