Data modyfikacji:

Mała sypialnia, duży efekt - jak urządzić komfortowe wnętrze na małym mieszkaniu

Myślisz, że mała sypialnia to duży kłopot? To tylko pozory, bo aranżacja małej sypialni może dać naprawdę wielki efekt dekoracyjny. Wystarczy tylko umiejętnie zaaranżować dostępną przestrzeń, aby na niewielkim metrażu powstała komfortowa aranżacja. Jak to zrobić? Garść wskazówek znajdziesz poniżej.

Jak urządzić małą sypialnię? Tylko sypialniane sprzęty

W małej sypialni każdy skrawek powierzchni jest na wagę złota, dlatego nie ma tu miejsca dla takich przedmiotów, jak chociażby komputer. Jeśli przyszło ci do głowy, aby urządzać swoje domowe biuro właśnie w sypialni, lepiej szybko zrezygnuj z tego pomysłu. Może to bowiem niekorzystnie wpłynąć na jakość twojego snu.

Nie dość, że jeśli będziesz pracować przed snem, to niebieskie światło emitowane przez monitor może skutecznie zaburzyć twój rytm domowy – światło wpływa bowiem niekorzystnie na wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu. Jest ono bowiem sygnałem dla mózgu, że trwa dzień.

Dodatkowo bliskość komputera nieuchronnie będzie ci przypominać o wszystkich zadaniach, jakie masz do wykonania. W takich warunkach trudno o błogi sen, prawda?

Dlatego w twojej komfortowej małej sypialni powinny znaleźć się jedynie typowo sypialniane sprzęty, czyli łóżko, szafki nocne, elementy oświetlenia, dekoracje oraz meble do przechowywania ubrań.

Wystrój małej sypialni a ustawienie łóżka

Jeśli jest to możliwe, rozważ ustawienie łóżka tak, aby za jego wezgłowiem znajdowało się okno. W małej sypialni każdy skrawek ściany jest istotny – wszak można na nich powiesić półki czy dekoracje. Nie warto zatem tracić powierzchni płaszczyzn niekorzystnym ustawieniem łóżka.

Jak urządzić małą sypialnię? Ostrożnie z zagłówkiem

W wystroju sypialni od pewnego czasu pokutuje trend na bardzo duże zagłówki łóżek. Masywne wezgłowie jest z pewnością wygodnym rozwiązaniem, ale w aranżacji małej sypialni może niepotrzebnie przytłoczyć pomieszczenie.

Wielkość zagłówka powinna być dobrana do rozmiarów sypialni – im jest ona mniejsza, tym mniejszy powinien być zagłówek. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że masywne wezgłowie zakryje znaczną część ściany i w rezultacie sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze oraz ograniczy możliwość aranżacji ściany nad łóżkiem.

Mała sypialnia - sprytny system przechowywania

To w zasadzie klucz do sukcesu, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie – jak urządzić małą sypialnię? W pomieszczeniu najczęściej przechowujemy ubrania oraz niewielkie akcesoria, dlatego w małej sypialni musisz opracować sprytny system, który pomieści wszystkie te przedmioty. Przede wszystkim postaw na łóżko ze schowkiem lub szufladami. W ich wnętrzu możesz schować rzadziej używane przedmioty czy ubrania, których nie nosisz w aktualnym sezonie. Na celownik weź też komodę i szafki nocne.

Wyposaż je w system przegródek i dodatkowe pudełka do przechowywania, które ułatwią ci utrzymanie porządku oraz pozwolą w rezultacie pomieścić więcej przedmiotów. Staraj się też stale utrzymywać porządek w szafie, bo nic tak nie przyczynia się do marnowania cennej przestrzeni do przechowywania, jak nieład.

Wystrój sypialni o małym metrażu – jasna paleta barw

Jasne kolory będą twoimi sprzymierzeńcami w walce o udaną aranżację małej sypialni. Otóż jasne ściany, podłoga i sufit sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe, ponieważ odbiją światło wpadające do pomieszczenia przez okno. Taki efekt zapewni ci przede wszystkim biel, ale możesz też postawić na jasne odcienie beżu czy szarości. To sprytny wnętrzarski trik, dzięki któremu wnętrze będzie wydawało się optycznie większe.

Dodatkowym atutem wymienionych odcieni jest fakt, że są to barwy neutralne. Nie wpływają one zatem na nasz nastrój, więc taka kolorystyka będzie sprzyjała budowaniu spokojnej atmosfery w twojej sypialni. Wszak w tym wszystkim chodzi o to, aby stworzyć sobie komfortowe warunki do snu.

Jak urządzić małą sypialnię? Lustrzane odbicie

To sprytny trik, który, podobnie jak jasne barwy, może optycznie dodać przestrzeni twojej małej sypialni. Lustro będzie również odbijać światło i w ten sposób optycznie powiększy wnętrze.

Dodatkowo jego odbicie daje efekt głębi, więc kolejny plus możesz zapisać na jego konto. Musisz jednak uważać, jeśli chodzi o ustawienie lustra w wystroju sypialni. Zgodnie z zasadami feng shui, lustro zwrócone w kierunku łóżka może wprowadzać niepokój. Przypadkowe odbicie w lustrzanej tafli faktycznie może wytrącić cię ze snu. Dlatego ustaw lustro np. gdzieś z boku łózka lub postaw na niewielki model, który powiesisz wśród obrazków w galerii ściennej.

Nie masz miejsca na niektóre meble? Powieś je na ścianie

To świetny patent, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Chodzi tu oczywiście o niewielkie elementy wystroju sypialni, jak np. szafki nocne. W ich roli dobrze sprawdzą się np. wiszące półki, ale w sprzedaży znajdziesz tez modele szafek nocnych przeznaczonych właśnie do montażu na ścianie.

Taki trik sprawi, że większa część podłogi pozostanie widoczna i w efekcie zyskasz kolejne optyczne złudzenie, dzięki któremu twoja mała sypialnia wcale nie będzie wyglądać na swój metraż. Warto sięgać tez po meble o lekkiej konstrukcji, które są osadzone na nóżkach. One też nie przytłoczą stylizacji.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mała sypialnię, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, staraj się zagospodarować powierzchnię ścian. Półki wiszące mogą znacznie zwiększyć dostępne miejsce do przechowywania. Z kolei wewnętrzna strona drzwi idealnie nadaje się do zamontowania wieszaków, na których umieścisz np. torebki lub inne przedmioty.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny