Data publikacji:

Kuchnia w stylu japońskim – jak wykonać kuchnię w stylu japońskim?


Japonia od wieków fascynuje i pociąga ludzi Zachodu. Zauroczenie kulturą i tradycją Kraju Kwitnącej Wiśni ma wiele obliczy, jednym z nich jest niewątpliwie zainteresowanie tamtejszą architekturą oraz designem. Z naszego poradnika dowiesz się, jak urządzić kuchnię w stylu japońskim.
kuchnia
Japonia miała stały kontakt z krajami Zachodu od XVI wieku, ale na skutek polityki izolacyjnej kraju był on ograniczony tylko do garstki marynarzy i handlarzy z Holandii oraz Portugalii. Wyspiarskie państwo otworzyło się na świat dopiero w połowie XIX wieku, wówczas to do Europy i Ameryki trafiły pierwsze japońskie dzieła sztuki, stroje oraz przedmioty domowego użytku, które z miejsca zafascynowały ludzi. Moda na japońskość trwa w najlepsze po dziś dzień, a inspirację z kultury Kraju Kwitnącej Wiśni czerpią artyści, inżynierowie i architekci z całego świata. Japońska filozofia zen i minimalizm miały ogromny wpływ na ukształtowanie się wielu popularnych stylów aranżacji wnętrz. Z naszego tekstu dowiesz się, jak urządzić kuchnię w stylu japońskim.

Styl japoński we wnętrzach – podstawowe cechy


Wnętrza urządzone na modłę japońską starają się oddać w jak najbardziej skuteczny sposób wyidealizowane wyobrażenie o tradycyjnym japońskim domu i jego architekturze. Mimo stosowania wielu klasycznych wzorców i aranżacji, pomieszczenia w stylu japońskim są nieodmiennie równocześnie bardzo nowoczesne. Reprezentują bowiem sławny japoński dualizm, polegający na harmonijnym połączeniu ze sobą starego z nowym.

Mieszkania w stylu japońskim są przestronne, otwarte i pełne światła, przy ich urządzaniu nie boimy się pustych przestrzeni. We wnętrzach tego typu stosuje się przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno, bambus, papier oraz kamień, a w bardziej współczesnym wydaniu także beton oraz mleczne szkło. Zamiast klasycznych drzwi wybiera się modele przesuwne. Poszczególne strefy w domu mogą rozdzielać też parawany z drewnianymi ramami.

Wszystkie elementy dekoracyjne są ograniczone do minimum. Dominuje natomiast obowiązkowa prostota i minimalizm. Dotyczy to zarówno mebli, jak i wszelkich przedmiotów wyposażenia domu lub ewentualnych dodatków.

Kuchnia w stylu japońskim – o czym należy wiedzieć?


Przygotowanie kuchni w stylu japońskim wymaga dobrego rozplanowania przestrzeni. Żelazne wymogi minimalizmu są niewybaczalne i nie możemy przesadzać z liczbą ustawionych szafek lub półek, równocześnie większość przyrządów kuchennych powinna znajdować się cały czas poza zasięgiem wzroku. Osiągnięcie tego celu jest znacznie łatwiejsze w bardziej przestronnych kuchniach, które powinny być połączone z salonem lub jadalnią. Bardzo dobrym i często spotykanym rozwiązaniem jest postawienie wyspy kuchennej.

Kuchnia w stylu japońskim – kolory

We wnętrzach japońskich dominują naturalne i neutralne kolory. Poza bielami i beżami znajdziemy tu też różne odcienie szarości i brązów lub czernie. Dodatkowy akcent kolorystyczny mogą wprowadzać niewielkie rośliny lub oszczędne bukiety kwiatów.

Kuchnia w stylu japońskim – ściany i podłogi

Na ścianach oraz podłogach stosujemy klasyczne kafle pozbawione jakichkolwiek akcentów ozdobnych i kolorystycznych. Dobrze sprawdzą się tutaj nowoczesne płytki z dyskretnymi wzorami naśladującymi drewno lub kamień. Na ścianach może pojawić się też kamienny gres lub beton. W otwartych kuchniach na podłodze kładzie się panele lub deski podłogowe, pozwalające płynnie połączyć pomieszczenie z salonem lub jadalnią.

Kuchnia w stylu japońskim – meble

W kuchniach japońskich używamy nowoczesnych i minimalistycznych mebli, pozbawionych zbędnych detali czy przeszkleń. W roli materiałów tworzących blaty korzysta się zarówno z kamienia, jak i z drewna. Mimo prostoty dbamy o to, by meble były jak najwyższej jakości, co gwarantuje, że przetrwają przez lata w niezmienionym kształcie.

Kuchnia w stylu japońskim – armatura i sprzęt AGD

Zlewy przyjmują zazwyczaj bardzo oszczędną formę, są wykonane z kamienia i wpuszcza się je bezpośrednio w kuchenny blat. Baterie to nowoczesne i minimalistyczne krany z wykończeniem zlewającym je z otoczeniem.

Urządzenia AGD nie powinny zanadto przykuwać wzroku, zaleca się więc np. kupno estetycznych płyt indukcyjnych lub ceramicznych, a także dyskretne chowanie w szafkach innego używanego sprzętu, takiego jak zmywarki czy lodówki.

Kuchnia w stylu japońskim – oświetlenie

Oświetlenie w kuchni japońskiej jest oparte o lampy i listwy LED, które zamontowane są w szafkach lub na suficie. Nierzadko stosuje się też proste i nierzucające się w oczy plafony, z kloszami z mlecznego szkła. Koniecznie używamy żarówek i diod dających ciepłe i rozproszone światło.

Kuchnia w stylu japońskim – dodatki

Jak już zaznaczyliśmy, wszelkie dodatki w kuchni ograniczamy do minimum. Na blatach powinien panować kompletny ład i porządek. Nie bójmy się również pustych ścian, nawet gdy istnieje duża pokusa, by zawiesić na nich jakieś grafiki lub obrazy, powinniśmy wpierw poważnie przemyśleć ten krok. W oknach zawieszamy przewiewne i delikatne jedwabne zasłony lub rolety (bardzo często są to modele wykonane z bambusa).