Data modyfikacji:

Jaki kolor fugi wybrać do beżowych płytek?


Wydawać by się mogło, że kolor fugi to sprawa nieistotna, jednak w rzeczywistości odgrywa on dużą rolę w uzyskaniu ciekawego efektu końcowego przy urządzaniu np. łazienki. Choć fuga ma pełnić przede wszystkim rolę praktyczną, amortyzować, zabezpieczać i wzmacniać przyczepność płytek do podłoża, to można z niej zrobić także oryginalny element dekoracyjny.

Wybierając płytki, np. do łazienki, warto też pomyśleć o odpowiednim kolorze fug. Fuga wcale nie musi być biała, żeby dobrze wyglądać. Odpowiednio dobrany kolor fug to taki, który podkreśli barwę płytek, ich fakturę i kształt. Źle dobrany może zniszczyć całą aranżację i sprawić, że płytki nie będą się prezentować tak dobrze, jak pierwotnie zakładano. Kolor fug może być ciekawym uzupełnieniem i dodatkiem do płytek oraz dobrze z nim współgrać na zasadzie kolorystycznego podobieństwa albo wręcz przeciwnie, stanowić kontrast, który zmieni oblicze całego pomieszczenia i w dużym stopniu wpłynie na całą stylistykę łazienki.

płytki

Jak dobrać kolor fugi?


Wszystko zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na podkreśleniu wyglądu i faktury płytek i zwróceniu na nie większej uwagi, to dobrym pomysłem będzie fuga w kolorze kontrastującym do płytek. Dla podkręcenia efektu wow i zrobienia pomieszczenia jeszcze bardziej wyróżniającym się, można nieco zaszaleć i postawić na płytki we wzorek, z kryształkami czy neonowymi dodatkami. Z kolei, chcąc osiągnąć wrażenie harmonijnej, jednokolorowej powierzchni, warto wybrać fugę w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru płytek lub o ton ciemniejszym. Kolor fugi zależy w dużym stopniu od tego, jaki kolor będzie najbardziej pasował do płytek. Szara i beżowa fuga świetnie nadaje się zarówno do jasnych, jak i do ciemnych płytek. Ciemnoszare i grafitowe fugi dobrze komponują się z ciemnymi płytkami, a jeśli będą dodatkowo zawierały brokat, nadadzą całemu wnętrzu niezwykle elegancki charakter. Mniej popularne, ale za to niezwykle efektowne będą takie kolory fug jak np. złoto czy srebro. Świetnie sprawdzą się one np. we wnętrzach w stylu glamour. Warto jednak pamiętać, że błyszczące fugi wymagają odpowiedniego oświetlenia, aby efekt był widoczny. Do drobnych płytek i mozaiki doskonale będzie pasować biała fuga, tworząca dla nich subtelne tło. Duży wybór fug w różnych kolorach można znaleźć na Ceneo.pl. Największe pole do popisu mają osoby, które posiadają np. beżowe płytki. Taki kolor jest neutralny i uniwersalny, więc łatwo do niego dobrać kolor fugi. Zastanawiając się, jaka fuga do beżowych płytek, można zrealizować najbardziej nawet szaloną wizję dekoracji pomieszczenia. Nie ma tutaj w zasadzie ograniczeń, gdyż do tego koloru płytek pasować będzie niemal wszystko. 

Jaka fuga do jasnych płytek?


Najczęściej wybieraną fugą do jasnych płytek jest fuga biała lub szara. Dobrze sprawdzi się tutaj też fuga beżowa czy kremowa. Równie dobry efekt uzyskamy jednak, wybierając fugę w ciemnym kolorze. Kontrastująca fuga będzie wyglądać bardzo estetycznie, a także stanowić oryginalny dodatek do wnętrza. Wiele osób zastanawia się też, jaka fuga będzie najlepsza do jasnych płytek drewnopodobnych. Obecnie panujące trendy podpowiadają, by wybierać fugi idealnie dopasowane kolorystyką do zastosowanego naturalnego lub imitującego naturalny materiału. Dobrze sprawdzi się tutaj naturalna, beżowa, kremowa, biała lub szara fuga. Równie ważny jak wygląd płytek na ścianie, jest wybór odpowiednich płytek na podłogę. Jaka fuga do jasnych płytek podłogowych sprawdzi się najlepiej? Dobrze na podłodze będą wyglądać białe płytki z szarą fugą. Szara fuga będzie też bardziej odporna na zabrudzenia. Przy białych płytkach podłogowych można też postawić na antracyt czy grafit. Z kolei jasna, np. kremowa fuga, rozjaśni i powiększy optycznie wnętrze. Warto też pamiętać, że fugi powinny być pomalowane farbą dobrej jakości, odporną na ścieranie. Dużą popularnością cieszą się np. fugi ultracolor plus, które można znaleźć w serwisie Ceneo.pl. Są one szybkoschnące, zapewniają ciekawy efekt perlenia oraz posiadają technologię BioBlock, zapobiegającą rozwojowi grzybów i pleśni.
Autor: Agata Mrowiec