Data publikacji:

Jak zrobić wieszak na wąż ogrodowy? A może lepiej kupić zwijadło? 

Węże są stałym elementem wyposażenia większości ogrodów oraz działek, znajdują wiele zastosowań, doprowadzając wodę do zraszaczy lub bezpośrednio podlewając z ich pomocą rośliny. Są też niezbędne podczas napełniania oczek wodnych lub basenów, a także czyszczenia maszyn ogrodowych, chodników lub samochodów. Choć na pierwszy rzut niepozorne, węże potrafią być bardzo ciężkie i sprawiać problemy w trakcie przenoszenia i rozwijania. W większości przypadków umieszcza się więc na specjalnych wieszakach, w artykule radzimy jak przygotować je samodzielnie.
A garden yellow hose connected to a tap protruding from a farm building

Jak zrobić wieszak do węża ogrodowego?

Wieszaki na węże ogrodowe pozwalają bezpiecznie je przechowywać. Nie tylko ułatwiają użytkowanie węży, zapobiegając ich zwijaniu, ale przede wszystkim chronią je przed przypadkowym zniszczeniem, np. na skutek przetarcia, zgniecenia lub przedziurawienia. O tego typu uszkodzenia nie jest trudno, gdy wąż rzucamy na ziemię lub na półkę w składziku wraz z innymi narzędziami ogrodowymi. Warto pamiętać, że ze względu na ciężar przewodu wieszaki nie sprawdzają się w przypadku bardzo długich węży ogrodowych. W takiej sytuacji warto postawić na inne rozwiązania.
Czytaj również: Aranżacja ogrodu przy płocie
Wieszak może przyjmować różne kształty w zależności od miejsca, w którym jest zainstalowany, a także długości przechowywanego węża ogrodowego. Wieszaki montujemy najczęściej w składzikach na narzędzia, w garażach, piwnicach lub bezpośrednio na płotach, murach lub elewacji budynków. W sklepach znajdziemy gotowe produkty, ale ze względu na prostotę konstrukcji możemy zdecydować się na ich samodzielne zrobienie, co pozwala zaoszczędzić co najmniej kilkadziesiąt złotych.
W pierwszej kolejności warto wybrać miejsce, w którym chcemy zamontować wieszak. Powinien on oczywiście znajdować się co najmniej na wysokości ok. 1–1,5 m nad ziemią, co umożliwi do niego łatwy dostęp. Wiele osób odkłada węże tuż przy zaworze z wodą. Jest to bardzo ergonomiczne rozwiązanie. W ten sposób przewód może być na stałe podpięty do sieci wodociągowej, więc podczas podlewania nie musimy go przenosić z miejsca na miejsce.
Bierzemy również pod uwagę wytrzymałość powierzchni, do jakiej montujemy wieszak. Jeżeli przykręcamy go do drewnianego płotu lub ściany, musimy się upewnić, że wytrzymają one duże obciążenie. Należy więc użyć odpowiednio długich wkrętów mocujących, a w razie wątpliwości wybrać inne miejsce do montażu.
Z czego wykonujemy wieszak na wąż ogrodowy? Stosunkowo najprościej wykonać wieszak z drewna. Oczywiście musimy uprzednio przygotować zestaw narzędzi, takich jak wiertarka, piła ręczna lub pilarka. Przydadzą się też wkręty. Kształt wieszaka zależy od naszej fantazji. Najprostszą konstrukcję opieramy na desce montowanej bezpośrednio do ściany czy ogrodzenia, do której przyczepiamy szeroki bloczek z drewna, a jego długość dopasowujemy do długości węża. Aby przewód przypadkowo się nie ześlizgiwał, bloczek od frontu zabezpieczamy szerszą deską w dowolnym kształcie. Jeżeli wieszak znajduje się na zewnątrz, koniecznie trzeba zabezpieczyć wszystkie jego elementy farbą do drewna, lakierem lub bejcą. Obok możemy także przyczepić metalowe wieszaczki na akcesoria lub narzędzia.
Alternatywnie możemy wykonać też stojak na wąż ogrodowy. W sklepach znajdziemy wiele modeli wykonanych z metalu. Wykorzystanie tego materiału nie jest jednak możliwe, jeżeli nie mamy dostępu do spawarki. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wykonanie stojaka z solidnej drewnianej belki, którą wkopujemy w ziemię. Jeżeli zależy nam na konstrukcji na lata, możemy uprzednio wykonać nawet niewielką betonową wylewkę, do której przykręcamy słupek przy pomocy wkrętów i kątowników. Do tak przygotowanej podstawy przyczepiamy opisany już wieszak. 

Jak zrobić zwijadło do węża ogrodowego?

W przypadku dłuższych węży często bardziej skuteczną metodą ich przechowywania są specjalne bębny czy zwijadła, które można obracać, w ten sposób szybko rozwijając i zwijając przewód. W marketach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór tego typu produktów – są one przeznaczone do ustawiania w jednym miejscu, zawieszania na różnych powierzchniach. Niektóre modele wyposaża się też w kółka ułatwiające szybki transport nawet najcięższych kilkudziesięciometrowych węży.
Samodzielne przygotowanie zwijadła jest bardziej skomplikowanym zadaniem. Najpierw musimy znaleźć odpowiedni bęben na wąż. Teoretycznie można zbudować go samemu, składając lub sklejając z desek dwa dyski, które łączymy następnie przy pomocy belki przepuszczonej przez ich główną oś. Alternatywnie możemy użyć drewnianych lub plastikowych bębnów na kable lub inne przewody, które często spotyka się na budowach. 
Tego typu konstrukcję można wówczas umieścić na stelażu. Jeżeli chcemy, aby bęben mógł się poruszać, belka musi mieć okrągły przekrój, dzięki czemu będzie mogła swobodnie obracać się na odpowiednio wyprofilowanym stelażu. Do szkieletu bębna można przyczepić kółka lub umieścić go na wózku. Dzięki temu wąż łatwiej przetransportujemy z miejsca na miejsce. 
Zdjęcie: Envato Elements