Jaki silikon do kabiny prysznicowej wybrać?

Kabina prysznicowa powinna być szczelna i higieniczna, żeby korzystanie z kąpieli było przyjemne i odprężające. Wyciekająca woda, zacieki, ślady brudu i pleśni mogą zmienić kąpiel w stresujące przeżycie. Porządne uszczelnienie kabiny powinno być podstawowym warunkiem jej zamontowania. Wszystko się zużywa i nawet najlepiej zaizolowana kabina z czasem może wymagać uszczelnienia. Konieczne będzie kupienie silikonu. Jaki silikon wybrać?
kabina prysznicowa

Uszczelnienie kabiny prysznicowej nie jest rzeczą skomplikowaną i możemy zrobić to samodzielnie bez konieczności zatrudniania fachowców. Trzeba tylko wiedzieć czym i jak to zrobić. Środki, których użyjemy do uszczelniania kabiny prysznicowej i brodzika, muszą być odporne na działanie wody, dużej wilgotności i wysokiej temperatury powietrza oraz zawierać środki grzybobójcze. Polecanym środkiem uszczelniającym jest silikon, ale jaki silikon do kabiny prysznicowej wybrać? Decydując się na zakup silikonu, stajemy przed nie lada wyzwaniem, ponieważ ten popularny środek uszczelniający i klejący występuje w różnych wersjach, w zależności od przeznaczenia.

Rodzaje silikonu

Silikony można podzielić ze względu na sposób ich utwardzenia na:
  • silikony kwaśne (o charakterystycznym zapachu octu),
  • silikony neutralne.

Silikony kwaśne

Silikony kwaśne poznamy po charakterystycznym ostrym zapachu octu, który wydziela się po otwarciu i podczas aplikacji. Dzięki swoim właściwościom są odporne na działanie wilgoci i temperatur do 180°C. Kwaśny odczyn sprawia, że reagują z materiałami o odczynie zasadowym, np. z wapnem, tynkami mineralnymi, betonem lub zaprawą murarską. Ich czas wiązania jest krótszy, ale mogą pozostawiać plamy na naturalnych kamieniach dekoracyjnych i powodować korozję niektórych metali (miedź, mosiądz). Słabo przylegają do tworzyw sztucznych i dlatego nie nadają się do wykonywania uszczelniania wokół akrylowych wanien i umywalek.

Silikony neutralne

Silikony neutralne nie mają octowego zapachu i są obojętne chemicznie, więc nie wchodzą w reakcje z innymi materiałami. Dłużej wiążą, ale po utwardzeniu dają mocną i elastyczną powłokę uszczelniającą. Dobrze przylegają do podłoża i doskonale nadają się do spoinowania i wypełnienia szczelin na styku różnych materiałów budowlanych, metalu, drewna, tworzyw sztucznych, szkła lub ceramiki..

Podział silikonów ze względu na przeznaczenie

W zależności od przeznaczenia możemy wyróżnić następujące rodzaje silikonu:

  • uniwersalny,
  • budowlany,
  • kamieniarski,
  • szklarski,
  • dekarski,
  • wysokotemperaturowy,
  • sanitarny,
oraz silikony o bardzo specjalistycznym przeznaczeniu, np. do luster, do akwariów czy silikon o wyższym poziomie higieny stosowany w szpitalach, laboratoriach lub zakładach farmaceutycznych.

Jaki silikon do kabiny prysznicowej zastosować?

Łazienka, w której panuje wysoka temperatura i wilgotność powietrza, to idealne siedlisko dla rozwoju mikroorganizmów (zwłaszcza grzybów i pleśni). Organizmy te źle znoszą środowisko kwaśne i dlatego w miejscach sprzyjających ich rozwojowi i namnażaniu korzystne jest stosowanie do spoinowania silikonu sanitarnego, który jest odporny na działanie wilgoci i temperatury oraz zawiera środki grzybobójcze, dzięki czemu na spoinach nie powstają ciemne wykwity pleśni. Silikon sanitarny kwaśny (octowy) nadaje się do spoinowania emaliowanych elementów wyposażenia łazienki oraz wyrobów ze stali, ceramiki i szkła. Silikon neutralny stosuje się do fugowania naturalnego kamienia, betonu, tworzyw sztucznych (w tym akrylu) i miedzi, ponieważ nie wchodzi z nimi w reakcje chemiczne.

Jaki kolor wybrać?

Silikon sanitarny występuje przeważnie w wersji białej lub przezroczyste. Wybór zależy od podłoża, które będziemy uszczelniać. Do łączenia szkła z metalami o srebrzystej barwie (błyszczącej, matowej lub półmatowej) najbardziej odpowiedni jest silikon przezroczysty. Do glazury, ceramiki i elementów emaliowanych bardziej pasuje silikon biały. Do dyspozycji są też silikony kolorowe, które można dopasować do kolorystyki płytek ceramicznych, ale są trudniej dostępne. Na łączeniu kabiny prysznicowej z akrylowym brodzikiem lub na łączeniu brodzika z płytkami podłogowymi najlepszy jest silikon biały.

Aplikacja silikonu sanitarnego krok po kroku

Kiedy już zdecydowaliśmy, jaki silikon do kabiny prysznicowej powinien być zastosowany w naszej łazience, przystępujemy do wykonania spoiny. Prawidłowo wykonana spoina będzie skuteczna, trwała i estetyczna.

  1. Usuwamy stary silikon na całej długości spoiny. „Łatanie” uszkodzonego i starego silikonu jest nieskuteczne, ponieważ nowy silikon nie zwiąże się ze starym, a ewentualne nierówności będą sprzyjały rozwojowi pleśni. Stara spoina przeważnie jest już lekko odspojona, ale gdyby zbyt mocno przywierała, można użyć specjalnych środków do usuwania starego silikonu.
  2. Musimy dokładnie oczyścić i odtłuścić (np. płynem do mycia naczyń), a potem osuszyć miejsce po usuniętym silikonie.
  3. Taśmą malarską zabezpieczamy te części kabiny, ścian i brodzika, których nie chcemy zabrudzić silikonem. Pozwoli to uzyskać estetyczną i równą fugę.
  4. Odcinamy nożykiem kapturek tuby silikonu na takiej wysokości, aby szerokość otworu była dostosowana do żądanej szerokości uszczelnienia.
  5. Silikon nanosimy ciągłym ruchem przy pomocy pistoletu ręcznego. Ważne jest, żeby dla lepszego wyrównania uszczelniającej fugi nałożyć silikon z niewielkim nadmiarem.
  6. Kilka minut po nałożeniu wyrównujemy fugę szpachelką lub palcem zwilżonym w detergencie, żeby silikon do niego nie przywierał. Wyprofilowanie fugi trzeba wykonać tak, żeby woda z niej spływała do wnętrza kabiny, a nie gromadziła się na powierzchni fugi.
  7. Zaraz po wyrównaniu fugi trzeba ostrożnie usunąć taśmę malarską tak, żeby nie naruszyć świeżo położonego uszczelnienia.

W sprzedaży są dostępne silikony o różnym czasie utwardzenia, w tym również silikony szybkoschnące. W zależności od zastosowanego silikonu pozostawiamy wszystko do zaschnięcia na okres od kilku godzin do około doby. W przypadku zastosowania silikonu kwaśnego dobrze jest łazienkę wywietrzyć, żeby nie utrzymywał się w niej octowy zapach.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Tomasz Darmstädter