Data publikacji:

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Wielu właścicieli ogrodów zadaje sobie pytanie, czy okrywać hortensje na zimę. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej trzeba to zrobić. Hortensja nie jest całkowicie odporna na mróz. Dlatego jeśli zaniedbasz tę kwestię, może się okazać, że pędy przemarzną i nie zakwitną ponownie. Sprawdź zatem, jak i kiedy zabezpieczyć roślinę, by jeszcze przez wiele lat cieszyła twoje oczy pięknymi pąkami kwiatów. 
jak zabezpieczyć hortensje na zimę

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

  • Za pomocą agrowłókniny

Hortensje zimą potrzebują jakiegoś „ubrania” – może być to na przykład specjalny, gotowy już worek z agrowłókniny. Jeśli nie dysponujesz takim gadżetem, możesz kupić po prostu samą agrowłókninę i owinąć nią krzew kilkakrotnie. 
Uwaga! Pamiętaj, żeby na samym dole związać agrowłókninę, oczywiście bez zbyt mocnego zaciskania sznurka. 

  • Za pomocą kopczykowania

O wiele tańszy i bardziej popularny sposób na zabezpieczanie krzewu to otoczenie jego dolnych części kopczykami z kory drzew iglastych albo torfu. Możesz też połączyć jedną i drugą metodę – najpierw stworzyć kopczyk, a następnie użyć agrowłókniny. 

Hortensje zimą – jak zabezpieczyć kwiaty, które rosną w doniczkach?

Powyższy sposób dotyczy oczywiście krzewów, które rosną w ziemi. O te, które są w donicach, musisz zadbać nieco inaczej.


Przeczytaj także: Jak dobierać doniczki na kwiaty?


Przede wszystkim pamiętaj, aby przełożyć je w miejsce, w którym panuje około 0 stopni Celsjusza, ponadto w pomieszczeniu nie może być zbyt wilgotno. Kolejny krok to zabezpieczenie samej doniczki styropianem, a krzewu – agrowłókniną. Tak okryta roślina z całą pewnością będzie bezpieczna przez zimowe miesiące.

Jak przycinać hortensje na zimę?

Przycinanie hortensji nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Co musisz wiedzieć?

  • W ogrodach rosną różne rodzaje hortensji. Przycinanie zależy od tego, z jakim gatunkiem masz do czynienia. Hortensje, które rosną na pędach tegorocznych, przycina się wczesną wiosną – będą to hortensja bukietowa, hortensja piłkowana oraz krzewiasta. 
  • Hortensji ogrodowej (kwitnącej na poprzedniorocznych pędach) w ogóle się nie przycina – dokonuje się tylko higienicznego usunięcia słabych pędów oraz kwiatostanów, które już przekwitły. 
Uwaga! Pamiętaj, żeby nie przycinać hortensji po 31 sierpnia. Może się wówczas okazać, że pędy nie zdążą zdrewnieć, a krzew będzie jeszcze bardziej narażony na szkodliwe dla niego przemarznięcie.

Kiedy okryć hortensje na zimę?

Skoro mowa o terminach – właściwie to kiedy okryć hortensje na zimę? Otóż czas na to przychodzi zazwyczaj dopiero w ostatnich dniach listopada, gdy gleba zdąży już przemarznąć do głębokości około 4 cm. Dopiero wtedy można zrobić kopczyki albo użyć agrowłókniny. Naturalnie koniec listopada jest terminem umownym – zimy z poprzednich lat były tak łagodne, że wymuszały przesunięcie działań zabezpieczających.

Oczywiście może cię kusić, żeby zacząć działać wcześniej i mieć to „z głowy”. To jednak zdecydowanie zły krok. Jeśli okryjesz krzew zbyt szybko, podniesiesz temperaturę podłoża, co doprowadzi do „zachęcenia” rośliny do wegetacji. To z kolei może skutkować nawet zniszczeniem krzewu, gdy rzeczywiście nadejdą mrozy. Krótko mówiąc – poczekaj na pierwsze niskie temperatury i przemarznięcie ziemi. 

Kiedy zdjąć okrycie z hortensji?

Pamiętaj, że nie należy spieszyć się ze zdjęciem okrycia z hortensji. Niektórzy ogrodnicy podejmują taki krok już na początku kwietnia, co z uwagi na możliwość wystąpienia majowych przymrozków, może być niebezpieczne. Nie spiesz się zatem ze zdejmowaniem zimowego „ubranka” hortensji – zrób to dopiero w drugiej połowie maja. Twoja cierpliwość zostanie później nagrodzona pięknymi, gęstymi kwiatami.