Data modyfikacji:

Jaka ziemia do hortensji?

Jaka ziemia do hortensji będzie najlepsza? Jeśli chcesz, aby ten piękny krzew był prawdziwą ozdobą twojego ogrodu, zwróć uwagę na rodzaj gleby oraz jej odczyn. Zobacz, jaką ziemię do hortensji wybrać oraz jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji tej wyjątkowej rośliny.

Przeczytaj koniecznie - Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

jaka ziemia do hortensji

Hortensja to piękny krzew ogrodowy, który w okresie kwitnienia pokrywa się okazałymi i pięknie wybarwionymi kwiatostanami. Niestety, uprawa hortensji, chociaż nie jest bardzo skomplikowana, wiąże się z kilkoma ważnymi zadaniami, jakie należy wykonać.

Dotyczy to przede wszystkim przygotowania podłoża. Okazuje się, że roślina ma specyficzne wymagania względem ziemi i w nieodpowiednim podłożu może kiepsko rosnąć lub wcale nie zakwitnąć. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci dobrać właściwą ziemię do prawy hortensji.

Sprawdź również nasze propozycje na kwiaty do sypialni.

Podłoże do hortensji – jakie warunki powinno spełniać?

W większości przypadków gleba w naszych ogrodach jest zbyt mało żyzna i zasobna w składniki odżywcze, aby sprostać wymaganiom wielu roślin ozdobnych. W efekcie zakładając nowe rabaty czy szykując stanowiska do nasadzeń, na początek trzeba zadbać o solidne przygotowanie podłoża. Jaka ziemia do hortensji zapewni jej najlepsze warunki?

  • Rodzaj podłoża – ziemia na rabacie, w której posadzisz hortensję, powinna być żyzna i dość przepuszczalna. Zanim przystąpisz do sadzenia, najlepiej jest wymieszać ziemię kwiatową z kompostem lub obornikiem, co znacznie ją wzbogaci. Przy okazji warto także zadbać o rozluźnienie gleby, co można wykonać poprzez dosypanie piasku czy kory. Ziemia do hortensji nie może być zbita, ponieważ to mogłoby prowadzić do gromadzenia wilgoci wokół korzeni, a stąd z kolei prosta droga do ich gnicia i obumierania krzewu.
  • Odczyn gleby – hortensja jest szczególnie wymagająca pod względem kwasowości ziemi. Przekłada się to nie tylko na ogólną kondycję rośliny, ale też chociażby na kolor kwiatów. Przykładowo, jeśli chcesz, aby kwiaty wybarwiły się na niebiesko, PH ziemi do hortensji powinno sięgać mniej więcej 5 Ph. Natomiast odmiany kwitnące na rózowo wymagają Ph w przedziale 5,5 – 6.

Przed sadzeniem roślin w gruncie czy w doniczkach można łatwo sprawdzić odczyn gleby. Badanie tego typu wykonuje się za pomocą nieskomplikowanego urządzenia zwanego kwasomierzem, które kosztuje kilkadziesiąt złotych. 

Jaka ziemia do hortensji w doniczce będzie najlepsza? Generalnie trzeba kierować się tymi samymi zasadami, jak w kwestii doboru podłoża dla hortensji ogrodowej.

Pielęgnacja hortensji – o czym trzeba pamiętać?

W uprawie rośliny, ważna jest nie tylko odpowiedź na pytanie o ziemię do hortensji. Aby krzewy w okresie kwitnienia prezentowały się naprawdę okazale, trzeba zadbać także o inne wymagania rośliny.

  • Stanowisko – najlepszym miejscem do sadzenia hortensji jest częściowo zacieniona część ogrodu. W intensywnie nasłonecznionym stanowisku ziemia wysychałaby znacznie szybciej, co niekorzystnie odbiłoby się na kondycji krzewu.
  • Podlewanie – hortensja wymaga regularnego podlewania zwłaszcza podczas upałów. W lecie czynność trzeba powtarzać codziennie.
  • Nawożenie – to nieodłączny etap pielęgnacji każdej rośliny ogrodowej. W pielęgnacji hortensji warto sięgnąć po nawozy organiczne i mineralne. Te pierwsze, czyli kompost lub obornik należy po sezonie wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Dzięki temu nie tylko użyźnisz, ale też dodatkowo rozluźnisz podłoże. Ponadto nawozy mineralne będą solidnym wsparciem w okresie kwitnienia. Co ciekawe, w sprzedaży znajdziesz preparaty nie tylko przeznaczone specjalnie dla hortensji, ale co więcej, środki dedykowane poszczególnym ich kolorom.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny