Data publikacji:

Gazony w ogrodzie. Pomysły na aranżacje

Aranżacja ogrodu wymaga czasem zagospodarowania skarp, budowy murków oporowych czy zakrycia elementów infrastruktury. Do wszystkich tych zadań możesz wykorzystać gazony betonowe, znane dotychczas głównie z miejskich parków. Zobacz, jak wykorzystać gazony w ogrodzie i jakie gazony ogrodowe wybrać.

gazony w ogrodzie

Czym są gazony ogrodowe?

Nazwa gazonów może początkowo mylić. Po wpisaniu jej w wyszukiwarce znajdziesz informację, że gazonem określa się ozdobny trawnik znajdujący się na podjeździe przed dworem lub pałacem. W artykule piszemy jednak o gazonach betonowych, czyli dużych donicach służących do uprawy roślin i nie tylko. Mają najczęściej kształt kwadratu, prostokąta, okręgu lub półksiężyca. Wykonane są z betonu lub keramzytobetonu i umożliwiają tworzenie różnego rodzaju konstrukcji.

Gazony szczególnie popularne są w miejskiej infrastrukturze, np. w parkach czy na skwerach, gdzie pomagają uporządkować roślinność. Ze względu na spore możliwości aranżacyjne, zyskały także sporą popularność w prywatnych ogrodach coraz częściej są wykorzystywane jako pomysł na ogród. Są to elementy prefabrykowane, stosunkowo tanie oraz łatwe w instalacji, a przy okazji bardzo użyteczne. Choć wykonuje się je z niezbyt szlachetnego materiału, uzyskanie schludnego, estetycznego efektu przy użyciu gazonów betonowych w ogrodzie jest jak najbardziej możliwe.

Kolory gazonów w ogrodzie – o czym musisz pamiętać?

Na rynku znajdziesz zarówno gazony w kolorze betonu, jak i modele barwione. Najpopularniejsze barwy to brąz, pomarańcz, bordo, malina, antracyt, zieleń oraz odcienie szarości. Wiele z nich odpowiada kolorom kostki brukowej, dzięki czemu łatwo uzyskać spójność stylistyczną. Gazony ogrodowe świetnie uzupełnią aranżacje ogrodu.

Niestety, podobnie jak i kostka brukowa, z czasem mogą tracić swoje nasycenie i nie prezentować się tak dobrze jak w momencie zakupu. Na szczęście można je pomalować na dowolny kolor i w razie potrzeby odświeżyć.

W jaki sposób wykorzystasz gazony ogrodowe? Pomysły na aranżacje

Większość prostokątnych gazonów ma specjalne zęby, które ułatwiają klinowanie elementów. Można je więc układać niczym klocki i tworzyć zwartą, stabilną konstrukcję. Dużą popularnością cieszą się także gazony w kształcie księżyca, pozwalające na tworzenie obłych kształtów, okręgów czy krętych murków.

Dobierając różne rodzaje gazonów możesz stworzyć ciekawe konstrukcje, wymykające, dodatkowo ozdobione bujną roślinnością. To interesująca alternatywa dla murków i obsadzeń wykonanych z kamienia lub cegły.

Do czego użyjesz gazonów? Gazony możesz wykorzystać do:

  • Umocnienia skarpy – ciężkie gazony betonowe wypełnione żwirem zapobiegną osuwaniu się skarpy.
  • Budowy murków oporowych – wykonanie niewielkiego murku (do 100 cm) oporowego z gazonów nie wymaga nawet wykorzystywania betonu. Ważące ok. 25-40 kg gazony wystarczy ułożyć na zakładkę i wypełnić żwirem.
  • Tworzenia kwietników – pojedyncze lub złączone ze sobą gazony mogą posłużyć jako donice na kwiaty. Bardzo ładnie prezentują się kilkupoziomowe, nieregularne konstrukcje.
  • Wykonania obrzeży – za pomocą gazonów wydzielisz obrzeża, np. ścieżek, placów czy podjazdu.
  • Odgrodzenia terenu – gazony doskonale sprawdzą się w roli przeszkód zapobiegających wjazdowi na chodnik, trawę czy inne miejsce, gdzie nie życzysz sobie samochodów. W taki sposób wykorzystywane są także w miastach, w których czuwają nad prawidłowym parkowaniem i oddzielają drogi rowerowe oraz chodniki od ruchu samochodowego.
  • Budowy schodów – niewielkie gazony mogą posłużyć do budowy schodów na stromiznach.

Jak wykonać konstrukcję z gazonów betonowych?

Przygotowanie fundamentów pod gazony rozpocznij od wykopania koryta. Jest ono niezbędne, ponieważ pierwsza warstwa gazonów powinna być wkopana w ziemię. Wyrównaj dno i wysyp równą warstwę żwiru o grubości ok. 15 cm.

Jeśli masz zagęszczarkę, użyj jej do ubicia żwiru, a jeśli nie, postaraj się go mocno udeptać. Do konstrukcji niewielkich murków, palisad czy kwietników nie potrzebujesz zaprawy betonowej. Gazony będą tkwić na miejscu pod własnym ciężarem. Ułóż je obok siebie, klinując je ze sobą wypustkami. Jeśli są to gazony półkoliste, nasuń je w taki sposób, by się ze sobą zazębiły.

Pierwszą warstwę gazonów szczelnie otocz ziemią, by ustabilizować konstrukcję. Wyższe rzędy gazonów ustawiaj na zakładkę, na łączeniu dwóch gazonów, a nie jeden na drugim.

Jeśli chcesz wybudować wyższy murek oporowy z gazonów lub umacniasz skarpę, warto wylać fundament betonowy oraz użyć zaprawy do łączenia elementów. W ten sposób zyskasz pewność, że gazony nie osuną się pod naporem ziemi.

Jakie rośliny i kwiaty do gazonów wybrać?

Gazony obsadza się w podobny sposób jak rośliny doniczkowe. Betonowe donice należy wypełnić w 1/3 materiałem drenażowym (np. keramzytem), a następnie w 2/3 ziemią ogrodniczą bogatą w składniki mineralne.

Ze względu na to, że gazony nie chronią roślin przed słońcem, mrozem czy deszczem, warto wybrać gatunki odporne na trudne warunki pogodowe. Warto wykorzystać te gatunki kwiatów, które sprawdzają się np. na balkonach czy tarasach, czyli pelargonię, werbenę czy szałwię. Dobrze przyjmą się także rośliny skalne, które nie wymagają zbyt intensywnej pielęgnacji.

Jeśli musisz obsadzić sporą liczbę gazonów, np. umacniających skarpę, wykorzystaj bardziej bezproblemową roślinność. Zdecyduj się na pnącza, trawy i inne gatunki roślin, które mogą żyć własnym życiem. Zaletą roślin płożących jest fakt, że z czasem zakryją beton i wtopią murek lub umocnienie skarpy w naturalne otoczenie. Betonowe donice możesz także wykorzystać do wygodnej uprawy ziół i warzyw, np. pomidorów, ogórków, cebuli dymki, sałaty masłowej, bazylii, pietruszki, fasoli czy pietruszki.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik