Data modyfikacji:

Malowanie paneli podłogowych krok po kroku

Stare panele podłogowe już ci się nie podobają, ale są w na tyle dobrym stanie, że szkoda ich wymieniać? Dobrym sposobem na metamorfozę podłogi laminowanej jest malowanie. Zobacz, jaka farba do malowania paneli podłogowych sprawdzi się najlepiej oraz jak przygotować się do tego zadania.

malowanie paneli podłogowych

Czy warto postawić na malowanie paneli podłogowych?

Układanie paneli podłogowych nie jest trudnym zajęciem. Wystarczy zaopatrzyć się w pilarkę i kilka innych podstawowych narzędzi, aby szybko i sprawnie ułożyć nowe panele na posadzce.

Jednak wymiana podłogi to spory koszt. Jeśli chcesz przeprowadzić metamorfozę wnętrza skupioną właśnie na podłodze, warto zdać się na malowanie paneli podłogowych. Zakup farby renowacyjnej to znacznie mniejszy wydatek, a samo malowanie przebiega szybko i sprawnie.

Co więcej, zastosowanie farby do paneli podłogowych może przynieść naprawdę ciekawe efekty wykończeniowe.

Sprawdź również, jaką położyć podłogę w salonie.

Jaka farba do malowania paneli podłogowych?

W przypadku malowania paneli podłogowych najlepiej sięgnąć po farbę renowacyjną. Preparaty tego typu przeznaczone są właśnie do malowania paneli laminowanych czy podłóg drewnianych, więc zapewniają dobrą przyczepność oraz krycie.

Alternatywnym rozwiązaniem mogą być farby do podłóg drewnianych lub betonowych. W tym drugim przypadku trzeba jednak liczyć się z możliwością, że uzyskana powłoka będzie mniej trwała

Może być to zatem dobre rozwiązanie, jeśli chcesz pomalować panele podłogowe w pomieszczeniach o niewielkiej intensywności ruchu, np. w sypialni.

Malowanie paneli podłogowych: przygotowania

Zanim zaczniesz malować panele podłogowe laminowane, podłoże należy odpowiednio przygotować. To pozwoli uniknąć ryzyka, że na nowej powłoce wykończeniowej pojawią się plamy lub farba będzie się łuszczyć.

Mycie i odtłuszczanie

Na początek zacznij od solidnego wyszorowania paneli oraz odtłuszczenia ich powierzchni. Do tego zadania użyj ściereczki nasączonej benzyną ekstrakcyjną. Dzięki temu, jeśli na panelach występowały tłuste plamy, nie będą one widoczne po malowaniu.

Zmatowienie papierem ściernym

Tradycyjnie w przypadku renowacji mebli czy drewnianej podłogi konieczne jest solidne szlifowanie lub cyklinowanie. To proces obróbki, w efekcie którego dokładnie usuwa się stare warstwy wykończeniowe, odsłaniając surowy materiał.

W przypadku malowania paneli podłogowych cyklinowanie odpada, ponieważ mogłoby doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy laminatu, co w rezultacie wyglądałoby nieestetycznie. Zamiast tego przed malowaniem powierzchnię należy jedynie zmatowić.

Do tego zadania wystarczy zastosować papier ścierny. Prace możesz usprawnić, stawiając na szlifierkę. Pamiętaj jednak, aby wybrać drobnoziarnisty papier i ustawić urządzenie na pracę na wolnych obrotach.

Zmatowienie powierzchni paneli laminowanych sprawi, że farba zyska lepszą przyczepność do podłoża, co przełoży się na efekt i trwałość malowania. Po zakończeniu tego etapu prac przygotowawczych całość trzeba solidnie odkurzyć, ponieważ pył mógłby przyklejać się do wałka lub pędzla.

Pędzel w dłoń, czyli malowanie

Do malowania paneli podłogowych najlepiej zastosować wałek gąbkowy, który nie pozostawi na powierzchni podłogi smug. Jeśli panele posiadają v-fugę, najlepiej pomalować ją niewielkim pędzelkiem, co zapewni precyzję działania. Aby uzyskać równomierną powłokę wykończeniową, niezbędne będzie przynajmniej dwukrotne malowanie podłogi.

Dekoracyjne malowanie paneli podłogowych: pomysły na stylizację

Na jaki kolor pomalować panele podłogowe? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest malowanie podłogi na biało. W sprzedaży znajdziesz wiele farb do malowania paneli podłogowych laminowanych w różnych odcieniach bieli. Taki efekt świetnie wpisze się w estetykę stylu skandynawskiego.

Co więcej, biała podłoga da korzystne złudzenie optyczne: powierzchnia odbije światło, co sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z faktem, że na białej podłodze wszelkie zabrudzenia i kurz będą widoczne jak na dłoni.

Ciekawą alternatywą może być farba do malowania paneli podłogowych laminowanych w kolorze szarym. Podłoga w takim wydaniu przysporzy mniej problemów w utrzymaniu w czystości.

Postarzanie

Ciekawym sposobem na stylizację paneli podłogowych może być wykonanie przecierek. W podobny sposób stylizuje się meble, a metoda polega na natarciu fragmentów paneli woskiem. Po pomalowaniu farbą w miejscach woskowania, należy przestrzeń preparat za pomocą papieru ściernego. W efekcie spod farby widoczne będą skrawki paneli w ich pierwotnym wydaniu. 

Malowanie wzorów

Jeśli lubisz wnętrzarskie wyzwania oraz prace plastyczne, ciekawym sposobem na malowanie paneli podłogowych może być stworzenie na nich kompozycji ciekawych wzorów. Różnokolorowe romby układające się w szachownicę czy mozaika przypominająca wzór parkietu mogą dodatkowo urozmaicić stylizację podłogi.

Do malowania podłogi w ten sposób niezbędne jest zachowanie precyzji. Najpierw za pomocą ołówka na posadzce trzeba wyrysować wzór, a później, zgodnie z przebiegiem linii, przykleić taśmę malarską. Szczególnie ciekawy efekt można uzyskać, jeśli podczas malowania postawisz na kilka kolorów farb, które będą się uzupełniać.

Jak widzisz, stara podłoga z paneli może zyskać nowy blask bez przeprowadzania kosztownego i kłopotliwego remontu. Dobór odpowiedniej farby do malowania paneli podłogowych laminowanych oraz dobre przygotowanie podłoża pozwolą uzyskać naprawdę spektakularny efekt wykończeniowy.