Data modyfikacji:

Mini szklarnie i szklane pudełka – modne dodatki do domu

Szklarnia w domu? Czemu nie? Zwłaszcza, jeśli postawisz na designerską mini szklarnię. Dodatki do domu tego typu to nie tylko świetny sposób na uprawę roślin ozdobnych czy ziół, ale również niezastąpiona pomoc podczas sezonowej i okazjonalnej dekoracji domu. Przekonaj się więc, jak wykorzystać mini szklarnię oraz dekoracyjne szklane pudełka w stylizacji swojego mieszkania.

Są takie dekoracje i dodatki do domu, obok których nie sposób przejść obojętnie. Może ich funkcja użytkowa nie jest zbyt wielka, ale efekt jaki dają, naprawdę robi wrażenie. Do ozdób tego typu należą właśnie mini szklarnie oraz pudełka wykonane ze szkła. Jeśli jesteś na bieżąco z wnętrzarską modą to pewnie doskonale wiesz, jak wielką moc mają w sobie ozdoby tego typu. Jeśli jednak temat mini szklarni to dla ciebie zupełna nowość, poniżej znajdziesz garść inspiracji, które pozwolą ci wykorzystać je w stylizacji swojego mieszkania.

Mini szklarnia i domowa uprawa

To chyba najbardziej oczywisty sposób, w jaki możesz wykorzystać mini szklarnię. Wystarczy, że ustawisz w niej rośliny i gotowe – zieleń kwiatów doniczkowych będzie prezentować się szalenie efektownie w szklanym pudełku tego typu. Nie obawiaj się jednak, że w ten sposób zabijesz swoje ulubione rośliny. Przeciwnie – w szklarniach panuje sprzyjający mikroklimat, który dobrze wpłynie na wzrost niektórych gatunków. Dlatego zanim przeniesiesz swoją uprawę z parapetu do szklarni domowej, odpowiednio dobierz gatunki roślin.

Jakie kwiaty domowe sprawdzą się dobrze w tej roli? Na pewno sukulenty i kaktusy, ponieważ lubią ciepło. Będą one dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że twoja mini szklarnia posiada otwory wentylacyjne. W przeciwnym razie wewnątrz szklarni wytworzy się bardzo wilgotne środowisko – woda z podlewania będzie z czasem parować i osiadać na ściankach naczynia. W takim warunkach zwiększonej wilgotności powietrza w mini szklarni świetnie sprawdzą się np. paprocie, niewielkie odmiany storczyków, fikusy czy bluszcze.

Innym dobrym sposobem na wykorzystanie domowej szklarni, jest umieszczenie w nim zielnika. W takim przypadku zdecydowanie postaw na model z otworami wentylacyjnymi – zbyt duża wilgotność nie będzie korzystna dla większości ziół. Swoją mini szklarnię ustaw w słonecznej części mieszkania, ale uważaj na zbyt intensywne promienie słoneczne – mocne słońce może poparzyć rośliny.

Rośliny pod kloszem

Pozostając jeszcze w temacie roślin i szkła, warto zwrócić uwagę na wiszące bańki i szklane pojemniki na rośliny. Przypominają one nieco świąteczne bombki, ale mają otwór. I to właśnie za jego pomocą we wnętrzu szklanego pojemnika umieścisz roślinę. Wygląda to tym ciekawiej, że warstwa ziemi oraz kamyczków pełniących funkcję drenażu, pozostaje w pełni widoczna. W rezultacie uzyskasz efektowną naturalną kompozycję, którą możesz zawiesić w dowolnym miejscu w domu. Wygląda znakomicie, prawda?

Sezonowe dekoracje

Nie myśl jednak, że mini szklarnie są zarezerwowane jedynie dla miłośników domowej zieleniny. Jeśli jeszcze nie przeszedłeś na zieloną stronę mocy i z uprawą kwiatów doniczkowych wciąż jesteś na bakier, nic straconego. Szklarnię domową możesz wykorzystać w roli ekspozytora. Co to znaczy? Po prostu umieść w niej różne dekoracje. Najprościej jest zmienić nieco przeznaczenie szklanego pojemnika i potraktować go jako lampion – różnej wielkości świece ustawione w ciekawą kompozycję na pewno będą wyglądać świetnie.

Ale pełnię dekoracyjnej mocy, jaka tkwi w dodatkach do domu tego typu, poczujesz np. w okresie świąt. Bo mini szklarnia świetnie sprawdzi się do wykonania sezonowych ozdób na Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Lampki led na druciku umieszczone w środku wraz z sezonowymi ozdobami na pewno będą wglądać szalenie efektownie. Jak widzisz, mini szklarnia da ci bardzo szerokie pole do manewru oraz wnętrzarskich eksperymentów z dodatkami do domu.

Szklane pudełka na biżuterię i nie tylko

Jeśli jednak jesteś zwolennikiem bardziej tradycyjnych rozwiązań aranżacyjnych, szklane pudełko możesz potraktować jako szkatułkę na biżuterię. Wystarczy, że postawisz na niewielkie pudełko, w którym biżuteria będzie widoczna jak na dłoni – to świetny sposób na wyeksponowanie swojej kolekcji np. na szafce nocnej czy toaletce. W tym przypadku szczególnie dobrze sprawdzi się szklane pudełko z dnem wykończonym lustrzaną taflą – biżuteria będzie wyglądać jeszcze lepiej. W podobny sposób możesz wyeksponować np. perfumy w ozdobnych flakonikach lub inne drobiazg, które mają dla ciebie szczególne znacznie. Jak już wspomniałam – szklane pudełka idealnie nadają się do dekoracyjnych eksperymentów, więc kombinuj i zestawiaj ciekawe kompozycje.

I jak podobają ci się mini szklarnie i szklane pudełka? Dodatki do domu tego typu maja ogromny potencjał dekoracyjny – można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jeśli zatem lubisz kombinować i ciągle coś zmieniać w stylizacji swojego mieszkania, a przy okazji marzy ci się niebanalna dekoracja, szklarnia domowa lub szklane pudełko będzie strzałem w dziesiątkę.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny