Data modyfikacji:

Kącik do czytania - przegląd inspirujących aranżacji

Wszyscy potrzebujemy chwili spokoju i wyciszenia, najlepiej przy dobrej książce lub ulubionym czasopiśmie. Dlatego w każdym domu powinno się znaleźć miejsce, w którym można się zaszyć z powieścią i na chwilę uciec od rzeczywistości. Radzimy, jak stworzyć przytulny kącik do czytania, gdzie w spokoju będziecie mogli oddać się lekturze.

Czego potrzeba do stworzenia czytelniczego kącika? Najważniejsza jest inwencja: w waszych czterech ścianach z pewnością znajdziecie mnóstwo miejsc, które możecie zagospodarować na przytulny azyl czytelnika. Do tego celu świetnie nadają się niezagospodarowane przestrzenie, np.: wnęka pod schodami, róg dużego pokoju, strefa przy oknie lub obok kominka... Rozejrzyjcie się dobrze i wybierzcie miejsce najlepsze waszym zdaniem miejsce. Później zostaje dobór pasujących elementów. Kubek gorącej herbaty plus kocyk i porywająca lektura - jeden z lepszych scenariuszy na ciemne, jesienne i zimowe wieczory.

Jak zaaranżować kącik do czytania? Może któryś z tych pomysłów podsunie wam rozwiązanie.

Biblioteczka na poddaszu

Poddasze jest idealnym, oddalonym od domowego gwaru miejscem, na zorganizowanie małej biblioteczki. Skosy możecie twórczo wykorzystać, dopasowując do nich półki na książki i montując ciekawe oświetlenie. Pamiętajcie, że okno dachowe będzie świetnym źródłem światła! No i kto powiedział, że trzeba za wszelką cenę zmieścić fotel? Ciepły, puchowy dywan lub materac i poduszki z powodzeniem go zastąpią!

Źródło: media.bookbub.com

Na grafice: 1. Puf Iinterior, 249 zł; 2. Poduszka Gaul Designs, 24,90 zł; 3. Poduszka Gaul Designs, 24,90 zł; 4. Poduszka Seepoint, 50 zł; 5. Poduszka THK, 65 zł

Wskazówka: [symple_box color="blue" fade_in="false" float="center" text_align="left" width=""]Aby stworzyć jeszcze cieplejszą atmosferę w naszym kąciku, wykorzystaj nastrojowe elementy, takie jak świece, lampiony czy akcesoria do aromaterapii. Zajrzyj do naszego artykułu i zobacz nasze propozycje lampionów - KLIK.[/symple_box]

Relaks przy oknie

Innym dobrym pomysłem jest zlokalizowanie kącika do czytania bezpośrednio przy oknie. Jeżeli dysponujecie w domu dużymi oknami z niskim i szerokim parapetem, warto zagospodarować to miejsce na siedzisko. Parapet obijamy miękkim materiałem i kładziemy na nim wygodne, ozdobne poduszki. Natomiast przestrzeń wokół okna możemy obudować półkami na książki. W ciągu dnia będziecie mieli zapewnione źródło naturalnego światła, po zmroku oświetlenie zapewnią  lampy podłogowe i ścienne bądź kinkiety. Zobaczcie także inne pomysły na zagospodarowanie parapetu - KLIK.

Źródło: bloglovin.com, ernestogarciadesign.com, buzzfeed.com

Na grafice: lampa Lumina-Deco LDF 5508-C, 349 zł; lampa Interior Santander, 769 zł

Niekonwencjonalne rozwiązania

Korzystacie z nietypowych rozwiązań? Zagospodarujcie przestrzeń pod schodami lub puste wnęki w ścianach.  W takich miejscach nie musicie na siłę ustawiać foteli z podnóżkiem, wystarczy zwykły materac i wygodne poduszki. Najistotniejsze jest opracowanie systemu ekspozycji książek. Możliwe, że będzie on wymagał od Was większego wkładu i pracy; nieregularne skosy i niestandardowe wymiary w większości przypadków uniemożliwiają wstawienie zwykłych mebli.

Kolejną kwestią jest również zapewnienie dostatecznej ilości światła - z reguły we wnękach nie mamy dostępu do naturalnego światła. Niezbędne będą zatem dodatkowe lampy. W tym wypadku dobrze sprawdzi się oświetlenie sufitowe. Ofertę możesz sprawdzić TUTAJ.

Poeksperymentujcie też z wystrojem - pomysłowo urządzona przestrzeń będzie zachęcać do spędzania w niej czasu i sprzyjać skupieniu oraz relaksowi.

Źródło: floatproject.org, desiretoinspire.net, babble.com
Źródło: thewomensroomblog.com, sweethomestyle.tumblr.com, designmom.com

Ciepły i przytulny kąt w salonie

Dużo prostszym sposobem jest odpowiednie zaaranżowanie rogu pokoju dziennego. Jedyne, czego będziecie potrzebować, to wygodne meble i oświetlenie. Warto też wykorzystać obecne elementy. Przestronny fotel, ustawiony przy kominku lub przy oknie (najlepiej wschodnim lub południowym - aby zapewnić odpowiednie oświetlenie), to idealne miejsce do lektury podczas jesiennych i zimowych wieczorów.

Jeżeli dysponujesz większą powierzchnią do zagospodarowania, pomyśl o umieszczeniu dodatkowych elementów, np. sprzętu grającego (świetnie może wyglądać stary adapter, dodający dodatkowych walorów estetycznych!) - takie rozwiązanie do gratka nie tylko dla czytelników, ale również dla prawdziwych melomanów.

źródło: stylebyemilyhenderson.com, bloglovin.com, design-milk.com

Na grafice: 1. Fotel Chesterfield Ideal, 2200 zł; 2. Fotel Signal, 1770 zł; 3. Fotel Bydgoskie Meble, 899 zł; 4. Fotel Dekoria, 1749 zł; 5. Fotel Happy Barok, 849 zł

Fotele z podnóżkiem (zdjęcie nr 3) znajdziesz TUTAJ.

Autor: Michał