Data publikacji:

Kuchnia z wyspą i salonem. Praktyczne i modne rozwiązania

Kuchnia z wyspą połączona z salonem to popularne wnętrzarskie rozwiązanie. I chociaż mieszkania w takim układzie prezentują się świetnie, w stylizacji trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą ci urządzić kuchnię z wyspą i salonem.

kuchnia z wyspą i salonem

Kuchnia z wyspą i salonem – zalety

Otwarta przestrzeń prezentuje się świetnie

Kuchnia z wyspą otwarta na salon daje korzystne złudzenie optyczne. Nawet jeśli metraż jest niewielki, otwarta powierzchnia wydaje się przestronniejsza.

Wnętrze zgodne z najnowszymi trendami

Kuchnia z wyspą otwarta na salon, czyli przestronna przestrzeń wpisuje się chociażby w nurt tzw. architektury wellness, wedle której aranżacja wnętrza powinna skupiać się przede wszystkim na tworzeniu przyjaznego człowiekowi otoczenia.

Brak barier architektonicznych sprzyja komunikacji

W otwartym pomieszczeniu, jakie tworzy kuchnia z wyspą połączona z salonem, łatwej wspólnie spędzać czas.

Kuchnia z wyspą i salonem – wady

Niestety, układ tego typu nie jest rozwiązaniem idealnym, dlatego warto zdać sobie sprawę z pewnych niedogodności, jakie wiążą się z aranżacją mieszkania w oparciu o otwartą strefę dzienną.

Zapachy z kuchni mogą rozprzestrzeniać się po całym wnętrzu

Aromat przypalonego obiadu nie należy do najprzyjemniejszych woni, a w kuchni otwartej na salon zapachy tego typu niestety będą się mocno rozprzestrzeniać. Co więcej, domowe tekstylia, jak tapicerki, dywany czy zasłony, w dużym stopniu chłoną zapachy. Rozwiązaniem tego problemu może częściowo być okap kuchenny, zwłaszcza model pracujący w trybie wyciągu.

Hałas może być kłopotliwy

Odgłosy gotowania mogą być uciążliwe dla domowników, zwłaszcza jeśli urządzasz naprawdę małą kuchnię z wyspą i salonem.

Kuchnia z wyspą otwarta na salon

Wyspa kuchenna to nie tylko dodatkowy blat roboczy czy miejsce do przechowywania kuchennych akcesoriów. Dobrze zaaranżowana, może pełnić dodatkowe funkcje i co więcej, korzystnie wpłynąć na wizualny odbiór wnętrza. 

Wyspa jako granica między pomieszczeniami 

Chociaż kuchnia z salonem tworzą wspólną, przestronną przestrzeń bez niepotrzebnych barier architektonicznych, ważne jest optyczne dzielenie wnętrza na strefy. Granicę między kuchnią i salonem świetnie wytyczy właśnie wyspa kuchenna – mebel będzie wyraźnym wizualnym akcentem, który podzieli pomieszczenie na funkcjonalne części.

Wyspa barek

To może być świetne rozwiązanie z kilku powodów. Tradycyjna wysokość, na jakiej położony jest blat kuchenny to 90-95 cm. W przypadku, gdy mebel ma pełnić funkcję barku, blat powinien powędrować nieco wyżej, bo na wysokość około 120 cm.

W takim przypadku, po dodaniu hokerów, przy domowej wyspie można poczuć się jak przy prawdziwym barze. Ponadto wyżej położony blat częściowo przesłoni kuchenną część pomieszczenia, co może być istotne, gdy na blatach panuje rozgardiasz.

Wyspa zamiast stołu jadalnianego

Jeśli urządzasz małą kuchnię z wyspą i salonem, w ten sposób możesz łatwo wygospodarować miejsce do spożywania posiłków. W takim przypadku zadbaj o odpowiednią konstrukcję wyspy. Część jej obudowy powinna być osadzona głębiej lub blat powinien zostać przedłużony, aby można było swobodnie usiąść w trakcie spożywania posiłków.

Projekt kuchni z wyspą i salonem – praktyczne wskazówki

Spójna kolorystyka

Jeśli urządzasz kuchnię z wyspą otwartą na salon, o obu tych pomieszczeniach trzeba myśleć jako o całości. Dlatego podstawą udanej aranżacji będzie spójna kolorystyka kuchni oraz salonu.

Sprawdzonym wnętrzarskim rozwiązaniem są w takim przypadku neutralne kolory, jak biel, beż czy szarość. Ściany pomalowane farbą w jednym z wymienionych kolorów są dobrym tłem dla całej aranżacji i można do nich łatwo dobrać odcienie towarzyszące.

Urządzając nawet małą kuchnię z wyspą i salonem, warto zadbać, aby kolory powtarzały się w obu tych częściach, co da spójny i korzystny wizualnie efekt wykończeniowy.

Kwestia podłogi

W wielu aranżacjach, w których kuchnia jest otwarta na salon, inwestorzy wykańczali posadzkę przy użyciu różnych materiałów – w kuchni stawiano na płytki, a w reszcie mieszkania na panele.

To sprawdzone i funkcjonalne rozwiązanie, od którego jednak coraz częściej odchodzi się w nowoczesnych projektach. Zastosowanie dwóch materiałów tworzy niepotrzebne granice wizualne między pomieszczeniami.

Obecnie coraz częściej posadzkę w kuchni z wyspą otwartej na salon wykańcza się w całości jednym materiałem. W tej roli świetnie sprawdzą się panele podłogowe winylowe, które są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również odporne na działanie wilgoci. Alternatywą mogą być panele laminowane o wysokiej klasie ścieralności.

Przechowywanie

Jak już wiesz, kuchnia z wyspą i salonem to w zasadzie jedno wnętrze, dlatego szczególnie trzeba zadbać o dobry system przechowywania kuchennych sprzętów oraz żywności. Nieporządek i chaos na blatach i półkach kuchennych nie znikną za zamkniętymi drzwiami – bałagan będzie widoczny również z części wypoczynkowej.

Modne otwarte półki kuchenne mogą okazać się nietrafionym rozwiązaniem, jeśli nie przepadasz za regularnym porządkowaniem. Aby całość prezentowała się dobrze, trzeba systematycznie porządkować te powierzchnie i dbać o układ wyeksponowanych na półkach elementów.

Podobnie lepszym pomysłem mogą okazać się górne szafki z pełnymi frontami zamiast przeszklonych witryn – w tych drugich nieporządek będzie wyraźnie widoczny. Warto też ograniczyć ilość sprzętów przechowywanych na blatach, ponieważ ich nadmiar również może wywoływać wrażenie chaosu. 


Autorka: Kamila Zalińska-Woźny