Data publikacji:

Lipiec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Choć lipiec kojarzy się nam z wakacjami, jest on miesiącem obfitującym w prace ogrodowe oraz opiekę nad roślinnością znajdującą się na balkonie czy tarasie. Jest to także miesiąc, w którymi cieszymy się efektami naszej wielomiesięcznej pracy: plonami. Zobacz, jak wygląda lipiec w ogrodzie i jak się przygotować, aby móc podziwiać roślinność aż do późnego lata.

Czytaj również: Czerwiec w ogrodzie
ogród w lipcu

Kalendarz ogrodnika lipiec 2021

Lipiec stanowi środek meteorologicznego lata w Polsce, a co za tym idzie - jest najcieplejszym miesiącem w naszej szerokości geograficznej. Wbrew pozorom jest to także najbardziej deszczowy okres, dzięki częstym o tej porze roku burzom o silnym natężeniu. Takie warunki atmosferyczne wspierają wzrost i kwitnienie roślin oraz szybkie dojrzewanie warzyw i owoców. Lipiec w ogrodzie jest jednak wymagającym okresem, gdyż w tym czasie należy dbać o właściwe nawadnianie roślin, które potrzebują dużej ilości wody lub preferują mokre podłoże.

Lipiec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

Pełnia okresu wegetacyjnego sprzyja pięknemu rozrostowi naszych krzewów czy kwiatów, a tym samym licznej ilości kwiatostanów. Aby w tym samym roku dać roślinom szansę na kolejne kwitnienie - należy je oczyścić ze zwiędłych pąków i kwiatów. Niestety w prawidłowym wzrośnie mogą przeszkodzić pasożyty. Lipiec jest okresem, w którym nasila się występowanie szkodników, takich jak mszyce, przędziorki czy mączniaki. Z tego powodu należy bardzo dokładnie oglądać wszystkie rośliny ogrodowe i balkonowe, aby problem nie rozprzestrzenił się na znacznie większą liczbę roślinności.

Lipiec w ogrodzie - rabaty ozdobne

W lipcu rośliny prezentują swoje prawdziwe piękno. Aby je jednak podkreślić, należy regularnie zasilać intensywnie kwitnące rośliny nawozami wieloskładnikowymi oraz usuwać zwiędłe kwiatostany. Lipiec to ostatni dzwonek, aby wykopać i osuszyć cebule hiacyntów, śniadków czy narcyzów. Jeśli natomiast hodujemy róże, możemy zająć się ich szczepieniem. Rośliny posadzone w donicach mogą natomiast potrzebować codziennego, często dwukrotnego podlewania. Jeśli chcemy ograniczyć ten zabieg, należy zastosować hydrożele bądź ściółkowanie, które ogranicza parowanie wody z gleby, ale i uniemożliwia wzrost chwastów.

Warzywny i owocowy ogród w lipcu

Lipiec to idealny moment na wysiew szpinaku, kalarepy, kapusty włoskiej, rzodkiewki czy różnych rodzajów sałat. W tym okresie należy nawozić pomidory preparatami, które posiadają znaczące ilości potasu oraz azotu. Lipiec to także czas zbioru warzyw, takich jak na przykład fasola szparagowa, brokuł, kalafior, bób, groch czy wczesne lub średniowczesne odmiany kapusty. W tym okresie dojrzewają także cukinie, kabaczki, buraki, pietruszka oraz marchew. Latem w ogrodzie warzywnym i owocowym należy pamiętać także o systematycznym odchwaszczaniu, które pozwoli na właściwy wzrost roślin.

Również sad obfituje w lipcu w liczne plony, gdyż nadszedł czas zbioru takich owoców jak choćby truskawki, poziomki, maliny, agrest, czereśnie, a w drugiej połowie miesiąca także wiśnie. W tym okresie warto bardzo intensywnie pilnować drzew owocujących, a jeśli ich gałęzie zaczną uginać się pod ciężarem owoców - konary przed złamaniem należy zabezpieczyć podporami.

Lipiec w ogrodzie warzywnym i owocowym powinien upłynąć także pod hasłem intensywnego podlewania roślin, które wykazują oznaki odwodnienia. Lipiec w ogrodzie to bez wątpienia czas, w którym miłośnicy roślinności mają mnóstwo pracy, jednocześnie jednak mogą cieszyć się widocznymi efektami swojej ciężkiej, wielotygodniowej pracy.

Jaka jest złota zasada pracy w lipcu? Nawadnianie roślin!
Autorka: Katarzyna Pyrek