Japonia miała stały kontakt z krajami Zachodu od XVI wieku, ale na skutek polityki izolacyjnej kraju był on ograniczony tylko do garstki marynarzy i handlarzy z Holandii oraz Portugalii. Wyspiarskie państwo otworzyło się na świat dopiero w połowie XIX wieku, wówczas to do Europy i Ameryki trafiły pierwsze japońskie dzieła sztuki, stroje oraz przedmioty domowego użytku, które z miejsca zafascynowały ludzi. Moda na japońskość trwa w najlepsze po dziś dzień, a inspirację z kultury Kraju Kwitnącej Wiśni czerpią artyści, inżynierowie i architekci z całego świata. Japońska filozofia zen i minimalizm miały ogromny wpływ na ukształtowanie się wielu popularnych stylów aranżacji wnętrz. Z naszego tekstu dowiesz się, jak urządzić kuchnię w stylu japońskim.
Styl japoński we wnętrzach – podstawowe cechy
Wnętrza urządzone na modłę japońską starają się oddać w jak najbardziej skuteczny sposób wyidealizowane wyobrażenie o tradycyjnym japońskim domu i jego architekturze. Mimo stosowania wielu klasycznych wzorców i aranżacji, pomieszczenia w stylu japońskim są nieodmiennie równocześnie bardzo nowoczesne. Reprezentują bowiem sławny japoński dualizm, polegający na harmonijnym połączeniu ze sobą starego z nowym.
Mieszkania w stylu japońskim są przestronne, otwarte i pełne światła, przy ich urządzaniu nie boimy się pustych przestrzeni. We wnętrzach tego typu stosuje się przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno, bambus, papier oraz kamień, a w bardziej współczesnym wydaniu także beton oraz mleczne szkło. Zamiast klasycznych drzwi wybiera się modele przesuwne. Poszczególne strefy w domu mogą rozdzielać też parawany z drewnianymi ramami.
Wszystkie elementy dekoracyjne są ograniczone do minimum. Dominuje natomiast obowiązkowa prostota i minimalizm. Dotyczy to zarówno mebli, jak i wszelkich przedmiotów wyposażenia domu lub ewentualnych dodatków.
Kuchnia w stylu japońskim – o czym należy wiedzieć?
Przygotowanie kuchni w stylu japońskim wymaga dobrego rozplanowania przestrzeni. Żelazne wymogi minimalizmu są niewybaczalne i nie możemy przesadzać z liczbą ustawionych szafek lub półek, równocześnie większość przyrządów kuchennych powinna znajdować się cały czas poza zasięgiem wzroku. Osiągnięcie tego celu jest znacznie łatwiejsze w bardziej przestronnych kuchniach, które powinny być połączone z salonem lub jadalnią. Bardzo dobrym i często spotykanym rozwiązaniem jest postawienie wyspy kuchennej.
Kuchnia w stylu japońskim – kolory