Uszczelnienie kabiny prysznicowej nie jest rzeczą skomplikowaną i możemy zrobić to samodzielnie bez konieczności zatrudniania fachowców. Trzeba tylko wiedzieć czym i jak to zrobić. Środki, których użyjemy do uszczelniania kabiny prysznicowej i brodzika, muszą być odporne na działanie wody, dużej wilgotności i wysokiej temperatury powietrza oraz zawierać środki grzybobójcze. Polecanym środkiem uszczelniającym jest silikon, ale jaki silikon do kabiny prysznicowej wybrać? Decydując się na zakup silikonu, stajemy przed nie lada wyzwaniem, ponieważ ten popularny środek uszczelniający i klejący występuje w różnych wersjach, w zależności od przeznaczenia.
Silikony kwaśne poznamy po charakterystycznym ostrym zapachu octu, który wydziela się po otwarciu i podczas aplikacji. Dzięki swoim właściwościom są odporne na działanie wilgoci i temperatur do 180°C. Kwaśny odczyn sprawia, że reagują z materiałami o odczynie zasadowym, np. z wapnem, tynkami mineralnymi, betonem lub zaprawą murarską. Ich czas wiązania jest krótszy, ale mogą pozostawiać plamy na naturalnych kamieniach dekoracyjnych i powodować korozję niektórych metali (miedź, mosiądz). Słabo przylegają do tworzyw sztucznych i dlatego nie nadają się do wykonywania uszczelniania wokół akrylowych wanien i umywalek.
Silikony neutralne nie mają octowego zapachu i są obojętne chemicznie, więc nie wchodzą w reakcje z innymi materiałami. Dłużej wiążą, ale po utwardzeniu dają mocną i elastyczną powłokę uszczelniającą. Dobrze przylegają do podłoża i doskonale nadają się do spoinowania i wypełnienia szczelin na styku różnych materiałów budowlanych, metalu, drewna, tworzyw sztucznych, szkła lub ceramiki..
W zależności od przeznaczenia możemy wyróżnić następujące rodzaje silikonu:
Łazienka, w której panuje wysoka temperatura i wilgotność powietrza, to idealne siedlisko dla rozwoju mikroorganizmów (zwłaszcza grzybów i pleśni). Organizmy te źle znoszą środowisko kwaśne i dlatego w miejscach sprzyjających ich rozwojowi i namnażaniu korzystne jest stosowanie do spoinowania silikonu sanitarnego, który jest odporny na działanie wilgoci i temperatury oraz zawiera środki grzybobójcze, dzięki czemu na spoinach nie powstają ciemne wykwity pleśni. Silikon sanitarny kwaśny (octowy) nadaje się do spoinowania emaliowanych elementów wyposażenia łazienki oraz wyrobów ze stali, ceramiki i szkła. Silikon neutralny stosuje się do fugowania naturalnego kamienia, betonu, tworzyw sztucznych (w tym akrylu) i miedzi, ponieważ nie wchodzi z nimi w reakcje chemiczne.
Silikon sanitarny występuje przeważnie w wersji białej lub przezroczyste. Wybór zależy od podłoża, które będziemy uszczelniać. Do łączenia szkła z metalami o srebrzystej barwie (błyszczącej, matowej lub półmatowej) najbardziej odpowiedni jest silikon przezroczysty. Do glazury, ceramiki i elementów emaliowanych bardziej pasuje silikon biały. Do dyspozycji są też silikony kolorowe, które można dopasować do kolorystyki płytek ceramicznych, ale są trudniej dostępne. Na łączeniu kabiny prysznicowej z akrylowym brodzikiem lub na łączeniu brodzika z płytkami podłogowymi najlepszy jest silikon biały.
Kiedy już zdecydowaliśmy, jaki silikon do kabiny prysznicowej powinien być zastosowany w naszej łazience, przystępujemy do wykonania spoiny. Prawidłowo wykonana spoina będzie skuteczna, trwała i estetyczna.
W sprzedaży są dostępne silikony o różnym czasie utwardzenia, w tym również silikony szybkoschnące. W zależności od zastosowanego silikonu pozostawiamy wszystko do zaschnięcia na okres od kilku godzin do około doby. W przypadku zastosowania silikonu kwaśnego dobrze jest łazienkę wywietrzyć, żeby nie utrzymywał się w niej octowy zapach.
Zdjęcie: Envato Elements