Data modyfikacji:

Wanna wolnostojąca – cena, wymiary, dla kogo?

Wanny wolnostojące stają się ostatnio coraz popularniejsze. Prezentują się elegancko i luksusowo, pięknie zdobiąc łazienkę. Ponadto można je postawić nawet na środku pomieszczenia. Ile kosztuje wanna wolnostojąca? Jakie ma wymiary? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy!

Wanna wolnostojąca – wszystko, co musisz wiedzieć

Wanna wolnostojąca to specyficzny rodzaj wanny, której nie trzeba stawiać przy ścianie. Jest to możliwe dzięki temu, że odpływ kanalizacyjny znajduje się nie w murach pomieszczenia, lecz w podłodze. Zazwyczaj dołem poprowadzone są również rury dostarczające ciepłą i zimną wodę. Dzięki temu wannę wolnostojącą można umieścić w każdym punkcie łazienki – nawet na samym jej środku.

Warto dodać, że wanny wolnostojące były powszechnie używane jeszcze 100 lat temu. Żeliwne banie na lwich łapach zdobiły łazienki nieco bogatszych mieszkańców miast. Teraz można zaobserwować ich wielki powrót. Na rynku znajdziesz zarówno staromodne wolnostojące wanny retro, jak i opływowe nowoczesne modele.

Wanna wolnostojąca – cena i wymiary

Wanny wolnostojące uchodzą za produkt luksusowy. Niestety nie można zaprzeczyć, że są zazwyczaj droższe niż tradycyjne wanny. Ich ceny wynoszą od kilku do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Da się jednak znaleźć nieco tańsze modele, na które może pozwolić sobie również „zwykły obywatel”.

Jeśli chodzi o wymiary, wanna wolnostojąca z pewnością będzie wymagać nieco więcej miejsca niż tradycyjna. Przyjmuje się, że potrzeba co najmniej 10 metrów kwadratowych wolnej przestrzeni w łazience, aby móc postawić taką wannę i bezproblemowo korzystać z pomieszczenia. Wymiary wanien wolnostojących zazwyczaj mieszczą się w przedziale 150-180 cm długości i 70-80 cm szerokości, jednak spokojnie można znaleźć zarówno większe, jak i mniejsze modele. Mała wanna wolnostojąca zmieści się nawet w niewielkim pomieszczeniu kąpielowym.

Wanna wolnostojąca przyścienna

Myślisz o wannie wolnostojącej, ale obawiasz się, że twoja łazienka jest zbyt mała? A może po prostu chcesz zaoszczędzić nieco miejsca? Zdecyduj się na wannę wolnostojącą przyścienną. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pięknym, stylowym meblem, jednocześnie zachowując funkcjonalność pomieszczenia. Do takiej wanny najlepiej będzie pasować ścienna bateria wannowa.

Wanna wolnostojąca – jaką wybrać?

Zanim wybierzesz wymarzoną wannę wolnostojącą, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest położenie odpływu. Może być krańcowy, boczny lub centralny. Ma to szczególne znaczenie podczas montażu, gdyż otwór musi przecież znajdować się niedaleko rury kanalizacyjnej.

Drugą kwestią jest rodzaj baterii. Wyróżniamy baterie ścienne oraz sztorcowe, które z kolei dzielą się na wolnostojące i nawannowe. Jeśli planujesz umieścić wannę przy ścianie, nie ma problemu – wystarczy klasyczna bateria ścienna. Gdy zaś chcesz, aby stała np. na środku łazienki, musisz zainstalować baterię sztorcową. Będzie to wymagało poprowadzenia rur z ciepłą i zimną wodą pod podłogą.
Zwróć również uwagę na materiał wykonania (najlepszy jest akryl lub połączenie akrylu z włóknem szklanym), wymiary oraz obecność przelewu chroniącego przed wylewaniem się wody.

Wreszcie, zastanów się, jakie wanny wolnostojące najbardziej ci się podobają – modele retro z metalowymi nóżkami, a może nowoczesne wanny o opływowych kształtach? Wybór należy tylko do ciebie.

Nie wiesz, na jaką wannę wolnostojącą się zdecydować? Sprawdź nasz ranking najpopularniejszych produktów!

Massi Thermo – elegancka, duża wanna wolnostojąca dostępna w trzech rozmiarach

Ranking wanien wolnostojących otwiera Massi Thermo. Owalny kształt prezentuje się elegancko i nowocześnie. Produkt wykonany jest z włókna szklanego i akrylu, dzięki czemu doskonale utrzymuje ciepło. Technologia Easy Clean ułatwia utrzymanie wanny w czystości. Jest dostępna aż w trzech rozmiarach, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejszą opcję dla siebie.

Specyfikacja:
  • wymiary: 150x75x60 cm / 160x75x60 cm 172x82x60 cm
  • pojemność: 200 / 220 / 230 l

Polimat Zoe – nowoczesna wanna wolnostojąca o oryginalnym kształcie

Kolejną wanną wolnostojącą w naszym rankingu jest Polimat Zoe. Model ten wyróżnia się niezwykle ciekawym, opływowym kształtem. Wykonany jest z połączenia akrylu z włóknem szklanym, dzięki czemu ma właściwości antypoślizgowe. Ponadto wanna jest łatwa w czyszczeniu.

Specyfikacja:
  • wymiary: 180x80x43 cm
  • pojemność: 200 l

Durasan Retro Barbados – piękna wanna wolnostojąca w klimacie retro

Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmuje Durasan Retro Barbados. Ta piękna wanna utrzymana jest w stylistyce retro. Uroku nadają jej metalowe nóżki przypominające stare wanny z dawnych lat. Z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom retro klimatów. W zestawie znajduje się automatyczny korek z systemem przelewowym.

Specyfikacja:
  • wymiary: 162x71x77 cm
  • pojemność: 156 l

Sanplast WOW/PR – niedroga wanna wolnostojąca o owalnym kształcie

Drugie miejsce w rankingu wanien wolnostojących zajmuje produkt firmy Sanplast. Asymetryczny, owalny model doskonale wpasuje się w wystrój nowoczesnej łazienki. Wanna jest dość lekka, gładka, a także łatwa do czyszczenia. Ponadto można ją kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Specyfikacja:
  • wymiary: 180x80x44 cm
  • pojemność: 240 l

Mexen Flavia – najpopularniejsza wanna wolnostojąca dostępna w trzech rozmiarach

Pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych wanien wolnostojących zajmuje Mexen Flavia. Ten piękny model wykonany przez znanego producenta armatury łazienkowej wyróżnia się nowoczesną formą, ciekawym kształtem i śnieżnobiałym kolorem.

Wanna dostępna jest w trzech wymiarach, dlatego doskonale sprawdzi się zarówno w dużych, jak i średnich łazienkach. Wysoka jakość i wyjątkowa estetyka wykonania sprawiają, że jest to najpopularniejsza wanna wolnostojąca.

Specyfikacja:
  • wymiary: 150x75x58 cm / 160x80x58 cm/ 170x80x58 cm
  • pojemność: 175 l / 195 l / 215 l