Data modyfikacji:

Na czym nie warto oszczędzać w aranżacji wnętrz?

Wszyscy uwielbiamy budżetowe rozwiązania i sprytne triki, które pozwalają nam zaoszczędzić na wystroju wnętrz. Są jednak takie dodatki do domu i elementy wystroju, na które nie powinniśmy szczędzić pieniędzy. Jeśli właśnie urządzasz swoje wymarzone mieszkanie, przekonaj się w co warto zainwestować.

Aranżacja wnętrz i wykończenie własnego mieszkania może naprawdę dużo kosztować. Niestety budżetowe rozwiązania nie zawsze okazują się wystarczające lub nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań. Jeśli chcesz zatem, aby wystrój twojego mieszkania naprawdę był ponadczasowy, oto kilka elementów aranżacji, na których nie powinieneś oszczędzać.

Podłoga

Od niej wszystko się zaczyna i to ona w dużej mierze determinuje nasze późniejsze wybory w aranżacji wnętrz. Ściany możesz łatwo przemalować, meble wymienić, a dodatki wyrzucić, jednak wymiana podłogi to już grubsza sprawa. Jeśli zatem nie chcesz po kilku latach użytkowania narażać się na kosztowny i kłopotliwy remont, już na wstępie zainwestuj w podłogę ze swoich marzeń. Nie namawiam cię do wybierania najdroższych modeli paneli czy litych dębowych desek. Chodzi mi jedynie o wybór rozwiązania, które faktycznie sprosta twoim oczekiwaniom, nie tylko pod względem estetycznym, ale też praktycznym.

Przeczytaj też: Jasna i ciemna strona białej podłogi

Łóżko

Stare porzekadło mówi – jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – i nie sposób nie przyznać mu racji. Niewygodne łóżko niekorzystnie wpłynie na jakość twojego snu, ale może mieć też dodatkowo negatywny wpływ na twoje zdrowie. Miej na uwadze chociażby fakt, przeciętny człowiek przesypia średnio 1/3 doby – nie warto zatem spędzać znacznej części życia w niewygodnym łóżku. Dlatego to właśnie ten mebel jest kolejnym elementem wystroju wnętrz, na którym nie powinieneś oszczędzać.

Wybierając łóżko dobierz jego ramy do swoich indywidualnych potrzeb, jednak szczególną uwagę zwróć na materac. Nie powinien on być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Musi on stanowić bowiem odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz dostosowywać się do jego naturalnych krzywizn.  Materac powinniśmy dobrać do wagi naszego ciała. Producenci materacy stosują własne oznaczenia dla poszczególnych stopni twardości, dlatego zanim wybierzesz konkretny model, zapoznaj się z tym podziałem.

Przeczytaj też: 7 grzechów głównych w aranżacji sypialni

Okap kuchenny

Wiesz, że okap kuchenny ma ogromny wpływ na jakość powietrza w twoim domu? W takcie gotowania w powietrzu w kuchni unosi się para wodna oraz drobinki tłuszczu. Osiadają one we zakamarkach wnętrza, a w połączeniu z osiadającym wszędzie kurzem, otrzymujemy warstwę zabrudzeń, która stanowi świetne podłoże do rozwoju pleśni. Już zbyt duża wilgotność powietrza może negatywnie wpłynąć na kondycję mebli, okien czy ścian w pomieszczeniu, które z czasem mogą pokryć się nieestetycznym i szkodliwym dla zdrowia nalotem.

Dlatego właśnie kolejną rzeczą, na której nie powinieneś oszczędzać, jest wydajny okap kuchenny. Jeśli jest to możliwe, wybierz urządzenie pracujące w trybie wyciągu. Taki okap odprowadza zassane powietrze do instalacji wentylacyjnej, dzięki czemu jego praca jest bardziej efektywna. Natomiast jeśli w twoim domu nie ma możliwości zainstalowania wyciągu, postaw na pochłaniacz wyposażony w filtr przeciw tłuszczowy oraz węglowy.

Zwróć też uwagę na wydajność urządzenia. Szacuje się, że dobrze dobrany okap powinien być w stanie przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu aż pięciokrotnie w ciągu godziny. Wydajność jest wyrażana za pomocą metrów sześciennych na godzinę.

Jakość powietrza

Na jakość powietrza, którym oddychasz we własnym mieszkaniu, składa się wiele czynników. Wśród nich jest nie tylko wspomniany wyżej pochłaniacz, ale też inne elementy wyposażenia wnętrza. W sezonie grzewczym nieocenioną pomocą będzie nawilżacz powietrza – zbyt suche powietrze może bowiem podrażniać górne drogi oddechowe i prowadzić do problemów ze skórą. Natomiast, gdy będzie zbyt wilgotno, z pomocą przyjdzie ci pochłaniacz wilgoci, co uchroni cię przed pojawianiem się w pomieszczeniach pleśni.

Przeczytaj też: Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Baterie

Zarówno te łazienkowe, jak i kuchenne, to kolejne elementy, na które nie powinieneś szczęścić pieniędzy. Musisz bowiem pamiętać, że baterie nie są jedynie efektownymi dodatkami do domu, a przy ich wyborze trzeba kierować się nie tylko estetyką czy funkcjonalnością, ale też wytrzymałością. Na nią wpływa m.in. materiał zastosowany do wykonania produktu.

Najtańsze baterie pokrywa cienka warstwa chromu, która szybko się kruszy i pokrywa rysami w trakcie codziennego użytkowania. Nie byłoby jeszcze tak źle, gdyby w grę wchodziła jedynie obniżona estetyka, ale baterie z najniższej półki szybko się psują. A skutki takiej awarii mogą być naprawdę opłakane. Zwróć zatem uwagę, aby głowica baterii była wykonana z ceramiki, a korpus z chromowanego mosiądzu.

Wygodna sofa

O ile niewygodne krzesła można jeszcze jakoś przeżyć, o tyle zbyt twarda lub za mała sofa może naprawdę dać się we znaki. Popołudniowy relaks czy wieczorny seans filmowy na pewno nie będą tak udane, jeśli przyjdzie ci się wylegiwać na źle dobranej sofie. Dlatego dobierz wielkość i funkcje sofy do swoich potrzeb oraz liczebności rodziny. Dodatkowa funkcja spania sprawi, że zyskasz miejsce na wypadek wizyty gości. Ponadto regulowane zagłówki czy podnóżki mogą znacznie zwiększyć twoje poczucie komfortu.

Przeczytaj też: Strefa wypoczynkowa w salonie – jak zaaranżować idealne miejsce do relaksu?

Na jakich innych elementach wystroju wnętrza nie warto oszczędzać? Na pewno na sprzęcie AGD – wystarczy wspomnieć chociażby klasy efektywności energetycznej tych urządzeń. Te z najwyższej półki, czyli zużywające najmniej prądu, są zazwyczaj najdroższe.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny