Data publikacji:

8 pomysłów na podłogę w salonie

Jaka podłoga w salonie? Na co postawić zamiast paneli? Do wyboru masz wiele różnych rozwiązań, od klasycznych desek i parkietu, przez elegancki kamień, aż po nowoczesne wylewki. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na podłogę do salonu oraz najważniejsze wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

podłoga w salonie

Biała podłoga w salonie

Jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu skandynawskim, to może być strzał w dziesiątkę. Jasna podłoga w salonie, chociaż z pewnością bywa kłopotliwa w czyszczeniu, daje piękny efekt dekoracyjny – biała powierzchnia odbija światło, dzięki czemu wnętrze wydaje się jeszcze jaśniejsze. Efekt białej podłogi można uzyskać na kilka sposobów, np. wybierając białe panele, malując stare deski czy panele na biało lub wykonując posadzkę z żywicy.

Sprawdź również inspiracje na czarną podłogę w kuchni, łazience i salonie.

Deski podłogowe

Drewno to wnętrzarski klasyk. Jest ponadczasowe i uniwersalne – pasuje do każdego stylu i efektownie się starzeje. Jeśli chcesz postawić na deski podłogowe, do wyboru masz kilka opcji.

  • Deski lite są wykonane z grubej warstwy materiału, np. dębu czy jesionu, ale w sprzedaży znajdziesz też np. deski świerkowe. Podłoga tego typu nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe, ponieważ materiał izoluje swobodny przepływ ciepła. Lite deski można za to swobodnie poddawać renowacji i szlifować je wielokrotnie w celu usunięcia uszkodzeń, jakie z czasem pojawiają się na materiale.
  • Deski warstwowe składają się z kilku warstw drewna, z czego jedynie górna dekoracyjna warstwa to materiał szlachetny, np. dąb. Warstwy podkładowe z reguły wykonane są z tańszych odpowiedników lub materiałów drewnopochodnych. Deski tego typu można stosować na ogrzewaniu podłogowym, jednak mają one pewne ograniczenia – można je szlifować jedynie kilkakrotnie, ponieważ dekoracyjna warstwa drewna jest dość cienka.

Parkiet

Drewniana posadzka składająca się z kompozycji niewielkich klepek układanych w najróżniejsze wzory jeszcze kilkanaście lat temu cieszyła się ogromną popularnością. Później parkiet ustąpił pola nowoczesnym panelom, ale obecnie coraz częściej takie rozwiązanie jest wykorzystywane na podłodze w salonie.

Drewno w takim wydaniu daje przytulny efekt dekoracyjny i łatwo można poddać je renowacji – cyklinowanie parkietu nie jest trudnym zadaniem i można je wykonać nawet samodzielnie.

  • Klasyczny parkiet – w tym przypadku klepki układane są z przesunięciem. Podłoga prezentuje się efektownie i świetnie komponuje z najróżniejszymi wnętrzarskimi stylami.
  • Jodełka – to bardzo modne rozwiązanie, które sprawi, że podłoga w salonie stanie się jedną z najważniejszych dekoracji wnętrza. Klepki parkietu układane w jodełkę prezentują się elegancko i szczególnie ciekawy efekt możesz uzyskać, jeśli zestawisz je np. z boazerią angielską.

Płytki podłogowe

Płytki tradycyjnie montuje się w kuchniach i łazienkach, gdzie podłoga jest narażona na szczególnie kłopotliwe zabrudzenia i działanie wilgoci. Ale kafelki mogą sprawdzić się także na podłodze w salonie, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest ogrzewane za pomocą ogrzewania podłogowego – płytki świetnie przewodzą ciepło i nie powodują jego strat.

A co z efektem dekoracyjnym? Płytki ceramiczne oferują ogromne bogactwo wzorów i kolorów. Gres, bo właśnie takie płytki najlepiej zamontować na podłodze, dostępny jest w wielu ciekawych wydaniach, w tym imitujących naturalny kamień czy drewno, więc możesz uzyskać wymarzony efekt dekoracyjny w przystępnej cenie, a jednocześnie posadzka będzie odporna na uszkodzenia.

Kamień naturalny

Podłoga do salonu wykonana z naturalnego kamienia, np. marmuru, granitu czy trawertynu, to minimalistyczne i eleganckie rozwiązanie. Kamień daje, co prawda, nieco chłodny efekt, ale dobrze przewodzi ciepło, więc można stosować go na ogrzewaniu podłogowym. To może być dobry pomysł, jeśli szukasz sposobu na jasną podłogę w salonie – marmurowe okładziny w jasnym wydaniu z subtelnym wzorem będą dobrym rozwiązaniem.

Niestety kamień naturalny ma pewne ograniczenia – nie wszystkie środki czyszczące sprawdzą się na kamiennej posadzce w salonie. Ponadto marmur czy trawertyn mogą wymagać dodatkowej impregnacji. Trzeba też wspomnieć o cenie – kamienna posadzka to jedno z droższych rozwiązań na rynku.

Podłoga z betonu architektonicznego

To ciekawe rozwiązanie utrzymane w klimacie stylu industrialnego. Jeśli szukasz sposobu na efektowną i wytrzymałą podłogę do salonu, to może być dobry trop. Beton architektoniczny wykonuje się na zasadzie układania kolejnych warstw wylewki. W zależności od wybranego wariantu wykończeniowego, podłoga może mieć jednolity kolor lub wręcz przeciwnie – zróżnicowane odcienie i przebarwienia mogą ją do złudzenia upodabniać do posadzek przemysłowych.

Podłoga w salonie wykonana z betonu architektonicznego świetnie sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym, jest odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu. Co więcej, jeśli z czasem efekt ci się znudzi, na betonie architektonicznym z powodzeniem możesz ułożyć panele czy deski.

Beton dekoracyjny szczególnie dobrze sprawdza się na podłodze do salonu, gdzie wraz z kuchnią i jadalnią tworzy on wspólną strefę dzienną. We wszystkich pomieszczeniach można wykonać jednolitą posadzkę w bezspoinowy sposób, co daje gładką podłogę pozbawioną łączeń i szczelin.

Podłoga z żywic epoksydowych

Wylewka wykonana z żywicy to świetny pomysł, jeśli marzy ci się podłoga 3D w salonie lub inny nowoczesny efekt dekoracyjny. Posadzka tego typu może mieć dowolny kolor i być zdobiona w zróżnicowany sposób, np. z domieszką kruszywa czy ozdobnym wzorem.

W ten sposób możesz wykonać jasną podłogę w salonie, np. białą czy szarą. Wylewka z żywicy jest łatwa w utrzymaniu w czystości i wytrzymała. Ponadto wykonuje się ją w bezspoinowy sposób, co pozwala uzyskać jednolitą posadzkę.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny