Data publikacji:

Jak zagęścić trawnik?

Piękny trawnik to ozdoba każdej nieruchomości. Ale nie tylko - o estetykę otoczenia powinny dbać całe osiedla (spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe), a także departamenty odpowiedzialne za utrzymanie zieleni miejskiej. Zieleń staje się sferą niezwykle cenną dla właścicieli i mieszkańców - każdy chce, by prezentowała się pięknie i elegancko. Nie ma nic gorszego od zaniedbanej zieleni - podstawą jej właściwej pielęgnacji jest trawnik. Sprawdź, jak możesz zrewitalizować zieleń w najbliższej twojemu sercu okolicy!
jak zagescic trawnik

Mieszkańcy miast marzą o zielonym mieście - niestety, sprawa nie jest prosta, gdyż zwarta i rozległa zabudowa mieszkaniowa (zwłaszcza wielorodzinna) mocno ogranicza planowanie i utrzymanie zieleni. Jest to efekt epoki PRL, w której betonowano dosłownie wszystko. Powstające w tamtych czasach osiedla z wielkiej płyty przyczyniły się do tworzenia ulic i chodników, z oszczędnym wyznaczaniem terenów pod trawniki. Osoby, które wprowadzały się na takie osiedla w latach 70. XX wieku doskonale pamiętają, że w sąsiedztwie bloków raczej nie było żadnych krzewów i drzew. Betonowe pustynie na szczęście zmieniają swój wizerunek, ale trzeba przyznać, że cały czas w miastach jest za mało zieleni. Identyczna sytuacja jest w zabudowie kamienicznej w centrach miast, gdzie zieleńce są zjawiskiem unikatowym, a i tak ludzie uważają, że w ich miejscu powinny być miejsca parkingowe. Wycinki drzew i likwidacja terenów zielonych pod inwestycje nie jest pozytywnym zjawiskiem, jeśli bierze się pod uwagę zmiany zachodzące w klimacie. Okazuje się, że trawniki w mieście są na wagę złota i należy o nie dbać z wielką starannością. Samo posianie trawy nie wystarczy - trzeba trawnik co jakiś czas regenerować, by zachować soczystą zieleń.

Piękna trawa jest ozdobą każdej przestrzeni

Ciężko jest sobie wyobrazić polski krajobraz bez trawników w miastach. Obecnie jest ich sporo, ale wiele z nich nie wygląda zbyt korzystnie z kilku powodów:
  • pojazdy wjeżdżają na trawniki (niszcząc przy tym barierki) - jest to efekt zbyt małej przestrzeni do parkowania (na przykład brak parkingów wielopoziomowych w centrach miast),
  • trawniki nie są podlewane i pielęgnowane (susza wypala trawę),
  • zieleń jest zanieczyszczana odchodami zwierząt domowych (na przykład niektórzy opiekunowie psów nie sprzątają odchodów po swoich pupilach, co niekoniecznie wynika z niechęci do sprzątania po psach, ale z braku odpowiednich koszy).

W przypadku zieleni w mieście zadanie jest trudniejsze do wykonania, gdyż przestrzeń do pielęgnowania trawników jest bardzo duża - piękny trawnik nie jest jednak zadaniem niewykonalnym, zwłaszcza że firmy otrzymują zlecenia na utrzymywanie terenów zielonych w należytym stanie (przy czym od gospodarzy zależy, jaki zakres prac pielęgnacyjnych zostanie zlecony). Na pytanie, jak zagęścić trawę, odpowiedź jest prosta: trzeba wykonywać kilka podstawowych prac, które sprawią, że będzie ona nie tylko zielona, ale i piękna. Mowa tutaj jest o regularnym koszeniu trawników (za wyjątkiem stanu suszy, gdzie koszenie nie jest wskazane), usuwaniu chwastów i mchów, napowietrzaniu gleby (gdy trawa nie rośnie tak jak powinna), stosowaniu odpowiednich nawozów, dosiewaniu trawy, a przede wszystkim - o regularnym podlewaniu trawnika. W ostatnim czasie bardzo modne stały się trawniku typu kwietna łąka, które mają sprzyjać owadom. Odpowiedź na pytanie, jak zagęścić trawnik, wymaga sporo zachodu, ale na szczęście w przestrzeni wielkomiejskiej odpowiedzialni za stan trawnika są odpowiedni ludzie (na przykład zarządcy nieruchomości), których wystarczy czasem poprosić o poświęcenie uwagi trawnikom.

Prywatny ogród prawdziwym skarbem

W dużo lepszej sytuacji są osoby, które mają domy jednorodzinne lub działki rekreacyjne - tutaj trawnik może wyglądać jak z bajki. Przede wszystkim pragnienie wypoczynku po pracy w zadbanym ogrodzie sprawia, że właściciele takich nieruchomości poświęcają dużo więcej czasu i uwagi na prace ogrodowe (wiedzą, jak zagęścić trawę w ogrodzie). Osoby bardzo zapracowane nie muszą wykonywać tych prac samodzielnie (mogą zlecać prace firmom specjalizującym się w pielęgnacji zieleni). Zachwycające tereny zielone na prywatnych posesjach to wspaniała wizytówka gospodarzy danej nieruchomości. Przy czym trawnik bardzo często stanowi podstawę ogrodu, w którym znajdują się rozmaite drzewa, krzewy i kwiaty.

Trawnik potrzebuje wody

Pogoda w Polsce bywa zmienna i często nieprzewidywalna - coraz częściej lato jest upalne do tego stopnia, że grozi zniszczeniem trawników. W niektórych miejscowościach w sytuacjach występowania suszy podlewanie ogrodów jest zakazywane, ale w normalnych warunkach po prostu trzeba zadbać o regularne nawadnianie trawników. Obecnie nie trzeba nawet temu zdaniu poświęcać zbyt dużo czasu - można takie prace zastąpić systemami do automatycznego podlewania, dzięki którym można na przykład zaprogramować czas i intensywność nawadniania. Pod żadnym pozorem nie powinno pozostawiać się trawników na pastwę losu - upały zniszczą trawę, co zaburzy wizerunek całego ogrodu. Praca nad utrzymaniem trawnika w idealnym stanie nie musi być trudna - ma być jednak regularna, przy niewielkich negatywnych zmianach warto jest od razu zareagować, zwłaszcza że trawa nie odradza się z dnia na dzień. Pytanie, jak zagęścić trawę, nie musi być problemem przy wyborze odpowiednich nasion traw i stosowaniu właściwej pielęgnacji. Jeśli ogrodnik spełni potrzeby pielęgnacyjne trawnika, to przydomowa zieleń odwdzięczy się swym pięknem i pozwoli zrelaksować się po pracowitym dniu.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.