Szara podłoga to przebój wnętrzarski ostatnich sezonów. Jest spokojna, oszczędna w formie i zaskakująco pasuje do wielu różnych wnętrz. Ma też walory praktyczne – łatwo utrzymać ją w czystości. Szara podłoga świetnie też łączy się z różnymi kolorami ścian. Przyjrzyjmy się niektórym aranżacjom.
Szara podłoga kojarzy się trochę ze stylem loftowym i surowymi przestrzeniami, a trochę także z estetyką japońskiej filozofii wabi-sabi (zobacz jak pomalować ściany w stylu wabi-sabi), w myśl której rzeczy piękne muszą być nieco zniszczone, ich skazy, załamania, przetarcia i widoczny upływ czasu podkreślają solidność przedmiotów, a także materiałów wykończeniowych, takich właśnie jak podłoga – drewniana, kamienna czy betonowa.
Wszelkie niedoskonałości są w myśl filozofii wabi-sabi prawdziwe i przez to piękne. Dlatego m.in. szara podłoga, a także ściany w tych odcieniach stały się tak modne nie tylko w naszych salonach, ale też łazienkach i kuchniach.
Sprawdź również, jakie są wady i zalety białej podłogi.
Białe ściany, białe regały, beżowa kanapa, poduchy, koc i dywan, dużo przestrzeni i mała ilość sprzętów oraz sporo zieleni – oto w największym skrócie przepis na skandynawskie wnętrze. Dodajmy jeszcze szary fotel z oparciami (uszak), a także lampę w loftowym stylu.
Szara podłoga w takim wnętrzu może być wykonana z surowego drewna pomalowanego bejcą w szarym odcieniu. I choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest to chłodne wnętrze, to kolor szary właśnie dodaje ciepła, a w połączeniu z bielą ścian tworzy kompozycję bardzo przyjazną życiu codziennemu.
Szara podłoga w połączeniu z drewnem to idealny wybór do salonu z aneksem kuchennym. Wyspa kuchenna z jasnego drewna lub odnowiony, zabytkowy kredens dębowy albo drewniana toaletka na metalowych nóżkach rodem z designu popularnego w czasach PRL-u świetnie będą wyglądały we wnętrzu z szarą podłogą.
By połączenie kolorystyczne zagrało jeszcze bardziej, możesz w aneksie kuchennym wybrać szare kafle, najlepiej te o podłużnym kształcie, przypominające kafelki, którym wyłożone jest paryskie metro. Zadbaj o to, by fugi pomiędzy kafelkami również były w szarej tonacji.
Szara podłoga w takim eklektycznym wnętrzu może być wykonana z szarego drewna, a na części kuchennej mogą to być płytki z glazury hiszpańskiej, najlepiej te w mozaikę i utrzymane w szaro-beżowej kolorystyce.
Jeśli decydujesz się na szarą podłogę w salonie, pomyśl o dodatkach w mocnych kolorach. Oczywiście z szarościami zawsze bardzo dobrze skomponują się beż i biel. Wolisz energetyczne akcenty, które będą kontrastowały ze spokojnymi ścianami? Wybierz zatem te barwne, w mocnych odcieniach.
Szukaj kolorowych poduszek, które ozdobią kanapę. Z szarą podłogą i ścianami dobrze skomponują się róż, błękit, mocny odcień żółtego, ale też fiolet, ciemna zieleń i brąz. Szare ściany również możesz ożywić – spróbuj dodać jej trochę... bieli. Najlepiej tej śnieżnobiałej.
Biel, choć z natury zimna, w połączeniu z szarością działa energetyzująco, ale zarazem kojąco. Duże lustro w białej, rzeźbionej ramie może być pięknym elementem dominującym w takim kolorystycznie stonowanym salonie.
Wszelkie odcienie szarości dobrze komponują się z zielenią. Ale do wyboru masz nie tylko soczyste palmy, potężne fikusy, drobnolistne paprotki i strzeliste draceny lub rozłożyste monstery.
Możesz też ozdobić ściany fototapetą z motywem dżungli lub kwiatów – żywe, florystyczne motywy będą bardzo ładnie wyglądały w zestawieniu z prostotą i surowością szarej podłogi. W kręgu zieleni, ale tej bardziej pastelowej, będzie kolor miętowy. Możesz właśnie tak pomalować ściany, dobrać też ciemnozieloną kanapę obitą miękką, aksamitną tkaniną.
Ciekawym rozwiązaniem będzie też kanapa w odcieniu miętowym – szarości wprost uwielbiają się z delikatnymi pastelami. A jeśli ściany w podobnej do niej tonacji ozdobisz ramkami w pastelowych odcieniach różu i fioletu, stworzysz wnętrze bardzo domowe i ciepłe, o nieco romantycznym charakterze.
Chcesz, by twoje wnętrze z szarą podłogą miało odrobinę pałacowy charakter? Zależy ci jednak, by było jednocześnie nowoczesne? Blasku w królewskim stylu nawiązującym do tradycji dodadzą z pewnością złote i błyszczące ramki na zdjęcia.
Połącz je z soczystą zielenią kwiatów. Współcześni styliści wnętrz radzą, by ramek ze zdjęciami i obrazami nie wieszać na ścianach, ale postawić na komodach lub na podłodze, opierając o ścianę. Taki zabieg za sprawą pustych ścian gwarantuje efekt przestronności pomieszczeń, a jednocześnie zdjęcia będą lepiej widoczne.
Szara podłoga będzie spokojnym tłem dla złotych dodatków – ramek, dzbanków, doniczek. Możesz też w komodach i regałach wymienić gałki na złote, dobrać też jakiś stylowy świecznik z solidnego metalu, np. mosiądzu.
Najlepszym tłem dla tych pałacowych akcentów będą ceglaste ściany – dosłownie wykonane z cegieł (lub popularnych obecnie płytek przypominających cegiełki) lub pomalowane na ciemnopomarańczowy, ciepły odcień.
Lubisz wnętrza oszczędne? Jeśli na podłodze masz szary beton lub kafle w tym kolorze, wybierz meble z ciemnego drewna wenge lub czarne, albo połącz oba te trendy. Takie zestawienie jest bardzo proste i jednocześnie oszczędne w formie oraz daje efekt chłodnej surowości i przestronności wnętrza.
Dobierz krzesła tapicerowane szarą tkaniną oraz zasłony w podobnym kolorze. Obawiasz się, że będzie zbyt ciemno? Wystarczy pomalować ściany na kremowo lub biało, a na suficie powiesić żyrandol z kryształkami. Biała, nowoczesna rzeźba również powinna rozświetlić wnętrze.
Szara podłoga w łazience to już prawie obowiązujący trend, nie tylko we wnętrzach o charakterze industrialnym. I niekoniecznie musi przypominać tę betonową. Mogą to być eleganckie szare płytki hiszpańskie – duże lub drobny gres.
Taka podłoga niejako narzuca pewne rozwiązania i aż prosi się o białe ściany. Oczywiście popularne nadal są też białe, podłużne kafle, którymi zdobi się ściany także w kuchni, ale możesz wybrać dowolny rozmiar białej glazury. Ściany można oczywiście pokryć płytkami przypominającymi marmur.
Ale łazienka może być też cała szara i płytki, które wybierzesz na podłogę, można też położyć na ściany. Wówczas warto zadbać o białe dodatki – ręczniki, szafki, drobne ozdoby.