Data publikacji:

Jak zrobić parawan pokojowy? A może lepiej kupić? 

Parawany są interesującym i szybkim sposobem na wydzielenie w salonie albo innymi pomieszczeniu w domu różnych części użytkowych. Pozwalają np. stworzyć przytulny kącik do relaksu, albo wyznaczyć miejsce do pracy przy komputerze, tworząc tym samym namiastkę domowego biura. Parawany stanowią również interesujący elementy ozdobny, często nadając ton całemu wnętrzu. W sklepach znajdziemy dość szeroki wybór modeli, jednak wiele osób decyduje się często na samodzielną konstrukcję tego elementu. Przyjrzymy się, czy warto w ogóle zająć się tego typu projektem.
Creative living room interior composition with frotte armchair, folding screen,

Samodzielna budowa parawanu pokojowego – czy warto?

Gotowe parawany nie należą do najtańszych dodatków do pomieszczenia. Wysokiej klasy produkty będą nas sporo kosztować, zwłaszcza jeżeli zależy nam na tym, aby były wykonane z dobrych materiałów. Modele sprzedawane w sklepach meblowych bardzo często mają też nieodpowiednie rozmiary, przez co nie da się ich wstawić do wielu wnętrz, zwłaszcza tych o mniejszej powierzchni, np. do wielu pokojów w blokach. Ostatecznie nawet jeżeli odpowiada nam ich wysokość i długość, mogą być wykonane w stylu kompletnie niepasującym do naszej koncepcji aranżacyjnej.
Te trzy kwestie są najczęstszym motywatorem do działania i prób samodzielnej budowy parawanu. Od czego jednak zacząć pracę i jakich błędów unikać? Samodzielna budowa parawanu nie jest specjalnie skomplikowana. Do zbudowania najprostszego modelu potrzebne są podstawowe narzędzia, a także smykałka do majsterkowania. 

Od czego zaczynamy budowę parawanu?

Na początek kupujemy odpowiednie materiały konstrukcyjne. Przede wszystkim potrzebne będzie nam płótno, które wykorzystamy do obicia skrzydeł parawanu. Tkanina jest bardzo dobrym rozwiązaniem, pozwoli bowiem szybko dopasować parawan do kolorystyki i wystroju wnętrza. W mieszkaniach minimalistycznych stawiamy na proste białe, szare lub czarne płótna, w innych stylizacjach wybieramy np. wzory kwiatowe lub geometryczne. 
Kolejnym istotnym elementem są zawiasy drzwiowe, które połączą poszczególne skrzydła parawanu. Dla bezpieczeństwa przy każdym łączeniu używamy trzech sztuk zamontowanych w równych odstępach – u podstawy, u góry i pośrodku skrzydła. Zawiasy montujemy z pomocą wkrętów – zwróćmy oczywiście uwagę na ich długość w porównaniu do grubości materiału, z jakiego jest wykonany parawan.

Z czego robimy parawan domowy?

Parawan możemy złożyć z płyt wiórowych lub laminowanych, które oplatamy płótnem przyczepianym do ich powierzchni za pomocą zszywek tapicerskich (potrzebny będzie nam specjalny zszywacz). Brzegi skrzydeł zabezpieczamy aluminiowymi listwami kątowymi, przyciętymi za pomocą piłki i przykręconymi wkrętami lub umocowanymi przy pomocy kleju.
Alternatywnie możemy wykonać szkielet skrzydła z drewnianych desek połączonych klejem. Wolną przestrzeń w ramie skrzydła możemy wypełnić płytą wiórową, laminatem, panelem z tworzywa, szybami z mlecznego szkłem, papierem albo wspomnianym już płótnem odpowiednio naciągniętym, obszytym na brzegach i przymocowanym za pomocą zszywacza. Drewniane elementy uprzednio malujemy przynajmniej dwoma warstwami farby albo lakierujemy – w zależności od preferencji. 
Parawany mogą być wyposażone w nóżki lub opierać się całą swoją podstawą na podłodze. W przypadku modeli wykończonych płótnem warto unikać drugiego rozwiązania, ponieważ materiał znacznie łatwiej będzie zbierał brud i kurz z posadzki. Istnieje też większe ryzyko, że zostanie zachlapany i poplamiony.
Zdjęcie: Envato Elements