Data publikacji:

Kuchnia w stylu glamour z wyspą – jak urządzić kuchnię w stylu glamour z wyspą?


Wnętrza glamour wybierają osoby ceniące luksus i elegancję. Balans tych obu elementów nie należy jednak do najłatwiejszych, radzimy zatem, jak samodzielnie urządzić kuchnię w stylu glamour z wyspą.
kuchnia
Mieszkanie lub dom urządzamy zazwyczaj w sposób ewolucyjny i stopniowy, albo zaplanowany z góry zgodnie z wyraźną wizją. Ta druga metoda daje oczywiście najlepsze efekty i pozwala cieszyć się harmonijnym oraz spójnym wizualnie wnętrzem. Osiągnięcie w tym przypadku sukcesu nie jest oczywiście łatwe, wymaga sporej wiedzy i oka do najmniejszych elementów wystroju. Jednym z trudniejszych w pracy projektanta stylów jest popularny od lat tzw. glamour. W naszym artykule znajdziesz wskazówki na temat tego, jak urządzić kuchnię w stylu glamour z wyspą.

Kuchnia w stylu glamour z wyspą – o czym należy wiedzieć?


Jak już wspomnieliśmy, przygotowanie wnętrza w stylu glamour może stanowić spore wyzwanie. Wynika to wprost z jego natury, a więc zamiłowania do luksusu i blichtru, co trudno pogodzić z jego równie istotną drugą stroną, reprezentowaną przez nowoczesność oraz elegancję. W mieszkaniach i domach urządzonych na modłę glamour przepych dominuje głównie pod postacią dodatków, bibelotów, akcesoriów dekoracyjnych i oświetlenia. Elegancki minimalizm i eklektyzm to z kolei domena mebli, ścian i podłóg, które wykończone są na wysoki połysk.

Kuchnia glamour to bardzo przestronne i otwarte pomieszczenie, które jest połączone bezpośrednio z salonem lub jadalnią. Jeżeli chcemy postawić wyspę, to powinna być ona przygotowana z dużą starannością. Koniecznie zwracamy uwagę na to, by nie przytłaczała kuchni swoją wielkością i nie psuła funkcjonalności pomieszczenia. Najczęściej konstruujemy ją z szafek. W bardziej luksusowych wnętrzach mogą to być również panele naśladujące marmur, a jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto wykorzystać przynajmniej w części naturalny kamień.

Kuchnia w stylu glamour z wyspą – kolory

W kuchniach glamour zazwyczaj dominującymi bawarami jest biel i czerń. Styl lubuje się bowiem w wyrazistych kontrastach. Kolory te występują zazwyczaj w równych proporcjach. Spotykamy je zarówno na płytkach, kaflach i panelach podłogowe, jak i na ścianach oraz innych elementach dekoracyjnych. Bardzo często korzysta się też z jasnego oraz bardzo ciemnego kamienia (głównie marmuru lub przypominających go materiałów), z którego wykonuje się blaty, zlewozmywaki lub płyty naścienne. Inne kolory do wnętrza wprowadzają najczęściej dodatki. Unikamy oczywiście w tym przypadku jasnych pasteli, stawiając na mocne kolory podstawowe, zwłaszcza czerwienie, granaty lub fiolety.

Kuchnia w stylu glamour z wyspą – płytki

Ceramiczne kafle na podłogach i ścianach kuchni glamour są zazwyczaj wykonywane na głęboki połysk. Najczęściej stawiamy na klasyczne i nowoczesne wzory. Na podłodze świetnie sprawdzą się też połyskliwe lub matowe płytki naśladujące kamienne płyty.

Kuchnia w stylu glamour z wyspą – meble

Jeżeli chodzi o rodzaj mebli, mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich są minimalistyczne szafki i półki polakierowane na czarno lub biało, z którymi kontrastować będą blaty. Drugim rozwiązaniem są cięższe klasyczne drewniane meble z prostymi, zdobionymi frontami, które lepiej sprawdzą się w nieco większych kuchniach.

W obu przypadkach meble wzbogacone mogą być krzykliwymi metalowymi uchwytami, bardzo często w złotym, srebrnym lub miedzianym kolorze. Interesującą alternatywą są też uchwyty z kryształowego szkła. To, czy wybieramy matowe, czy połyskliwe fronty szafek, zależy wprost od położonych kafli. Jeśli są one błyszczące, w podobny sposób powinny być wykończone meble, a także sprzęt AGD.

Kuchnia w stylu glamour z wyspą – armatura

We wnętrzach glamour zlewozmywaki najczęściej wykonuje się z czarnego kamienia i wpuszcza bezpośrednio w kuchenny blat. Jeżeli chodzi o baterię, wybieramy najczęściej bardzo nowoczesne i proste modele pionowe z bardzo połyskliwym wykończeniem, często w kolorze złotym lub srebrnym.

Kuchnia w stylu glamour z wyspą – oświetlenie

Główne oświetlenie montujemy bezpośrednio nad wyspą kuchenną. W tym miejscu możemy pozwolić sobie na fantazję, decydując się na kryształowy żyrandol lub lampę w złotej oprawie. Dodatkowe źródła światła zapewniają np. reflektorki wbudowane w sufity oraz ozdobne kinkiety.

Kuchnia w stylu glamour z wyspą – dodatki

Kuchnia glamour wypełniona jest wieloma dodatkami, nadającymi jej odpowiednio luksusowego sznytu. Zważmy na to, że bardzo jednak łatwo przesadzić z ich ilością i krzykliwością, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego umiaru.

Dobrymi i bezpiecznymi elementem dekoracyjnym jest z pewnością designerski sprzęt AGD, gustowna ceramika oraz wszelkiego rodzaju przydatne pojemniki, wykonane z metalu lub szkła. Na stole nie powinno zabraknąć wazonu ze świeżymi kwiatami. Na ścianach pojawiają się lustra oraz obrazy w inkrustowanych posrebrzanych lub pozłacanych ramach. W oknach mogą zawisnąć funkcjonalne rolety rzymskie z gładkich i połyskliwych tkanin lub klasyczne zasłony z firanami.
Zdjęcie: Sidekix Media/Unsplash