Data modyfikacji:

Makrama – modny sposób na uprawę roślin doniczkowych

Kochasz rośliny i lubisz się nimi otaczać? Podnieś sobie poprzeczkę jeszcze wyżej i uprawiaj rośliny nie tylko na parapetach. Podwieś je również pod sufitem i postaw na makramy. Te efektowne kwietniki wiszące to świetny sposób na wyeksponowanie roślin ozdobnych. Zamień zatem swoje mieszkanie na prawdziwą miejską dżunglę.

Trend urban jungle rozgościł się na salonach na dobre. Coraz chętniej wypełniamy swoje mieszkania roślinami doniczkowymi i przynosi to świetne efekty nie tylko w postaci pięknie wyglądających wnętrz, ale też przyjaznego mikroklimatu. Rośliny doniczkowe przecież oczyszczają i nawilżają powietrze, dlatego zieleniny w naszych domach nigdy dość. Bardzo ciekawym sposobem na wyeksponowanie doniczek z kwiatami są kwietniki wiszące, wykonane techniką makramy. Oto garść informacji, które pomogą ci wpleść makramy do aranżacji swojego mieszkania.

Co to jest makrama?

Makrama to bardzo stara technika splatania bawełnianych sznurków, którą znano ją już w starożytności. Za pomocą specjalnych węzłów i warkoczy łączy się ze sobą sznurki, aż powstają efektowne sploty. Kwietniki wiszące wykonane techniką makramy prezentują się znakomicie. Pasują przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu boho, ale równie dobrze sprawdzają się np. w zestawieniu ze stylem skandynawskim czy nowoczesnym.

Co ciekawe, makrama to nie tylko kwietniki. Metodą zaplatania sznurków można wykonać również efektowne maty na ścianę, łapacze snów czy biżuterię. Jest to co prawda dość żmudna czynność i wymaga cierpliwości, jednak jeśli lubisz prace ręczne, kwietnik wiszący czy łapacz snów możesz spleść samodzielnie.

Najpopularniejsze są makramy wykonane z białych bądź beżowych sznurków. Taka dekoracja ma uniwersalny charakter i dobrze komponuje się z każdą kolorystyką wnętrza. Jeśli jednak chcesz wprowadzić do aranżacji mieszkania mocniejsze akcenty dekoracyjne, postaw na makramę w ciemniejszym np. czarnym lub grafitowym kolorze. W sprzedaży znajdziesz też różnokolorowe sploty, dlatego możesz sobie pozwolić nawet na prawdziwe aranżacyjne szaleństwo.

Jakie rośliny uprawiać w makramach?

Wróćmy jednak do sedna, czyli do uprawy roślin doniczkowych w makramach. Najlepiej będą się w nich prezentować pnącza. W takim przypadku pędy roślin będą bowiem swobodnie opadać poza doniczkę, tworząc efektowne, zielone kaskady – efekt urban jungle gwarantowany!

Jakie zatem rośliny doniczkowe uprawiać w makramach? Postaw na bluszcz pospolity, epipremnum złociste, monsterę perforowaną, paproć czy zielistkę. Musisz jednak zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację roślin w kwietnikach wiszących.

Należy przede wszystkim regularnie kontrolować stan wilgotności podłoża, ponieważ w doniczkach zawieszonych w makramach, ziemia będzie szybciej wysychać. Dzieje się tak, ponieważ ciepłe powietrze unosi się ku górze. Dlatego kwiaty ozdobne w kwietnikach wiszących należy podlewać częściej, niż inne rośliny w domu. Dodatkowo zraszaj liście za pomocą spryskiwacza, dzięki czemu unikniesz ryzyka ich przesuszania.

Gdzie umieścić kwietniki wiszące?

Tak naprawdę wszędzie będą wyglądać doskonale. Świetnym pomysłem jest montaż makramy we wnęce okiennej. W takim przypadku kwietnik wiszący z rośliną stanowi naturalną zasłonę, która dodatkowo osłoni cię przed wzrokiem sąsiadów. Makramę możesz zawiesisz na karniszu lub przytwierdzić do ściany hak z kołkiem rozporowym.

Uważaj jednak na zbyt intensywne promienie słoneczne – w oknach zorientowanych na zachód oraz południe, należy postawić na rośliny doniczkowe odporne na wysokie temperatury i lubiące dużo światła. W takim przypadku możesz wybrać np. na sukulenty. Będą one szczególnie dobrze wyglądać, jeśli w makramie zamiast tradycyjnej doniczki, umieścisz szklany pojemnik, a zwłaszcza, jeśli ziemię uzupełnisz o warstwę drenażową np. wykonaną z jasnych kamyków.

Uprawa roślin doniczkowych w wiszących kwietnikach będzie znacznie mniej kłopotliwa, jeśli umieścisz je w oknach północnych lub wschodnich. W takim przypadku światło będzie mniej intensywne i rozproszone, a ty nie będziesz musiał tak często doglądać kwiatków.

Równie dobrym miejscem na taki sposób ekspozycji roślin ozdobnych będzie klatka schodowa w domu jednorodzinnym. Umieść kwietniki wiszące na takiej wysokości, aby możliwe było łatwe podlewanie roślin. Ponadto makramy możesz zawieszać we wszystkich częściach swojego mieszkania. Idealnym miejscem dla nich będzie zarówno pokój dzienny, sypialnia, domowe biuro, jak i łazienka.

Nie tylko kwietnik wiszący

Jeśli już zdecydujesz się na kwietnik wiszący wykonany techniką makramy, jestem pewna, że się w nim zakochasz. Dlatego zwróć tez uwagę na inne dekoracje wykonane tą techniką splotów. Szczególnie dobrze prezentują się makramy ścienne – tego typu dekoracje nie tylko urozmaicą stylizacje pomieszczenia, ale też dodadzą mu przytulności.

Co ciekawe niektórzy za pomocą splotów makramowych wykonują nawet zasłony okienne. Jest to co prawda wyższa szkoła jazdy i zaplecenie takiej makramy wymaga pewnej wprawy, jednak do odważnych świat należy. Kilka metrów sznurka wystarczy, aby wykonać świetne dekoracje i przy tym miło spędzić czas.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny