Data publikacji:

Licuala grandis - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Licuala grandis jest domową palmą o bardzo efektownym wyglądzie. W dojrzałym okazie szczególnie zachwyca pióropusz z pięknych, dużych i błyszczących liści o wachlarzowatym kształcie. W sprzyjających warunkach mogą pojawić się kwiatostany, a nawet owoce. Roślina doskonale nadaje się do tworzenia tropikalnego klimatu w pomieszczeniach. Jak uprawiać licuala grandis i jakiej ziemi potrzebuje? 

Palma Licuala grandis 

Licuala grandis, określana jest także jako likuala wielka lub wachlarzownica wielka. Jest gatunkiem drzewa z rodziny arekowatych, a za jej miejsce pochodzenia określa się wyspę Nowa Brytania, na północ od Nowej Gwinei. Rośliny z tej rodziny występują na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej, jednak sama licuala grandis jest dość rzadko spotykana w naturalnym środowisku. Częściej występuje w formie doniczkowej, jak np. w naszym kraju. 
Drzewo w naturalnych warunkach osiąga wysokość 3 metrów, a średnica liści dochodzi nawet do 1 metra. Nie są to powalające liczby, dlatego uznaje się ją za niewielką palmę. Drzewo charakteryzują wachlarzowate liście, rozłożone płasko na boki. Ich brzegi zakończone są ząbkami.  
Licuala grandis w domowych warunkach może spokojnie osiągnąć wysokość  1-2 metrów, jednak będzie to zależało od dużej donicy oraz sprzyjających warunków w domowym ekosystemie. Licuala grandis świetnie nadaje się jako ozdoba do lokalu gastronomicznego, przestronnego salonu, obiektu hotelowego, ogrodu zimowego czy przydomowej oranżerii.  Świetnie wkomponuje się w różnorodne domowe style wykończenia. 

Uprawa Licuala grandis – wachlarzownica wielka 

Decydując się na wysiew i hodowlę od nasionka, należy zastosować co najmniej 3-5 nasion, by mieć pewność wykiełkowania jednego z nich. Wysiew w domowych warunkach może następować przez cały rok. Przed samym wysiewem palmy licuala grandis, należy pamiętać o trzydniowym moczeniu nasion, przy zmianie wody co 12 godzin. Warto stosować też odżywki czy preparaty zapobiegające chorobom grzybowym. 

Jaka ziemia do Licuala grandis 

Gdy wyrosną nam pierwsze sadzonki, trzeba je umieścić w odpowiednio przygotowanej mieszance. Chodzi tutaj o typowe dla palm doniczkowych żyzne podłoże. Odpowiednią mieszkanką może być uniwersalna ziemia doniczkowa wzbogacona o torf oraz piasek w stosunku 3-1-2 (ziemia – torf – piasek). Po trzech miesiącach wzrostu należy wprowadzić osobne doniczki
Najlepsza dla palm licuala grandis będzie ziemia dedykowana roślinom zielonym, w tym szczególnie palmom. Podłoże powinno cechować się neutralnym pH.  

Licuala grandis pielęgnacja 

Licuala grandis rośnie dość powoli. Nie sprawia też szczególnie dużych problemów, dlatego doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników. Ma jednak swoje wymagania, najważniejsze z nich to duże ilości światła oraz spora wilgotność. 
Roślinie należy zapewnić jasne, słoneczne stanowisko, przy czym unikamy tutaj mocnego i palącego słońca (okna wychodzące na południowy zachód nieszczególnie będą najlepszą lokalizacją). Temperatura domowa będzie dla drzewa odpowiednia, jednak nie należy schodzić poniżej 15-17 stopni (szczególnie trzeba uważać na to przy ostrych mrozach). Palma doskonale radzi sobie z podmuchami wiatru, dlatego może przebywać na zewnątrz.   
Palmy nie należy przesuszać. Licuala grandis lubi podwyższoną wilgotność powietrza, ale należy unikać zraszania, po którym mogą pojawić się plamy na liściach. Dobrym sposobem jest ustawienie doniczki na podstawce z wcześniej wysypanym keramzytem i zalaną wodą. 
Przy bardzo sprzyjających warunkach uprawy, roślina może nas zaskoczyć kwiatami w żółtym kolorze, zebranymi w dość rozgałęzione kwiatostany, a później kulistymi owocami w czerwonym kolorze. Owocami niewielkimi, ale bardzo gęsto ułożonymi.  

Podlewanie licuali grandis 

Dla już wyrośniętej palmy, warto przygotować około pół litra odstanej wody. Roślinę należy podlewać powoli, równomiernie rozprowadzając wodę. Do pomocy można wykonać w podłożu niewielkie, wąskie otwory. Licuala grandis może być podlewana co kilka dni. Nie trzeba trzymać się sztywnego grafiku, za to warto regularnie sprawdzać, czy ziemia jest już sucha i wymaga podlania. Częstotliwość jej podlewania będzie mocno uzależniona od stanowiska rośliny oraz pory roku. 

Licuala grandis – choroby i problemy 

Roślina jest obecna w Polsce od kilkunastu lat, ale już można wskazać szereg chorób, z którymi można spotkać się podczas jej hodowli. Mimo sporej odporności palm na chorobę grzybową, nie można wykluczyć zaatakowania rośliny przez te mikroorganizmy. Należy uważać na plamy w postaci rozjaśnionych i suchych miejsc.  
Nie wykluczone będę też szkodniki lubujące się w palmach. Na mszyce i przędziorki wystarczy czyszczenie wodą, jednak na wełnowce będą potrzebne silniejsze środki.  
Żółte liście na palmie mogą być oznaką niedoboru światła i witamin. Warto wtedy przestawić roślinę, a jak to nie pomoże, wspomóc się odpowiednim nawozem. Z kolei żółto-brązowe plamy na liściach, pojawią się na skutek nadmiernego nasłonecznienia palmy.  

Domowa palma Licuala grandis 

Palma licuala grandis to doskonała roślina do przestronnych pomieszczeń, tworząca naturalny lekko tropikalny klimat. Jak każda palma potrzebuje jasnego stanowiska i sporej wilgotności, jednak bez upalnego słońca. Jest szczególnie lubiana wśród ogrodników, posiadających już palmy w swoich zbiorach. Jednak może mieć nieco inne wymagania i potrzeby niż już posiadane palmy, dlatego warto regularnie kontrolować jej stan. Nie należy spodziewać się kwiatostanów i owoców, choć jeżeli te się pojawią, będziemy mogli uznać się za niebywałych szczęśliwców i fachowców od licuala grandis.  
Autor: Witek Wiśniewski