Data modyfikacji:

Meble balkonowe – z drewna czy tworzywa?

Balkon jest świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu i relaksu. Odpoczynek ułatwić nam mogą wygodne i estetyczne meble. Z czego powinny być wykonane? Jak najlepiej je dobrać? Poniżej prezentujemy kilka przydatnych faktów.

Przy zakupie mebli balkonowych do wyboru mamy te wykonane z drewna, tworzyw sztucznych lub metalu. Skupmy się najpierw na tych pierwszych. Modele drewniane stworzą na tarasie miłą, domową atmosferę. Najtrwalsze będą produkty wykonane z drzewa egzotycznego (np. teak, eukaliptus) oraz te wytworzone z robinii.

Meble wyprodukowane z odmian miękkich, czyli np. sosny, wymagać będą corocznej impregnacji i większej troski. Należy pamiętać, że tego rodzaju sprzęty są dosyć drogie, dlatego też niewielu ludzi decyduje się na ich zakup. Dodatkowym minusem jest na pewno spora waga, uniemożliwiająca swobodne przenoszenie z miejsca na miejsce.

Meble z tworzyw sztucznych są znacznie tańsze i przez to bardziej popularne. Mają wiele zalet: są lekkie, trwałe oraz bardzo wytrzymałe. Występują często w kilku opcjach kolorystycznych, co zwiększa możliwość wyboru. Z reguły nie wymagają szczególnej konserwacji, rzadko ulegają zniszczeniu przez nieprzyjazne warunki atmosferyczne. Zaletą jest to, że można przechowywać je w stosie, jedno na drugim, bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń. Przez swój plastikowy wygląd mogą jednak wydawać się niektórym tanie i pozbawione gustu.

Trzecią opcją mogą być meble wykonane z metalu, w szczególności z aluminium. Nie trzeba ich w żaden sposób zabezpieczać, podobnie, jak w przypadku modeli z tworzyw sztucznych. Wyjątkiem są te wytworzone z żeliwa i stali.

Alternatywą będą także sprzęty wiklinowe i rattanowe. Dzięki temu, że wykonuje się je z włókien roślinnych, są trwałe i lekkie. Mogą stworzyć na balkonie bardziej egzotyczny klimat. Nadają się na zadaszone tarasy. Najbardziej trwałe będą modele wykonane z bananowca lub bambusa.

Autor: Kasia Szulik