Data modyfikacji:

Jaki odkurzacz do liści wybrać? Spalinowy czy akumulatorowy?

Opieka nad ogrodem lub działką to całoroczna praca, którą ułatwiają różnego rodzaju narzędzia ręczne i mechaniczne. Jednym z najbardziej uciążliwych zadań w okresie jesienno-zimowym oraz wiosennym jest oczyszczanie trawników, rabat, chodników i ścieżek z opadłych liści i innych obumarłych cząstek roślinnych. W ostatnich latach coraz częściej decydujemy się w tym przypadku odstawić na bok klasyczne grabie i kupić specjalne odkurzacze do liści, przyspieszające i ułatwiające sprzątanie. Radzimy zatem, jaką dmuchawę wybrać – spalinową czy mechaniczną.
Gardener using leaf blower at garden

Dla kogo odkurzacz do liści?

Jeszcze do względnie niedawna odkurzacze do liści były zarezerwowane w Polsce dla specjalistycznych firm zajmujących się oczyszczaniem terenów zielonych. Zainteresowanie sprzętem wśród klientów indywidualnych wzrosło jednak wraz z pojawieniem się na rynku tańszych i bardziej kompaktowych modeli, które sprawdzają się także na względnie niewielkich przestrzeniach.
Odkurzacze do liści działają jak dmuchawy powietrza, pozwalając szybko oczyścić trawnik lub chodnik z liści i innych drobnych śmieci. Urządzenia pozwalają uniknąć intensywnego i męczącego grabienia, które może uszkodzić delikatną murawę. Odpadki są zaciągane do dołączonego do urządzenia worka czy pojemnika. Czasami są dodatkowo wyposażone w funkcję ich rozdrabniania, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić miejsce w pojemniku.

Odkurzacz akumulatorowy do liści – wady i zalety

Odkurzacze akumulatorowe do liści korzystają z silnika elektrycznego zasilanego wbudowaną w sprzęt baterią. Oznacza to, że dają dużą swobodę swojemu użytkownikowi, który nie jest ograniczony długością kabla podłączonego do gniazdka. Warto jednak zwrócić uwagę, że sprzęt nadaje się głównie do pracy w mniejszych ogrodach i działkach. W zależności od mocy bateria może wyczerpać się całkowicie szybciej niż po pół godzinie. Ładowanie trwać będzie tutaj z kolei co najmniej kilka godzin. 
Zaletą akumulatorowego silnika odkurzacza jest jego względnie cicha praca. Będzie więc sprawdzać się idealnie na mocno zabudowanym terenie, nie przeszkadzając zanadto innym domownikom lub sąsiadom. Odkurzacze z akumulatorami są też względnie lekkie i kompaktowe, co ułatwia ich obsługę nawet osobom starszym i mniej sprawnym fizycznie. 
Wadą odkurzaczy elektrycznych jest mniejsza moc silnika w porównaniu do modeli spalinowych lub pobierających zasilanie bezpośrednio z sieci. Oznacza to, że sprzęt może nie poradzić sobie z dużymi i przemoczonymi stosami liści lub cięższymi gałęziami. Niezbędne może okazać się ich dodatkowe rozgrabienie lub ręczne usunięcie.

Odkurzacz spalinowy do liści – wady i zalety

Podobnie jak w przypadku kosiarek do trawy i innych narzędzi ogrodowych, sprzęt zasilany za pomocą napędu spalinowego odznacza się tradycyjnie większą mocą oraz długością pracy. Oznacza to, że odkurzacze spalinowe przydadzą się przede wszystkim osobom oczyszczającym duże działki i ogrody. Ze sprzętu korzystają np. zarządcy publicznych i prywatnych parków oraz innych terenów zielonych. 
Podczas wykonywania swoich obowiązków operator spalinowego odkurzacza nie jest ograniczony pojemnością akumulatora, w razie potrzeby może w każdej chwili dolać paliwo do zbiornika i kontynuować swoją pracę przez wiele godzin.
Odkurzacze spalinowe odznaczają się także większą mocą od modeli akumulatorów, z łatwością radzą sobie więc z ciężkimi i przemoczonymi liśćmi, z ziemi podrywają też gałęzie drzew lub drobne śmieci, które trafiły na trawnik lub chodnik. Ponieważ strumień powietrza jest bardzo silny i gorący, dmuchaw spalinowych używa się też czasem do odśnieżania ścieżek i podjazdów. Z drugiej strony, cecha ta uniemożliwia bardziej precyzyjne oczyszczanie przestrzeni – nie zachowując odpowiedniej uwagi, możemy uszkodzić rabaty z kwiatami lub zaszkodzić bardziej delikatnym roślinom ogrodowym, a nawet uszkodzić murawę.
Oczywiście wysoka wydajność oraz moc ma swoje konsekwencje, silnik spalinowy generuje duży hałas, przez co sprzętu nie powinno używać się na niewielkich przestrzeniach, jest on bowiem niezwykle uciążliwy dla osób postronnych oraz zwierząt. 
Kolejnym minusem spalinowych odkurzaczy jest ich duży ciężar. Ich przenoszenie i obsługa sprawi więc spore problemy osobom mniej sprawnie fizycznym. Nie można też zapomnieć, że silnik spalinowy jest znacznie trudniejszych w konserwacji i eksploatacji, wymagają regularnych przeglądów i czyszczenia.

Odkurzacz spalinowy czy akumulatorowy – co wybrać?

Dla właścicieli małych i średnich ogrodów i działek jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zakup odkurzaczy akumulatorowych. Są one nie tylko tańsze, ale też wygodniejsze w obsłudze, nie sprawiają też aż tak dużych problemów. Wybór urządzeń tego typu jest też znacznie większy, znacznie łatwiej znaleźć odpowiadający nam model. Odkurzacze spalinowe z uwagi na głośność pracy i mniejszy komfort użytkowania przydają się tylko wtedy, gdy regularnie używa się ich do oczyszczania rozległych ogrodów i terenów zielonych.
Zdjęcie: Envato Elements