Data modyfikacji:

Aranżacja łazienki z oknem. Inspiracji dla małej, wąskiej i długiej łazienki

Chociaż łazienka z oknem to korzystne rozwiązanie zarówno z praktycznego, jak i aranżacyjnego punktu widzenia, to pomieszczenie tego typu wcale nie jest takie łatwe w stylizacji. Okno narzuca pewne ograniczenia i wymusza podjęcie kilku ważnych decyzji aranżacyjnych. Jeśli właśnie urządzasz łazienkę z oknem, zobacz garść inspiracji.

łazienka z oknem

Łazienka z oknem ma ogromną przewagę nad pomieszczeniami tego typu, w których okien nie ma. Naturalne dzienne oświetlenie nie tylko sprawia, że wnętrze dobrze się prezentuje i jest jasne. To dodatkowo pozwala nieco zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej.

Co więcej, okno łazienkowe może być świetnym naturalnym wspomaganiem systemu wentylacyjnego – gdy w łazience jest szczególnie wilgotno, uchylone okno może uchronić przed pojawianiem się pleśni na ścianach i w narożnikach (sprawdź sposoby na gryba i pleśń w łazience). W starszym budownictwie okno w łazienkach z reguły było niewielkie i osadzone wysoko niemal pod sufitem.

Obecnie jednak coraz częściej okna w łazienkach są osadzone w podobny sposób, jak w innych pomieszczeniach w domu. Jak zatem urządzić łazienkę z oknem?

Sprawdź również nasze pomysły na aranżację łazienki.

Co ustawić przy oknie?

Trudność udanej aranżacji łazienki z oknem polega na tym, że całość trzeba tak zaaranżować, aby możliwy był łatwy dostęp do okna. Dzięki temu bez trudu uchylisz okno w razie potrzeby lub je umyjesz. Co w takim razie powinno znaleźć się pod oknem łazienkowym?

  • Wanna pod oknem to coraz częściej stosowane rozwiązanie. To szczególnie dobry pomysł, jeśli zdecydujesz się na wannę wolnostojącą – w takim przypadku parapet może stać się idealnym miejscem do przechowywania kąpielowych akcesoriów. 
  • Kabina prysznicowa przy oknie? Czemu nie? To co prawda nieco bardziej kłopotliwe rozwiązanie, niż w przypadku wanny, ale możliwe do zaaranżowania. W łazienkach z oknem i prysznicem kabina najczęściej sąsiaduje z wnęką okienną na tej samej ścianie. To zapewnia dobre oświetlenie strefy kąpielowej. Aby nie odcinać dopływu naturalnego światła do pozostałej części wnętrza, warto postawić na ścianki prysznicowe z transparentnego szkła.
  • Meble łazienkowe – w tym przypadku aranżacja jest nieco utrudniona, ponieważ umywalka łazienkowa oraz meble idą zawsze w parze z lustrem. Dlatego jeśli chcesz zamontować meble łazienkowe właśnie przy wnęce okiennej, powinny one przylegać do ściany, która zbiega się pod kątem prostym z płaszczyzną, gdzie osadzone jest okno. To zapewni możliwość łatwego otwierania okna.

Jak zasłonić okno w łazience?

Aranżacja łazienki z oknem rodzi jeszcze jedną stylizacyjną zagwozdkę – jak zasłonić okno? Dopływ naturalnego światła to jedno, ale przecież w pomieszczeniu musimy zapewnić sobie także poczucie prywatności.

  • Mleczna szyba lub naklejka – to dobry sposób, aby nie ograniczyć dopływu światła dziennego i jednocześnie zapewnić sobie poczucie prywatności. O mlecznej szybie należy pomyśleć już na etapie budowy domu, ponieważ szyby tego typu wstawia się do okien na zamówienie. Alternatywą są specjalne naklejki, które przykleja się do szyby.
  • Żaluzje drewniane lub bambusowe – nie dość, że są modne, to jeszcze ich naturalna estetyka sprawi, że twoja łazienka z oknem nabierze nieco klimatu charakterystycznego dla salonów SPA. Drewniane lub bambusowe żaluzje prezentują się świetnie i będą praktycznym rozwiązaniem. Przed zakupem zwróć uwagę, czy materiał jest odpowiednio zaimpregnowany, aby można było zastosować żaluzje w łazience.
  • Zasłony – chociaż wydaje się to nieco karkołomnym rozwiązaniem, to zasłony również mogą sprawdzić się w aranżacji łazienki z oknem. Dodatkowe tekstylia dodadzą wnętrzu przytulności i elegancji. Szczególnie ciekawy efekt uzyskasz, jeśli zasłony będą sięgać niemal do samej podłogi, a pod oknem centralnie będzie ustawiona wanna wolnostojąca. W takim przypadku zasłony będą przypominały kurtyny, a strefa kąpielowa zostanie efektownie wyodrębniona na tle całości.
  • Rolety rzymskie – to ciekawy kompromis między zasłonami i roletami. Modele rzymskie po zwinięciu układają się w efektowne fałdy materiału, a jednocześnie są znacznie praktyczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu niż zasłony.
  • Rolety plisowane – niewielkie roletki tego typu dają minimalistyczny efekt wykończeniowy, są wygodne w użytkowaniu i zapewniają poczucie prywatności.

Dekoracje do łazienki z oknem

Nawet w małej łazience z oknem nie może zabraknąć typowych dekoracji łazienkowych np. ozdobnej armatury, tekstyliów czy ceramiki. Ale warto zdać się na poniższe dodatki, które łazience z oknem szczególnie dodadzą uroku.

  • Rośliny doniczkowe – jeśli urządzasz łazienkę z oknem, koniecznie postaw na rośliny. To modne dodatki, a w łazience panują niemal idealne warunki do uprawy wielu gatunków – w pomieszczeniu jest z reguły ciepło i wilgotno. Dlatego w aranżacji łazienki z oknem warto wykorzystać takie rośliny, jak storczyki, kroton, skrzydłokwiat, różne odmiany fikusów i diffenbachii. Jeśli urządzasz długą i wąską łazienkę z oknem, gdzie trudno znaleźć miejsce na doniczki z kwiatami, nie rezygnuj z ozdób tego typu. Wiszące doniczki możesz zawiesić na ścianie lub pod sufitem. W takim wydaniu świetnie prezentować się będzie epipremnum złociste czy filodendron pnący, którym wilgotne otoczenie również będzie służyć. 
  • Duże lustro – chociaż lustro to punkt obowiązkowy w aranżacji każdej łazienki, to w przypadku pomieszczenia z oknem duże zwierciadło może dodatkowo korzystnie wpłynąć na efekt końcowy. Lustro odbija światło, przez co wnętrze będzie wydawało się jaśniejsze.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny