Data publikacji:

Macodes - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Macodes to interesująca odmiana storczyka, która robi doskonałe wrażenie z racji na swój niepowtarzalny wygląd - zarówno liści, jak i kwiatów. To ciekawa alternatywa dla osób, które lubią orchideę, ale mają dość popularnych gatunków. Macodes nie jest wymagającą rośliną, dlatego sprawdzi się w wielu wnętrzach i można śmiało podarować go jako prezent nawet osobie, która dopiero stawia pierwsze kroki w ogrodnictwie.

Macodes - o czym warto wiedzieć?

Jeśli lubisz storczyki, które niezmiennie zachwycają nie tylko swoimi kwiatami, ale również zjawiskowymi liśćmi, z pewnością Macodes spełni Twoje oczekiwania. Macodes jest gatunkiem storczyka naskalnego lub naziemnego i robi ogromne wrażenie zarówno na amatorach ogrodnictwa, jak i zaprawionych w dziedzinie osobach. W naturze rośnie on na terenie Azji Południowo-Wschodniej - porasta mnóstwo tamtejszych obszarów. Występuje nie tylko na lądzie, ale również w Malezji oraz na wielu wyspach Oceanu Spokojnego. Tam z kolei można znaleźć go w postaci poszycia wilgotnych lasów deszczowych na wysokości od 300 do nawet 1500 m n.p.m.
Nie da się ukryć, że Macodes prezentuje się wybitnie w swoich warunkach naturalnych, ponieważ rozrasta się w imponujący sposób na szerokość, co umożliwiają krótkie pędy. Częściowo pokładają się one na podłożu, następnie ukorzeniają i wznoszą. Pędy są nie tylko krótkie, ale także opisywane jako mięsiste, kruche i cylindryczne. Ulistnione są liśćmi o eliptycznym kształcie i zielonej barwie. Najczęściej osiągają one do 7 cm szerokości oraz 12 cm długości. Są one delikatne w dotyku z racji na aksamitne pokrycie. Na liściach widać także ciekawy deseń, jaki jest utworzony z siateczki nerwów. Wygląda on jak poziome błyskawice, które rozchodzą się po całej powierzchni liści. Niewątpliwie robi to świetne wrażenie wizualne. 
Liście Macodes obejmują pęd i są osadzone nad samym podłożem, w efekcie tworząc rozety, które przyjmują wysokość do nawet 15 cm. Z kolei kwiaty tego gatunku można określić jako subtelne, filigranowe oraz niepozorne. Najczęściej mają zaledwie 1 cm średnicy, a rozkwitają najczęściej w okresie zimowym. Kwiaty występujące pojedynczo mają czerwono-brązowe płatki, które wieńczy żółta krawędź i biała warżka. Sam gatunek storczyka, jakim jest Macodes, nie wymaga zbyt wiele pracy, kwitnie bardzo chętnie i stanowi wspaniałą odskocznię od pozostałych popularnych odmian orchidei.

Macodes - uprawa i wymagania

Aby cieszyć się pięknym efektem wizualnym, bogato rozwiniętymi pędami oraz uroczymi kwiatami, należy przestrzegać wyłącznie kilku podstawowych zasad. Macodes nie jest zbyt wymagającą rośliną, przy której należy mieć zaawansowane umiejętności. Przede wszystkim trzeba zadbać o tym, aby stanowisko, w którym będzie ona ulokowana, było jasne i ciepłe. Przy tym źródło światła powinno być rozproszone, a wilgotność powietrza umiarkowana bądź wysoka. Gatunek ten bardzo lubi dobrą cyrkulację powietrza, jednak nie oznacza to, że mamy robić przeciągi. Wprost przeciwnie - w tym przypadku są one niewskazane. Zastanawiasz się, jak stworzyć najlepsze warunki dla Macodes? Pielęgnacja odbywa się coraz częściej w mini szklarniach, co okazuje się całkiem skutecznym rozwiązaniem. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, zadbaj aby średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosiła od 24 do 29°C, a z kolei w nocy między 18 a 19°C. 
Koniecznym warunkiem do dobrego rozwoju Macodes jest dopasowane podłoże. Powinno być ono porowate i dobrze przepuszczalne. Można skorzystać z takiego uniwersalnego, które będzie uzupełnione korą, mchem, torfem, żwirem, pumeksem, perlitem i włóknem kokosowym. W sklepach znajdują się także liczne specjalistyczne podłoża dedykowane właśnie storczykom.
Niezwykle ważną kwestią jest również samo podlewanie. Powinno odbywać się ono regularnie, a przy tym być bardzo obfite. Jeśli na podstawce rośliny pojawi się nadmiar wody, trzeba od razu go wylać, nie stwarzając przy tym zbyt mokrych warunków. Podłoże musi być lekko wilgotne, aby korzenie nie wyschły, jednak nie wolno dopuścić do ich zgnicia. Istotne są także same nawozy. W trakcie wzrostu Macodes trzeba stosować połowę zalecanej dawki co tydzień. Dzięki temu roślina będzie rosnąć zdrowo i efektownie.

Macodes - jak dbać w okresie jesienno-zimowym?

Warto mieć na uwadze, że wspomniane warunki uprawy Macodes powinny być utrzymywane niezmiennie przez cały rok, a nie wyłącznie w czasie wiosny czy lata. Wszystko po to, aby cieszyć się naprawdę efektywnym kwiatostanem, który będzie doskonałą dekoracją pomieszczeń. W okresie zimowym można zdecydować się na niewielkie ograniczenie podlewania tej orchidei, jednak nie całkowite.
Szczególną przesłanką do zmniejszenia ilości podawanej wody jest ulokowanie rośliny w ciemnych miejscach. Przy tym trzeba mieć na uwadze, że jeśli zmniejszamy ilość wody dostarczanej do Macodes, jednocześnie trzeba zminimalizować ilość podawanego nawozu. W momencie, gdy wrócimy do normalnego rytmu podlewania w czasie wiosny, wtedy trzeba też powrócić do regularnego nawożenia.

Jakie są walory Macodes?

Zastanawiasz się, czy warto wybrać Macodes? To naprawdę uroczy gatunek storczyka, który z pewnością będzie ciekawą alternatywą dla popularnych odmian orchidei, które występują w kwiaciarniach czy na półkach sklepowych. Wybór ten ma naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim gatunek przyjmuje niewielkie rozmiary, dzięki czemu zmieści się w każdym wnętrzu i będzie je efektownie ozdabiać, ponieważ niezawodnie kwitnie i robi wielkie wrażenie. Dekoracyjne liście tego storczyka mają aksamitną powierzchnię oraz bardzo ciekawy deseń i kolor (zielono-brązowy). Z kolei kwiaty są filigranowe i czerwono-brązowe. W efekcie to roślina, która nie tylko sprawi radość w domu miłośnika storczyków, ale także nada się jako prezent.
Autor: Agnieszka Górska