Data publikacji:

Kwiaty na balkon południowy

Balkon południowy z reguły jest dobrze oświetlony przez cały dzień. To oznacza, że rośliny, jakie wykorzystasz do dekoracji swojego zewnętrznego salonu, powinny być odporne na suszę i światłolubne. Zobacz, jakie rośliny na balkon południowy wybrać i jak się nimi opiekować, aby rosły bujnie i długo kwitły.
kwiaty na balkon południowy

Surfinia na balkon południowy


Surfinia - to jedna z tych roślin na balkon południowy, która za niewielki nakład pracy włożony w jej pielęgnację, odwdzięczy się bujnym kwitnieniem. W sprzedaży znajdziesz wiele odmian surfinii w najróżniejszych kolorach i odcieniach, ale ich wspólną cechą są ciekawie uformowane kwiaty, którymi roślina gęsto obsypuje się przez całe lato. Aby uzyskać taki efekt, pamiętaj o systematycznym podlewaniu, zwłaszcza w trakcie upałów, oraz o nawożeniu podłoża przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Surfinia szczególnie dobrze prezentuje się w wiszących doniczkach, ponieważ jej pędy są długie i opadają poza pojemnik. Warto zatem zaopatrzyć się w doniczki do podwieszenia na ścianie czy przy zadaszeniu lub na balkonowej barierce.

Pelargonie na balkonie


Pelargonię śmiało można nazwać najpopularniejszą rośliną balkonową w naszym kraju. To dobry pomysł, jeśli szukasz łatwych w uprawie kwiatów na balkon południowy. Poza systematycznym podlewaniem i nawożeniem, w zasadzie roślina ta nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Pelargonia występuje w wielu różnych odmianach, zarówno kolorystycznych, jak i różniących się wielkością czy pokrojem. 

Pelargonia będzie wyglądać pięknie zarówno w doniczkach wiszących, jak i w zwykłych. Co ważne, okres jej kwitnienia zaczyna się w maju, a kończy wraz z wystąpieniem pierwszych przymrozków. Będzie więc ozdobą balkonu przez cały sezon.


Przeczytaj także: Jak wystylizować przytulny balkon?


Begonia stale kwitnąca to niewielka roślina jednoroczna, która mimo niepozornych rozmiarów, należy do najefektowniejszych kwiatów na balkon południowy. O dekoracyjnym charakterze rośliny decydują nie tylko pięknie wybarwione kwiaty, ale też mięsiste, intensywnie zielone liście. Begonia stale kwitnąca dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i częściowo zacienionych. Wymaga żyznej gleby i stale wilgotnego podłoża. Nie można zaniedbywać zwłaszcza nawadniania, ponieważ roślina źle znosi suszę. Pamiętaj także o regularnym zasilaniu podłoża nawozem.

Aksamitka to charakterystyczna roślina, która wyróżnia się ładnie ukształtowanymi, pomarańczowymi, żółtymi lub czerwono-brązowymi kwiatami. Dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach, a jej uprawa nie jest trudna. Roślinę należy przesadzić do większego pojemnika zaraz po zakupie. Na dno doniczki wysyp kulki keramzytu, które stworzą warstwę drenażową. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne oraz żyzne. Pamiętaj, aby nie przesadzać z podlewaniem – nadmiar wilgoci może szybko doprowadzić do gnicia korzeni aksamitki.

Balkon południowy z Powojnikiem


Powojnik to efektowne pnącze, które w okresie kwitnienia gęsto obsypuje się dość dużymi kwiatami. W sprzedaży znajdziesz wiele odmian, ale do uprawy w pojemniku na balkonie południowym najlepiej sprawdzą się rośliny kwitnące na fioletowo i niebiesko. Aby roślina dobrze rosła, należy zapewnić jej żyzne próchniczne podłoże i utrzymywać stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża.

Gdzie pasuje komarzyca?


Komarzycę z powodzeniem możesz wykorzystać zarówno jako roślinę na balkon południowy, jak i uprawiać ją wewnątrz mieszkania. Co prawda, komarzyca nie kwitnie, ale jej drobne listki są ładnie wybarwione i efektownie uformowane. Wielką zaletą rośliny jest to, że wydziela zapach, który odstrasza komary, dzięki niej więc możesz się łatwo pozbyć nieproszonych gości. Najlepiej komarzyca prezentuje się w doniczkach wiszących lub wysoko położonych, ponieważ jej pędy osiągają sporą długość, tworząc piękne zielone kaskady liści.

Najlepszym podłożem dla komarzycy będzie ziemia torfowa. W pielęgnacji trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu (ale bez przesady) oraz nawożeniu.