Data publikacji:

Jaka fuga do białych płytek?

Białe płytki to wnętrzarski klasyk. Dają minimalistyczny i elegancki efekt oraz stanowią świetne tło dla całej aranżacji. Są uniwersalnym elementem wystroju i pasują do wnętrz nowoczesnych czy utrzymanych w stylu industrialnym, skandynawskim lub rustykalnym. Jaka fuga do białych płytek będzie najlepszym rozwiązaniem? Do wyboru masz kilka ciekawych opcji.

jaka fuga do białych płytek

Fuga to rodzaj spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi, dzięki której można zabezpieczyć miejsca styku kafli. W efekcie powierzchnia jest chroniona np. przed wnikaniem wilgoci. Ponadto fugi pełnią funkcję estetyczną i za ich pomocą można dodatkowo podkreślić kształt płytek.

Chociaż obecnie coraz częściej dąży się do minimalistycznych rozwiązań i wielu inwestorów stawia na tzw. płytki rektyfikowane, które pozwalają ograniczyć fugę do niezbędnego minimum, to w praktyce nie sposób w pełni uniknąć fugowania przestrzeni między kaflami. Jakie fugi dobrać do białych płytek?

Sprawdź również nasze inspiracje na wystrój łazienki.

Białe płytki. Jaka fuga? Grafitowa lub czarna

Białe płytki z szarą lub czarną fugą to bardzo popularne rozwiązanie, które doda aranżacji nieco klimatu retro. W takim wydaniu kształt płytek zostanie dodatkowo podkreślony, dlatego warto postawić na białe płytki z czarną fugą, jeśli w twojej kuchni czy łazience zostaną zamontowane kafle o nietypowych formach, np. popularne heksagony, jodełka czy rybia łuska.

W rezultacie białe płytki będą prezentowały się jeszcze bardziej dekoracyjnie, ale jednocześnie całość wciąż utrzyma swoją subtelną estetykę i stanie się świetnym tłem dla całości aranżacji.

Białe płytki z szarą lub czarną fugą to także dobre rozwiązanie w praktycznego punktu widzenia. Fugi to newralgiczne miejsca na powierzchniach wykończonych płytkami. To właśnie tam zbierają się zabrudzenia, a w źle wentylowanych pomieszczeniach na fugach może pojawiać się nawet pleśń. Zabrudzenia są zdecydowanie mniej widoczne na ciemnych spoinach, a ich pielęgnacja jest łatwiejsza.

Białe płytki i biała fuga

Jeśli zastanawiasz się, jakie fugi do białych płytek wybrać i marzy ci się minimalistyczny efekt wykończeniowy, ciekawym tropem będzie biała fuga. W takim wydaniu płytki niemal zleją się w równomierną całość, dzięki czemu powierzchnia nimi wykończona będzie dobrze wpisywać się w minimalistyczne trendy. 

Niestety, biała fuga z białymi płytkami może przysporzyć sporo problemu w czyszczeniu. Na podłodze taki duet jest karkołomnym rozwiązaniem, ponieważ na posadzce szczególnie łatwo o kłopotliwe plamy. Nieco lepiej biała fuga i białe płytki sprawdzą się na ścianie, ale w tym przypadku również trzeba się liczyć z koniecznością solidnego szorowania spoin. 

Kolorowa fuga do białych płytek

Jeśli nie chcesz stawiać na czarne, szare czy białe spoiny, do wyboru masz jeszcze wiele innych ciekawych opcji. Fuga do białych płytek może mieć najróżniejsze kolory. Eleganckim rozwiązaniem jest złota fuga. Spoiny tego typu są mniej kłopotliwe w czyszczeniu niż ich białe odpowiedniki, a efekt dekoracyjny jest naprawdę wyjątkowy.

Szczególnie interesujący rezultat uzyskasz, jeśli postawisz na złotą fugę i białe płytki z subtelnym marmurowym wzorem. Alternatywą będzie srebrna fuga do białych płytek, która da nieco chłodniejszy, ale równie elegancki efekt.

Szukając pomysłu na fugi do białych płytek, warto postawić na kolorystyczne wspólne mianowniki z innymi elementami wystroju. Przykładowo, jeśli w stylizacji znajdą się barwne dekory czy mozaika, kolor fugi przy białych płytkach może nawiązywać właśnie do tych elementów ozdobnych. Jeśli ściany w pomieszczeniu są pomalowane np. na zielono czy niebiesko, fugi między płytkami mogą nawiązywać do ich barwy.