Data modyfikacji:

Zioła w ogrodzie. Jakie rośliny warto mieć w domowym ogródku

Uprawa ziół w przydomowym ogrodzie to proste zadanie – rośliny nie są bardzo wymagające, ale jeśli chcesz, aby zioła w ogrodzie rosły naprawdę dobrze, musisz poznać kilka najważniejszych zasad ich pielęgnacji. Zobacz, jak założyć domowy zielnik, jakie zioła posadzić oraz jak o nie dbać.
zioła w ogrodzie

Jakie zioła w przydomowym zielniku?

Zioła to nie tylko smaczny i aromatyczny dodatek do potraw. Okazuje się, że niektóre z nich mogą korzystnie wpływać na funkcjonowanie układu trawiennego, a wiele gatunków jest cennym źródłem mikroelementów oraz witamin. A jakby tego było mało, uprawa ziół wcale nie jest skomplikowanym zadaniem. Na jakie sadzonki warto postawić?

Zioła jednoroczne:

  • Bazylia
  • Koper
  • Kolendra
  • Majeranek

Zioła wieloletnie:

  • Lubczyk
  • Mięta
  • Rozmaryn
  • Szczypiorek
  • Szałwia
  • Tymianek

Jak założyć ogródek ziołowy?

Na początek skupmy się na sadzonkach. Możesz je pozyskać na dwa sposoby. Pierwszy to samodzielne przygotowanie rozsad i wysiew nasion. Nie jest to skomplikowane zajęcie, ale trzeba je przeprowadzić z dużym wyprzedzeniem – nasiona wysiewamy już w przedwiośniu czyli w lutym i w  marcu, aby zdążyły wykiełkować i wzrosnąć przed wsadzeniem ich do gruntu na wiosnę.
Drugim sposobem jest zakup ukorzenionych sadzonek. To dobre rozwiązanie, jeśli zdarzyło ci się przegapić okres wysiewu nasion lub w domu nie masz miejsca na przechowywanie rozsadników. Sadzonki najlepiej zakupić w wyspecjalizowanych punktach czy centrach ogrodniczych – w takich miejscach łatwiej dostać dobrze ukorzenione i zadbane sadzonki, które nadają się do posadzenia w ogrodzie.

Jakie stanowisko wybrać, aby zioła w ogrodzie dobrze rosły?

Większość gatunków do prawidłowego wzrostu wymaga ciepłego i osłoniętego przed wiatrem miejsca. Dlatego ogródek ziołowy najlepiej jest zaplanować od strony południowej czy zachodniej, gdzie w sezonie najdłużej utrzymuje się dobre nasłonecznienie.
Jeśli chcesz, aby uprawa ziół w przydomowym ogródku zakończyła się sukcesem, musisz zadbać też o dobrą glebę. Podłoże, na którym będą rosły zioła, powinno być żyzne i dość lekkie oraz przepuszczalne. Najlepiej przygotować skrawek działki pod ogródek warzywny już jesienią. Wtedy trzeba dokładnie spulchnić ziemię, usunąć wszystkie chwasty i wymieszać ją z kompostem.

Sadzenie ziół w ogrodzie również wymaga pewnego planu działania. Jakie zioła można sadzić razem? Najlepiej jest grupować sadzonki pod względem rozmiarów oraz szybkości wzrostu. Dzięki temu większe okazy nie będą zasłaniały dostępu do słońca tym mniejszym. Warto wiedzieć, że sadzenie ziół do gruntu można zacząć dopiero w kwietniu, kiedy temperatury są w miarę stabilne.

Co ważne, zioła można uprawiać nie tylko w gruncie – jeśli nie dysponujesz ogródkiem, sadzonki mogą trafić do doniczek. Zielnik na parapecie zapewni ci równie obfity zbiór, jak uprawa gruntowa. Ponadto, zioła w doniczkach wymagają nieco mniej pracy, więc to może być dobry pomysł, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domowym ogrodnictwem.

