Data publikacji:

Motylowiec – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Przyciąga uwagę swoim niezwykłym wyglądem oraz przepięknym zapachem, który wabi liczne motyle. O jakiejś roślinie mowa? Zdecydowanie o krzewie o wyjątkowej nazwie – motylowiec. Jak pielęgnować ową roślinę? Jakie ma wymagania? Dowiesz się tego z naszego najnowszego artykułu – zapraszamy do czytania.

Motylowiec – pielęgnacja

Motylowiec, którego oficjalna nazwa to budleja Davida bądź omżyn, to jeden z najpiękniejszych gatunków krzewów ozdabiających ogrody i tarasy – również w Polsce. Ów roślinę nazywa się także motylim krzewem, gdyż dzięki jego kwiatom, których zapach jest niezwykle słodki, wabi on motyle. Dlatego właśnie w okresie kwitnienia, które przypada od czerwca do października, można zaobserwować wokół niego liczne motyle korzystające z uroków budlei Davida. Ten widok zdecydowanie zapiera dech w piersiach!
Motylowiec do krzew, który pochodzi z Azji, a dokładniej z Chin i Japonii. Naturalnie występuje on także w Ameryce Południowej oraz Afryce. Dzięki swojemu pięknemu wyglądowi oraz niezwykłemu zapachowi pozyskał on rzesze fanów na większości kontynentów. 
Dlaczego? Ów krzew wprowadza do każdego ogrodu wyjątkowo bajkowy charakter dzięki licznym motylom osiadającym na kwiatach. Dorasta ona do 2 –3 metrów wysokości. Ponadto budleja posiada rozłożysty pokrój z jajowato-lancetowatymi liśćmi o ciemnozielonej barwie. Pędy motylowca zwisają pod ciężarem kwiatostanów zebranych w wiechcie, które to natomiast występują w odcieniach bieli, purpury, różów i fioletów. Kwiaty budlei Davida są bardzo drobne.

Motylowiec – wymagania

Budleja jest jednym z naprawdę szybko rosnących krzewów. Choć bez problemu rośnie w klimacie umiarkowanym, nie jest ona odporna na kiepskie warunki pogodowe. Z tego powodu w okresie zimy motylowiec potrzebuje okrycia, na przykład agrowłókniną. Dzięki temu zabiegowi będziemy mieć pewność, że roślina nie zmarznie. Co ważne, na przemarznięcie są w szczególności narażone młodsze sadzonki. Młode okazy można także okryć za pomocą kopczyków z ziemi, liści czy gałęzi drzew iglastych.
Motylowiec to doskonały krzew dla niewprawionych w ogrodnictwie, gdyż nie posiada dużych wymagań dotyczących codziennej pielęgnacji. Budleję Davida należy sadzić na stanowisku słonecznym lub półcienistym jednak powinno być ono osłonięte od wiatru. Ów krzew uwielbia ciepło, dlatego nie powinny być mu straszne nawet największe upały. 
Motylowiec preferuje glebę żyzną, próchniczną. Może ona posiadać odczyn zarówno zasadowy, lekko zasadowy, jak i obojętny.

Motylowiec – uprawa

W okresie upałów budleja Davida może dość szybko więdnąć, z tego powodu należy ją regularnie podlewać. Najlepiej z samego rana lub wieczorem, tak aby być pewnym, że woda nie wyparuje pod wpływem intensywnego światła słonecznego. Ponadto motylowiec posiada dość duże wymagania pokarmowe. Z tego powodu w okresie wegetacji powinien być on nawożony 3–4 razy. Co ważne, w tym celu należy wykorzystywać nawozy do krzewów kwitnących.
Motylowiec, jak i większość innych krzewów, powinien mieć regularnie przycinane pędy. Powinniśmy je skracać wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, lub jesienią. Należy pamiętać, że ów zabieg nie powinien być wykonywany w okresie pojawienia się mrozów. Przycinanie poprawi zarówno kwitnienie, jak i poprawi ogólną kondycję tej pięknej rośliny.

Motylowiec - jaka ziemia?

Budleja Davida może być sadzona bez przeszkód w dużych donicach, ale i w ogrodzie. Bez względu na miejsce jej posadzenia należy jednak pamiętać o tym, aby krzew posiadał odpowiednią ziemię. Najlepszym wyborem będzie ziemia żyzna, próchniczna, która będzie posiadać pH zasadowe, lekko zasadowe lub obojętne.

Motylowiec - przesadzanie

Motylowiec zdecydowanie dobrze znosi zmiany swojej lokalizacji. Najlepszą porą do sadzenia, ale i przesadzenia budlei Davida, tak jak i w przypadku większości roślin, jest wiosna, a dokładniej przełom marca i kwietnia. Roślinę można przesadzać także jesienią, jednak nie później niż w pierwszej połowie października. 

Motylowiec – kwitnienie

Motylowiec posiada drobne kwiaty zebrane w kwiatostany w kształcie wiechów. Okres kwitnienia tejże rośliny przypada na okres od czerwca do października. Jest to tym samym jeden z krzewów z najdłuższym okresem kwitnienia. Co ciekawe, kwiaty budlei Davida rozwijają się stopniowo. Oznacza to, iż kwiaty pojawiają się w pierwszej kolejności na pędach głównych, a dopiero później – na pędach bocznych. Tak jak już wspomnieliśmy w artykule – kwiatostany budlei Davida występują w licznych kolorach, poczynając od bieli po purpurę i fiolet.
Dzięki swojemu niezwykłemu pięknu budleja Davida jest wyjątkową uniwersalną rośliną. Sprawdzi się zarówno posadzona pojedynczo, jak i w grupie na rabatach. Zaś dzięki specyficznemu pokrojowi zmieści się zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie.

Motylowiec – odmiany

Na przestrzeni lat wyhodowano liczne odmiany budlei Davida. Różnią się one zarówno wysokością, gęstością, jak i kolorem kwiatostanów. Poniżej znajdziesz listę najbardziej popularnych odmian wraz z ich krótkim opisem:
  • Empire Blue – posiada fioletowo-niebieskie kwiaty, jej docelowa wysokość to 2–4 metry, termin kwitnienia to lipiec – październik;
  • White Profusion – posiada białe kwiatostany, dorasta do wysokości 2–4 metrów, termin kwitnienia to lipiec – październik;
  • Royal Red – o fioletowo-czerwonych kwiatach, które kwitną w okresie sierpień – październik, jej docelowa wysokość to 2–3 metry;
  • Blue Chip – posiada fioletowo-niebieskie kwiaty, które również kwitną w okresie od sierpnia do października, owa odmiana dorasta do wysokości 0,5–1 metra.