Data publikacji:

Na jakiej wysokości zamontować okap?

Kuchenny okap to jeden z najbardziej niedocenianych urządzeń AGD w kuchni. Tymczasem od jego sprawności i sposobu zamontowania zależy to, czy gotowanie w twojej kuchni będzie komfortowe i bezpieczne. Wyjaśniamy, na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny.

na jakiej wysokości zamontować okap

Dobry okap ma znaczenie

Klasyczna wentylacja to zbyt mało, by skutecznie przewietrzyć kuchnię. To pomieszczenie o wysokiej wilgotności, pełne oparów i zapachów, dlatego umieszczony nad kuchenką okap jest niezbędny. To właśnie okap pomoże pozbyć się gryzących zapachów z kuchni, dużej ilości pary wodnej wydzielającej się podczas gotowania czy drobinek tłuszczu.

Dodatkowo okap kuchenny wchłonie także tłuste spaliny gazu ziemnego z kuchenek gazowych, których nagromadzenie we wnętrzu mogłoby doprowadzić nawet do zaczadzenia. Poprawne zamontowanie okapu jest ważne w każdej kuchni, ale największe znaczenie może mieć w przypadku aneksu kuchennego. Dzięki temu nieprzyjemne opary nie wypełnią całego salonu.

Na jakiej wysokości zamontować okap?

Wysokość montażu okapu ma kluczowe znaczenie dla jego poprawnego działania. Teoretycznie im bliżej kuchenki się znajdzie, tym skuteczniej pochłonie wszelkie opary. Zbyt wysoko umieszczony okap kuchenny nie spełni swojego zadania, bowiem opary unoszące się nad kuchenką zostaną rozwiane po całej kuchni. Z drugiej jednak strony okap nie może być zamontowany nisko. Oprócz tego, że byłby niewygodny w korzystaniu, to dość szybko by się zniszczył. Wysoka temperatura wcześniej czy później doprowadziłaby do stopienia lub odkształcenia plastikowych elementów. Najczęściej stopieniu ulega plastikowy klosz lampki zamontowanej w okapie.

Na jakiej wysokości okap kuchenny będzie najbardziej użyteczny?

To zależy nie tylko od rodzaju okapu, ale i kuchenki. Okap nad kuchenką gazową powinien być zamontowany nieco wyżej niż nad kuchnią elektryczną lub indukcyjną. Wynika to z wyższej temperatury, jaka towarzyszy palnikom gazowym. W przypadku kuchenek elektrycznych najlepiej zamontować okap ok. 60-70 cm nad poziomem płyty grzewczej, natomiast pomiędzy kuchnią gazową i okapem powinna znaleźć się przerwa 70-75 cm. Maksymalna odległość okapu od kuchni to ok. 100 cm.
Dotyczy to jednak okapów wyspowych, prostokątnych, teleskopowych czy okrągłych. W przypadku okapów skośnych dolna część (ta bliższa ściany) może znaleźć się już ok. 40-50 cm nad kuchenką. Okapy sufitowe mogą natomiast znaleźć się 150 cm nad kuchnią gazową lub płytą grzewczą. Wiele zależy od tego, jaka jest skuteczność pochłaniania urządzenia oraz jego wielkość. Wszystkie te parametry powinny zostać uwzględnione w projekcie kuchni.

Okap w budynku wielorodzinnym – o czym trzeba pamiętać?

Dobranie rodzaju okapu uzależnione jest od tego, czy znajdzie się on w budynku jednorodzinnym, czy wielorodzinnym. W większości budynków wielorodzinnych zabronione jest korzystanie z okapów wyposażonych w wentylację mechaniczną. Jej użycie grozi tzw. cofką, czyli pogorszeniem wentylacji w innych mieszkaniach. Jeśli więc wybierasz okap do mieszkania, wybierz taki model, który ma dużą skuteczność już podczas grawitacyjnego wentylowania pomieszczenia. Tego rodzaju okap kuchenny powinien znaleźć się nieco niżej niż ten wykorzystywany z dmuchawą.
Pamiętaj także o tym, że skuteczność ciągania oparów z kuchni zależy od drożności okapu. Należy więc przynajmniej raz w tygodniu myć metalową siatkę okapu detergentem rozpuszczającym tłuszcz (np. płynem do mycia naczyń) oraz regularnie wymieniać filtr węglowy. To on w dużej mierze filtruje szkodliwe spaliny oraz wchłania nieprzyjemne zapachy. Najwięcej niezdrowych oparów powstaje oczywiście na kuchenkach gazowych. Warto wiedzieć, że tłusty osad gromadzący się na meblach i okapie to nie tylko efekt smażenia, ale i spalania gazu.
Autor: Szymon Sonik