Blat kuchenny laminowany
Jeszcze do niedawna blaty laminowane nie były synonimem dobrej jakości materiału wykończeniowego. Obecnie producenci oferują blaty laminowane, które nie tylko świetnie się prezentują, ale też charakteryzują się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia.
Zalety:
- Duże możliwości aranżacyjne – blat laminowany może imitować drewno, kamień czy lastriko, dlatego w korzystnej cenie możesz uzyskać wymarzony efekt dekoracyjny.
- Nowoczesne blaty laminowane dobrze radzą sobie w kontakcie z wilgocią czy gorącymi naczyniami, dlatego zapewniają komfort codziennego użytkowania.
Wady:- Laminat jest podatny na powstawanie rys, dlatego podczas gotowania trzeba zachować ostrożność i unikać krojenia produktów spożywczych bezpośrednio na blacie.
Blat kuchenny z konglomeratu
To materiał, który zyskuje coraz większe uznanie w oczach inwestorów. Konglomerat powstaje z połączenia kamiennego kruszywa i żywic poliestrowych. W efekcie blat konglomeratowy do złudzenia przypomina swój naturalny odpowiednik, ale jest tańszy i co więcej, cechuje się wyższymi parametrami wytrzymałościowymi.
Zalety:
- Szeroka gama wariantów wykończeniowych – mieszanka konglomeratowa może różnić się przez wzgląd na rodzaj i wielkość użytego kruszywa czy zastosowanych domieszek. W efekcie blat może być wybarwiony na najróżniejsze kolory i cechować się ciekawą strukturą.
- Blat z konglomeratu może być wykonany bez spoin na całej powierzchni roboczej i łączyć się np. z parapetem kuchennym. To przekłada się na estetykę wykończenia oraz szczelność.
- Po zaimpregnowaniu konglomerat jest odporny na działanie wilgoci, dlatego blat będzie prezentował się świetnie nawet w pobliżu zlewozmywaka.
Wady:
- Na blacie z konglomeratu nie należy stawiać gorących naczyń. Trzeba także uważać na plamy z kwaśnych płynów, ponieważ mogą prowadzić do powstawania odbarwień.