Data publikacji:

Stół z żywicy i drewna. Do jakich wnętrz pasuje?

Stoły z żywicy i drewna zdobyły w ostatnim czasie sporą popularność. W internecie nie brakuje ofert sprzedaży tych unikalnych mebli, w wielu różnych rozmiarach i kształtach, które przeznaczone są zarówno do salonów, jak i kuchni, biur lub jadalni. Pojawia się więc tutaj pytanie – do jakich aranżacji wnętrz będą pasować? W artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
stół z żywicy i drewna

Jak powstają stoły z drewna i żywicy?

Każdy stół z żywicy i drewna, ze względu na użyte materiały, jest jedyny w swoim rodzaju. Producenci tych mebli do wykonania blatu używają grubych drewnianych desek, a nawet całych plastrów drewna, które wciąż pokryte są po bokach korą. Kawałki drewna są połączone ze sobą zastygniętą transparentną żywicą, która przyjmuje praktycznie dowolny kolor, w zależności od naszego zamówienia lub projektu wykonawcy. Co więcej, jej wnętrze może być całkowicie czyste lub wyróżniać się widocznymi bąbelkami powietrza, a nawet zanurzonymi przedmiotami, takimi jak muszle, kamienie, zdjęcia, grafiki itp. 
Blaty wykonane z żywicy i drewna mogą mieć dowolną wielkość i być instalowane w małych stolikach do kawy, jak również w stołach jadalnych i konferencyjnych. Z obu materiałów da się również wykonać nogi mebla. 
Teoretycznie stół można wykonać samodzielnie w domu lub warsztacie, wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania, bowiem jednorazowo wylewamy cienką warstwę żywicy do specjalnej formy, czekając na jej zastygnięcie, aby powtórzyć następnie ten sam proces. Drewno również trzeba odpowiednio zaimpregnować i zabezpieczyć, co chroni blat przed powstawaniem widocznych pęknięć. Stół powstaje zatem w przeciągu kilku dni. 
Wadą stołów jest to, że żywica jest wrażliwa na światło słoneczne. Pod wpływem promieni UV z czasem w naturalny sposób żółknie, a różnicę zobaczymy bez względu na to, czy materiał był, czy nie był barwiony. Meble należy więc ustawiać z dala od dobrze naświetlonych miejsc. 

Do jakich wnętrz pasują stoły z drewna i żywicy?

Stoły z drewna i żywicy ze względu na swój wygląd oraz wykończenie polecane są przede wszystkim do większości nowoczesnych aranżacji. Na początek warto wspomnieć o typowych minimalistycznych stylizacjach – mebel będzie doskonale wyróżniał się w otoczeniu ceniącym surowe i naturalne materiały. Dzięki swojemu wyglądowi może stanowić centralny punkt pomieszczenia, zwłaszcza gdy zostanie odpowiednio oświetlony z góry lub od dołu. Jeżeli wykorzystamy barwioną żywicę, będzie stanowił też bardzo mocny akcent kolorystyczny. 
Mebel sprawdza się też w niezwykle popularnych wnętrzach skandynawskich. W tym wypadku zwróćmy jednak uwagę, aby drewno miało jasną barwę, w przeciwnym wypadku stolik będzie kontrastował z resztą jasnego wystroju salonu lub kuchni, w których dominują szarości, biele i beże. Warto unikać też nadmiernie połyskliwego lakieru. Skandynawski sznyt nie lubi tego wykończenia. 
Stolik z drewna i żywicy może świetnie wpasować się też do wnętrz industrialnych i loftowych – kluczem jest tutaj dobranie odpowiednio pasujących nóżek lub obramowania blatu. Świetnym pomysłem jest sięgnięcie przede wszystkim po metalowe elementy z odzysku, stare metalowe pręty, kratownice itp.
Dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi stoły sprawdzą się świetnie w mieszkaniach i domach urządzonych w stylu glamour i boho. W obu przypadkach możemy zaszaleć, jeśli chodzi o dobór kolorów, a także ewentualnych dodatków zanurzonych w żywicy. W wersji glamour może być to np. brokat.
Mebel z pewnością nie powinien znaleźć się w klasycystycznych wnętrzach, starających się odwzorować historyczny wystrój domu. Dotyczy to także bardziej eklektycznych aranżacji w stylu rustykalnym. Stoliki będą jednak pasować zaskakująco dobrze do modernistycznych wnętrz, inspirowanych stylami z drugiej połowy XX wieku. W tym wypadku zwracamy głównie uwagę na kolory drewna i żywicy, a także kształt i materiały, z jakich zostały wykonane ich nóżki. 
Zdjęcie: Envato Elements