Data publikacji:

Kamień dekoracyjny w salonie. Pomysł na niebanalną aranżację

Kamień dekoracyjny niejedno ma imię. Nie dość, że możesz przebierać we wzorach i kolorach, to jeszcze możesz zdać się na luksusowe naturalne materiały lub postawić na ich sztucznie formowane odpowiedniki. Który kamień dekoracyjny do salonu wybrać i jak wpleść go do aranżacji?

kamień dekoracyjny w salonie

Kamień dekoracyjny w salonie – dlaczego warto?

Kamień dekoracyjny na ścianie w salonie wygląda świetnie – walorów dekoracyjnych tego rozwiązania nie sposób podważyć. Wykończenie ścian przy użyciu kamienia dekoracyjnego może sprawić, że twój salon nabierze wyjątkowego klimatu. Kamień formowany w cegłę w białym kolorze wpisze się świetnie w estetykę scandi czy boho. Z kolei kamień imitujący starą cegłę będzie pasować świetnie do wnętrz rustykalnych i loftowych. Natomiast okładziny ścienne z kamienia naturalnego lub sztucznego, formowanego w taki sposób, aby imitował naturalny odpowiednik, to znakomity dodatek do wnętrz, w których króluje klimat minimalistyczny lub śródziemnomorski.

Dlaczego jeszcze warto postawić na kamień dekoracyjny do salonu? To dobry sposób, aby ukryć niedoskonałości ścian. Jeśli w ścianie zostały poprowadzone przewody lub prowadnice do nich, montaż kamienia sprawi, że płaszczyzna będzie prezentować się estetycznie, a wszelkie elementy montażowe pozostaną niewidoczne.

Ponadto warto postawić na kamień na ścianę, jeśli twój salon wraz z jadalnią i kuchnią tworzą wspólną strefę dzienną. W takim przypadku ważne jest optyczne dzielenie przestrzeni na strefy, bez tworzenia niepotrzebnych barier. Kamień dekoracyjny na ścianie z telewizorem lub zamontowany za kompletem wypoczynkowym pozwoli zaakcentować strefę wypoczynkową na tle całej aranżacji.

Jak dobrać kolor kamienia dekoracyjnego do salonu?

Kamień dekoracyjny na ścianę występuje w najróżniejszych odcieniach – od subtelnych beży, przez szarość, brąz i czerwień, aż po czerń. Jak wybrać ten idealny odcień? Najbardziej neutralnym rozwiązaniem jest kamień w subtelnej beżowej tonacji. Ściany wykończone w taki sposób dadzą przytulny efekt dekoracyjny i jednocześnie staną się dobrym tłem dla reszty aranżacji – z beżową tonacją dobrze komponować się będzie większość kolorów. Podobnie sprawa się ma z jasnymi odcieniami szarości czy bielą.

Jeśli jednak lubisz wyraziste rozwiązania i chcesz urządzić wnętrze utrzymane w duchu minimalistycznych trendów, dobrym wyborem może być kamień dekoracyjny w ciemnej tonacji. Okładziny grafitowe lub nawet czarne będą wyglądały elegancko. W takim przypadku zadbaj o dobre oświetlenie wnętrza oraz zestawienie ciemnego kamienia dekoracyjnego z jaśniejszymi dodatkami, aby salon nie prezentował się ponuro.

Pomysły na kamień dekoracyjny w salonie

  • Kamień stosowany miejscowo może podkreślić ciekawe walory architektoniczne wnętrz, np. słupki czy wykusze, lub pomóc optycznie podzielić wnętrze na strefy. Kamień dekoracyjny na ścianie z telewizorem będzie dobrym tłem dla odbiornika i jednocześnie podkreśli kącik telewizyjny na tle aranżacji całego pomieszczenia. W podobny sposób możesz wykończyć ścianę za sofą lub płaszczyznę, na której wyeksponujesz np. galerię ścienną.

  • Obudowa kominka z kamienia dekoracyjnego – to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie materiału tego typu w aranżacji pokoju dziennego. Obudowa kominka wykonana z kamienia, zwłaszcza naturalnego, będzie się doskonale komponować, jeśli w pobliżu paleniska zaplanujesz półkę lub stojak na drewno.

  • Kamień na ścianie i rustykalne deski – jeśli chcesz urządzić wnętrze inspirowane starymi wiejskimi domami, w których panował wyjątkowo przytulny klimat, warto zestawić kamień dekoracyjny w surowym wydaniu z drewnianymi belkami stropowymi i słupami.

Niezależnie od tego, w jaki sposób wykorzystasz kamień dekoracyjny w stylizacji swojego pokoju dziennego, warto zadbać o odpowiednią świetlną oprawę całości. Światło padające bezpośrednio na kamień dodatkowo go podkreśli oraz zaakcentuje fakturę materiału. Dzięki temu, po włączeniu światła, ściana wykończona kamieniem dekoracyjnym będzie prezentować się jeszcze ciekawiej. Oświetlenie tego typu można wykonać np. za pomocą lamp LED typu oczko, czyli minimalistycznych modeli montowanych w suficie podwieszanym lub zdać się na ozdobne kinkiety.

Kamień dekoracyjny na ścianę – rodzaje

  • Naturalny kamień dekoracyjny to materiał stosowany w aranżacji wnętrz od wieków i uznawany za synonim luksusu. Najczęściej do wykończenia ścian w domach i mieszkaniach stosuje się piaskowiec, trawertyn, granit, łupek, wapień czy marmur. Kamień naturalny daje nie tylko wyjątkowy efekt wykończeniowy, ale też cechuje się wytrzymałością, więc stanowi świetne zabezpieczenie dla ścian. Niestety jest to bardzo drogie rozwiązanie – koszt najtańszych kamiennych okładzin to wydatek rzędu kilkuset złotych za metr kwadratowy.

  • Sztuczny kamień dekoracyjny to tańsze rozwiązanie niż materiał naturalny. Sztuczne okładziny ścienne wykonuje się z betonu lub gipsu. Kamień betonowy może być formowany w najróżniejszy sposób, więc za jego pomocą uzyskasz zamierzony efekt dekoracyjny. Co więcej, materiał cechuje się wytrzymałością i jest odporny na działanie wilgoci.

Natomiast jeśli szukasz budżetowego sposobu na kamień dekoracyjny w salonie, dobrym rozwiązaniem mogą być warianty z gipsu. Są dość tanie i dostępne w wielu ciekawych wzorach i kolorach. Niestety, materiał tego typu jest nieco mniej trwały, niż chociażby jego betonowe odpowiedniki i nie zaleca się jego montażu w pomieszczeniach, w których występuje zwiększony poziom wilgotności powietrza.