Data modyfikacji:

Wiszący fotel. Ile kosztuje? Jak wybrać i gdzie kupić?

Tęsknisz do beztroskiego bujania się na huśtawkach? Nawet w dorosłym wieku, możesz w łatwy sposób powrócić do tego wspaniałego uczucia. Rozwiązaniem jest wiszący fotel – dziś parę słów o tym, jak prawidłowo go zamontować i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Historia wiszących foteli

Pierwsze, wiszące fotele pojawiły się już w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Ich twórcą był fiński projektant, Eero Aarnio, który nadał im nazwę Bubble Chair, wskazującą jasno na ich wygląd. Wykonany był z tworzywa sztucznego. Choć współcześni projektanci nadal czerpią z projektu Aarnio, dziś wiszące fotele produkowane są z rozmaitych materiałów: wikliny, drewna, tkanin, metalu.

Wiszący fotel nie tylko dla dzieci

Wiszące fotele przyjęło się traktować jako element wystroju pokoju dziecięcego lub młodzieżowego. W rzeczywistości, sprawdzi się on bez wyjątku u każdego, bez względu na wiek. Tego rodzaju mebel, mimo upływu lat nie przestaje zaskakiwać – możesz być pewien, że będzie w centrum zainteresowania wszystkich twoich gości.

Wygodny, wiszący fotel to nie tylko efektowny dodatek, ale i sposób na odprężenie się po trudnym dniu (o ile lubisz się kołysać). Znajduje zastosowanie również u młodych rodziców, którzy wykorzystują wiszące fotele jako sposób ukołysania malucha.

Król przestrzeni ogrodowych

Wiszące fotele kojarzone są również jako meble ogrodowe lub balkonowe. W takim wydaniu, często spotkać można fotele wiszące wyprodukowane z naturalnych materiałów, na przykład imitujących wiklinę. Wiszące fotele w ogrodzie to idealne rozwiązanie na letnie wieczory spędzane na tarasie, czy relaks z książką na łonie natury.

Wiszący fotel jest doskonały do czytania

Nie każdy lubi czytać „ w ruchu”. Jeśli jednak nie masz z tym problemu, fotel wiszący okaże się dla ciebie doskonałym kącikiem, w którym można zaszyć się z ulubioną lekturą. U wielu osób bujanie w trakcie czytania pozwala na lepszą koncentrację.

Rodzaje wiszących foteli

Na rynku znajdziesz różne typy podwieszanych foteli. Z szerokiej oferty z pewnością wybierzesz ten, który idealnie wpasuje się do twojego mieszkania.

Wiszący fotel na łańcuchu lub linie

Zamontowany bezpośrednio przy suficie fotel a linie lub łańcuchu sprawia bez wątpienia najlepsze wrażenie. Dodatkowo, daje też lepsze możliwości: możesz się na nim delikatnie bujać, lub pozwolić sobie na nieco więcej – jak na ogrodowej huśtawce.

Kiedy warto go wybrać? Wtedy, gdy dysponujesz odpowiednio dużym i wysokim pokojem. W jego pobliżu nie powinny znajdować się meble, okna oraz drzwi.

Jak go zamontować? Tego rodzaju fotel wiszący kupisz w zestawie wraz z zestawem montażowym, w którym znaleźć powinny się: lina lub łańcuch, śruby, wkręty, kotwy. Warto upewnić się o jakości materiałów, z jakich wiszący fotel jest wykonany – wszelkie budżetowe rozwiązania mogą w tym przypadku skończyć się zerwaniem fotela. Zasięgnij również porady specjalisty, który ustali, czy twój sufit jest w stanie wytrzymać tego rodzaju obciążenie.

Kokon na stelażu

Jeśli nie chcesz montować fotela na suficie, na przykład z powodu małej ilości miejsca w pokoju, wybierz fotel na stelażu. Zakres kołysania jest tu zdecydowanie mniejszy, a jego montaż – prostszy. Taki kokon idealnie wpasuje się zarówno w klimat wnętrz nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych – znaczenie ma tutaj materiał, z jakiego fotel został wykonany. Jego zaletą jest również mobilność – w dowolnym momencie możesz przestawić go do innego pokoju, a latem ustawić w ogrodzie.

Fotel-hamak

Uwielbiasz relaks w hamaku? Nie musisz czekać do lata, by sobie na niego pozwolić – wszystko dzięki hamakowi podwieszanemu w domu. Ich mocowanie do sufitu jest bardzo podobne, jak w przypadku tradycyjnego fotela wiszącego. Są jednak sporo tańsze – siedzisko ogranicza się bowiem do sporego kawałka tkaniny. To świetny sposób, by nawet w chłodnych porach poczuć się jak w letnim ogrodzie.

Domowe hamaki sprawdzą się doskonale w pokoju dziecięcym. Montując go masz gwarancję, że ten mebel stanie się głównym obiektem zainteresowania podczas wizyt przyjaciół twojego dziecka.

Zrezygnuj z DIY

Choć wiele ciekawych rozwiązań do mieszkania możesz skonstruować samodzielnie, fotel wiszący do nich nie należy. Podczas jego montażu, liczy się przede wszystkim solidność i bezpieczeństwo, wynikające z jakości użytych materiałów. Nie oszczędzaj więc na tego rodzaju meblu – najtańsze egzemplarze kupisz już za kilkaset złotych. W grę wchodzi bezpieczeństwo twoje oraz najbliższych ci osób.

Wiszący fotel w mieszkaniu, a rozwój dziecka

Wiszące fotele są szczególnie polecane w pokojach dziecięcych. Zauważono, że korzystnie wpływają na rozwój psychoruchowy dziecka – pomagają się mu wyciszyć, zapanować nad emocjami. W przypadku najmłodszych maluchów, wiszący fotel może być wykorzystywany jak kołyska – to świetne miejsce do czytania bajki na dobranoc oraz śpiewania kołysanek.

Fotele wiszące cieszą się sporą popularnością od lat. Meble te łączą w sobie ciekawy design i jak się okazuje – właściwości relaksujące. Być może warto pomyśleć o własnym, wiszącym fotelu? Wiszące fotele znajdziecie w Ceneo.pl.