Do sadzenia ziół w doniczkach najlepiej wybrać modele ceramiczne, ponieważ zapewniają one dopływ powietrza do korzeni i jeśli przesadzisz z podlewaniem, zapewnią możliwość odparowania nadmiaru wilgoci. Pamiętaj, aby na dno doniczki wysypać kulki keramzytu, które stworzą warstwę drenażową. Do uprawy ziół w doniczkach czy skrzynkach najlepiej sprawdzi się gotowa mieszanka ziemi przeznaczona do sadzenia warzyw.

Uprawa ziół w ogrodzie – jak dbać o przydomowy zielnik?

  • Podlewanie – chociaż większość ziół wywodzi się z krajów południowej Europy, gdzie klimat jest znacznie bardziej suchy i gorący niż u nas, jeśli chcesz cieszyć się aromatycznymi zbiorami z uprawy ziół w ogrodzie, w okresie letnich upałów konieczne jest regularne podlewanie. I to nawet dwa razy dziennie, gdy temperatury solidnie podskoczą.
  • Usuwanie chwastów – to bardzo ważny element uprawy ziół w ogrodzie i ich pielęgnacji. Rozrastające się chwasty mogą przyćmić sadzonki, więc staraj się regularnie usuwać nieproszonych gości z grządek.
  • Przycinanie – wiele odmian ziół , np. bazylia, kolendra czy tymianek , wymaga  przycinania pędów, zanim kwiatostany zakwitną. Ich usunięcie sprawi, że rośliny będą się lepiej krzewić i pojawi się więcej liści.

Zioła ogrodowe – co zrobić ze zbiorami?

Naturalnie zioła najlepiej sprawdzają się jako świeży dodatek do dań, jednak jeśli solidnie obsadzisz swój ogródek ziołowy sadzonkami, z pewnością trudno będzie przerobić wszystkie zbiory w trakcie sezonu. Na szczęście masz kilka sposobów na zatrzymanie tych smaków lata  nieco dłużej.
  • Suszenie – nie dość, że w ten sposób na długo zatrzymasz smak i aromat ziół, to jeszcze możesz zyskać efektowną dekorację np. kuchni. Suszenie ziół polega na zebraniu ich w pęczki i suszeniu łodygami ku górze w zamkniętym pomieszczeniu. Pęczki ziół tego typu to nieodłączny element wystroju kuchni rustykalnych, więc w ten sposób sprawisz, że w pomieszczeniu zapanuje przyjemny,  sielski klimat.
  • Mrożenie – ten sposób konserwacji sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku szczypiorku czy natki pietruszki. Liście ziół wystarczy rozdrobnić i umieścić w pojemniku lub torebce do mrożenia żywności i przechowywać w zamrażalniku.
Jak widzisz, uprawa ziół,  czy to w przydomowym ogrodzie, czy na parapecie nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy nieco trudu i systematycznej pielęgnacji, aby zyskać znakomity dodatek do domowych potraw. A bujnie rosnące zioła w ogrodzie będą też , bez wątpienia,  kolejnym powodem do dumy  każdego ogrodnika.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Zioła w ogrodzie - najczęściej zadawane pytania

Jakie zioła mogę uprawiać w moim ogrodzie?
Możesz uprawiać takie zioła jak: bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, mięta, melisa, lawenda, szałwia, kolendra, estragon, dziki tymianek i inne

Czy mogę uprawiać zioła w doniczkach na moim balkonie czy parapecie?
Tak, możesz uprawiać zioła w doniczkach na balkonie, tarasie jak i również parapecie. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że rośliny mają odpowiednią ilość światła i są regularnie nawadniane. Zioła w doniczkach szybciej wysychają, więc trzeba będzie je częściej podlewać.

Jak przechowywać zioła po zebraniu?
Najlepiej jest suszyć zioła i przechowywać je w suchym i ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Możesz też zamrozić świeże zioła lub zamienić je na olejki eteryczne lub pasty ziołowe. Innym sposobem jest również suszenie ziół i używanie ich w takiej formie.