Francja to kraj, który od setek lat fascynuje ludzi z całego świata, przyciągając swoją bogatą kulturą, architekturą, modą i tradycjami. Mieszkanie w stylu francuskim posiada eklektyczne wnętrza inspirowane klasycznymi rozwiązaniami aranżacyjnymi sprzed wieków, które w naturalny i harmonijny sposób łączą się z nowoczesnymi akcentami dekoracyjnymi.
Kiedy mówi się o stylu francuskim w kontekście urządzania wnętrz, wiele osób może mieć na myśli zupełnie różne filozofie aranżacji domu. Aby uprościć nieco sprawę, w artykule przedstawiamy najpopularniejszy i najczęściej omawiany wariant francuskiej szkoły dekorowania mieszkania, a więc tzw. styl paryski. Pomijamy więc całkowicie charakterystyki stylu prowansalskiego lub bretońskiego.
Wnętrza w stylu paryskim są wzorowane na wyidealizowanym wyglądzie apartamentu w XIX-wiecznej paryskiej kamienicy lub miejskiej rezydencji. Domy tego typu zamieszkiwane są przez pokolenia przez jedną rodzinę, dlatego też w ich wnętrzu w naturalny i eklektyczny sposób spotykają się historyczne style, takie jak barok, rokoko, a także zupełnie współczesny design. Pomieszczenia domu w stylu francuskim powinny być jasne, otwarte i uporządkowane, co nadaje im lekki, elegancki i przestronny charakter. Normą są tutaj wysokie stropy i szerokie dwuskrzydłowe drzwi. Ściany i sufity ozdobione są z kolei klasycystycznymi sztukateriami. W wielu domach centralną pozycję zajmuje też gustowny kamienny kominek z zawieszonym nad nim dużym lustrem. O historyczny charakter wnętrza dbają też duże drewniane okna, a także tradycyjne parkiety i dywany. Przy urządzaniu wnętrza wykorzystuje się różne szlachetne materiały, takie jak jedwabie, aksamity, marmury czy mosiądz.
Jak już wspomnieliśmy, by w pełni błyszczeć, domy w stylu francuskim potrzebują jasnych i wysokich przestrzeni. Podczas remontu usuwamy zbędne ścianki działowe lub drzwi dzielące pokoje. Przy projektowaniu wnętrza bierzemy też pod uwagę obecność naściennej i przypodłogowej sztukaterii, nadającej całości prawdziwe klasyczny charakter. Zadanie mają tutaj niezwykle ułatwione właściciele dużych lokali w starych kamienicach, które z łatwością da się przystosować do potrzeb takiej aranżacji.
Po francusku da się jednak urządzić także kilkupokojowe lokale w bloku z wielkiej płyty lub na nowym osiedlu deweloperskim. W tym wypadku należy jednak zachować odpowiednie proporcje pomieszczeń i pamiętać o tym, że muszą być przestronne. Nie przytłaczamy więc pokojów zbyt dużą liczbą mebli i akcesoriów. Aby powiększyć optycznie pomieszczenie, możemy użyć np. karniszy z zasłonami zawieszonymi tuż przy suficie albo wysokich luster.
Dominującymi barwami w mieszkaniach w stylu francuskim jest biel, jasne popiele i beże. Kolory te dominują na ścianach, a także na stolarce okiennej i drzwiowej. Kontrastują z nimi podłogi wykonane z ciemniejszego drewna oraz inne naturalne materiały, takie jak kamienne blaty, metalowe ramy na obrazy itd. Dopuszczalne są także czernie i szarości (głównie meble i dywany), a także ostrzejsze kolory, jak czerwień, które zarezerwowane są dla różnej maści dodatków.
W najprostszych mieszkania w stylu francuskim ściany maluje się najzwyklejszą białą lub bardzo jasną farbą. Dopuszczalne są także stonowane tradycyjne tapety w tych kolorach. W bardziej dekoracyjnych mieszkaniach, dla podkreślenia charakteru na ścianach umieszcza się z kolei lamperie, plafony ze sztukaterią, a także ozdobne listwy. Rozwiązanie to sprawdza się jednak tylko na dużych przestrzeniach.
W przypadku mebli w pierwszej kolejności sięga się po XVIII i XIX-wieczne wzory, które często są ze sobą mieszane w interesujący sposób (np. stół i krzesła w jadalni reprezentują zupełnie różne style). Meble wykonane są z drewna, często zdobionego sztukateriami, często są też malowane lub lakierowane na np. jasne odcienie beżów lub bieli. Nie jesteśmy jednak skazani na historyczne wzornictwo, a więc jak najbardziej wskazane jest także ustawienie współczesnych mebli w stonowanych barwach. Modernistyczna kanapa ze szklanym lub kamiennym stolikiem na kawę w towarzystwie ponad stuletniego kredensu nie powinna tutaj kłuć w oczy.
Pomieszczenia nie mogą być jednak przytłoczone dużymi szafami lub ciężkimi sofami. Podobnie jak w przypadku innych eklektycznych aranżacji, niezwykle ważne jest zapewnienie eleganckiej równowagi i harmonii pomiędzy różnymi stylami. Pamiętajmy, że nie chcemy mieć wnętrza pałacowego, ale staramy się odwzorować autentyczny dom z długą historią, w którym kolejne pokolenia dodawały coś nowego.
Wnętrza w stylu francuskim preferują tradycyjne oświetlenie kinkietowe. Zwykle unika się stojących oraz wiszących lamp. Wyjątek stanowią tutaj duże żyrandole, zawieszone najczęściej w salonach i jadalniach. Tutaj można zdecydować się na różne typy okazałych kryształowych lamp albo ich kompletnie nowoczesny odpowiednik.
Najważniejszym dodatkiem w mieszkaniu w stylu francuski jest z pewnością sztuka. Na ścianach powinny pojawić się artystyczne fotografie lub obrazy w dekoracyjnych ramach. Ich tematy mogą być zupełnie różne, począwszy od naturalistycznych krajobrazów, a skończywszy na abstrakcji, które dowolnie ze sobą łączymy. Swoje miejsce znajdą tu też drobne figurki i rzeźby umieszczane czasami na postumentach.
Istotną rolę w dopełnieniu wnętrza pełnią też bukiety świeżych kwiatów w dużych wazonach, które wraz ze sztuką wprowadzają do domu więcej koloru. Bardzo często w pomieszczeniach wiesza się również ozdobne lustra. Nie można zapomnieć też o długich i jasnych zasłonach, wykonanych z jedwabiu lub aksamitu.
Autor: Ola Sztobryn