Data modyfikacji:

Kuchnia w salonie, czy salon w kuchni?

Kuchnia w salonie, czy salon w kuchni?

W ostatnich latach niezwykle popularne stały się kuchnie otwarte na salon. Czy oba te pomieszczenia nadal pełnią swoje podstawowe funkcje? A może coraz mniej przypominają one, w przypadku kuchni tradycyjne pomieszczenie służące do gotowania, a w przypadku salonu, tradycyjne miejsce do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi? Czy można nadać kuchni salonowego szyku? Zobacz sam!

Nowoczesna kuchnia z salonem tworzy rodzaj wspólnej przestrzeni, która jest praktyczna, elegancka, a zarazem reprezentacyjna. Takie pomieszczenie można zaaranżować na różne sposoby, stosując styl nowoczesny, skandynawski, industrialny lub wiejski. Ważne, abyś przed podjęciem decyzji o tym, jak będzie wyglądać kuchnia otwarta na salon wziął pod uwagę metraż pomieszczenia oraz tak dobrał kolory, materiały i sprzęty, by obie strefy wzajemnie się przenikały stając się jedną i kompletną całością.

Salon połączony z kuchnią to aranżacyjna odpowiedź na potrzebę bycia z bliskimi, spędzania z nimi czasu nawet podczas wykonywania takich czynności jak gotowanie, czy zmywanie.

Zalety i wady łączonej kuchni z salonem

Zwolennicy takiego rozwiązania podkreślają, że jest to sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni w domu lub mieszkaniu, szczególnie, jeśli jest ono małe. Dodatkowo brak podziałów sprawia, że można spędzać czas wspólnie z rodziną, znajomymi i gośćmi.

Przeciwnicy uważają z kolei, że wówczas salon nie jest już miejscem wypoczynkowym, gdzie można się zrelaksować, ponieważ dźwięki i zapachy dochodzące z kuchni usilnie w tym przeszkadzają. Kuchnia z kolei traci swoje naturalne przeznaczenie i przestaje być miejscem dla pasjonatów gotowania, gdzie można skupić się na przygotowaniu posiłków.

Jednak te problemy łatwo rozwiązać przy umiejętnym rozplanowaniu i urządzeniu obu pomieszczeń. Po pierwsze, w przypadku otwartej kuchni bardzo ważne jest zamontowanie nowoczesnego, a co za tym idzie cichego i dobrze pochłaniającego wszelkie zapachy okapu kuchennego. Dzięki temu aromaty z naszego gotowania nie będą się roznosić po całym domu i nie trzeba będzie go wietrzyć po każdym smażeniu lub pieczeniu. Drugim rozwiązaniem jest montaż drzwi przesuwanych, które nie tylko będą pełniły funkcję praktyczną – oddzielającą jedną strefę od drugiej, ale i rolę efektownej dekoracji.

Otwarta kuchnia – podstawy aranżacyjne

Najważniejsze, by strefa kuchni oraz salonu zachowana była w tym samym stylu i podobnej kolorystyce – obie muszą wzajemnie się wypełniać. W tego typu projektach stosuje się umowne oddzielenie stref za pomocą mebli, a raczej ich odpowiedniego ustawienia. Najczęściej  o granicach poszczególnych pomieszczeń decydują takie elementy jak wyspa kuchenna lub kanapa wypoczynkowa. Ponadto możesz w tym celu użyć także podłogi, gdzie różnicą będzie użyty materiał - np. w części salonowej położymy drewniany parkiet, a w części kuchennej płytki podłogowe.

Kuchnia w salonie w stylu skandynawskim

Styl skandynawski sprawdzi się zawsze i w każdym wnętrzu, a szczególnie w przypadku małego metrażu. Całość powinna zostać utrzymana w kolorze białym, wskazane jest również pojawienie się drewna.

Co powinieneś zrobić, by stworzyć oszałamiające wnętrze, które będzie sercem Twojego domu? Zacznij od podłogi – w salonie wyłóż ją panelami w jasnym kolorze drewna – może nawet lekko wchodzić w biele i szarości. Do tego świetnym uzupełnieniem będzie szara kanapa wykonana z przyjemnego w dotyku materiału, która wraz z drewnianym stolikiem stworzy skandynawski klimat, na którym nam zależy.

W części kuchennej postaw zaś na białe kafle podłogowe oraz zabudowane meble kuchenne na wysoki połysk w tym samym kolorze. Jasna kuchnia będzie się świetnie komponować z nieco ciemniejszym i przygaszonym salonem. Jednak jedną strefę od drugiej można oddzielić nie tylko za pomocą barw. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie wyspy kuchennej, najlepiej z drewnianym blatem, nawiązującym do tego użytego już w salonie. Całość uzupełnij dodatkami i urządzeniami kuchennymi w takich samych kolorach jak reszta pomieszczenia lub dla przełamania w energetycznych zieleniach, różach lub żółciach.

Miszmasz w smacznym wydaniu

Zapewne nie raz w programach wnętrzarskich zdarzyło Ci się usłyszeć o urządzaniu wnętrz w stylu eklektycznym. Tego rodzaju pomieszczenie z pozoru wydaje się kompletnym miszmaszem i zbiorowiskiem wszystkiego. Nie jest to jednak przypadkowy wybór. Styl ten charakteryzuje się bowiem umiejętnym zastosowaniem kontrastów zarówno kolorystycznych, jak i tych przejawiających się w fakturach i wzorach, które w ostatecznym rozrachunku pięknie ze sobą współgrają.

Nic nie stoi na przeszkodzie byś urządził w ten właśnie sposób swoją otwartą kuchnię. Różne rzeczy mogą się w tym wnętrzu wzajemnie przenikać i uzupełniać, skutkując stworzeniem miejsca unikatowego - np. przy stole w części jadalnianej możesz ustawić różne krzesła, ale w tym samym kolorze. Część salonowa może zostać wykonana bardziej w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, a część kuchenna w stylu industrialnym – o połączeniu tych stref może zadecydować użyty kolor.

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko - pasjonatka dobrego designu i redaktorka bloga Łazienkaplus.pl.

Autor: Jakub Spiryn