Data publikacji:

Najlepsza farba do metalu na rdzę

Metalowe powierzchnie i obiekty wymagają odpowiedniej ochrony, w przeciwnym wypadku bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Największym problemem jest tutaj oczywiście korozja, która jest naturalnym zjawiskiem polegającym na stopniowym utlenianiu się metalu mającego bezpośredni kontakt z powietrzem lub wodą. Z tego powodu metal bardzo często pokrywa się specjalnymi powłokami zabezpieczającymi, a najtańszymi i najpopularniejszymi z nich pozostają farby. Co ważne, produkty te można nakładać również bezpośrednio na zardzewiałe powierzchnie, wstrzymując proces ich dalszej degradacji. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą farbę do metalu na rdzę.
najlepsza farba do metalu na rdzę

Farby na rdzę – co warto wiedzieć?

Farby aplikowane bezpośrednio na zardzewiałe powierzchnie znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej stosuje się je oczywiście do szybkiej renowacji różnego typu obiektów wykonanych z metalu, które są wystawione na bezpośrednie działanie żywiołów, takich jak deszcz, woda, śnieg, wiatr, drastycznie przyspieszających proces rdzewienia. Przedmioty te bardzo często pozostawione są też same sobie przez dłuższy czas i są konserwowane raz na kilka lat. Z tego powodu w naturalny sposób pojawiają się więc na nich ogniska korozji, które wymagają szybkiej interwencji.
Zaletą wielu farb na rdzę jest to, że nie wymagają one drobiazgowego przygotowania powierzchni pod nałożenie emulsji. Zbędna w tym przypadku jest więc obróbka mechaniczna (szlifowanie), a także uzupełnianie ubytków. Z tego powodu środki te stosuje się powszechnie w przemyśle, budownictwie i transporcie, np. do zabezpieczania słupów trakcyjnych, elementów nośnych mostów lub kadłubów statków. 
Zaznaczmy jednak, że niektóre środki przed użyciem będą wymagać użycia w pierwszej kolejności środka odrdzewiającego i specjalnego gruntu – informację na ten temat, wraz z polecanymi produktami, znajdziemy zawsze w opisie producenta. W takich wypadkach zrezygnowanie z gruntowania metalu będzie skutkować mniejszą skuteczność farby, a tym samym ryzykiem szybszego wykwitu rdzy. 
Farby na rdzę znajdują też zastosowanie w domach. Najczęściej używamy ich do renowacji ogrodzeń, bram, rynien, rur, parapetów, poręczy i barierek, a czasem także maszyn, mebli ogrodowych lub pokryw dachowych wykonanych z metalu. Są one również niezastąpione podczas wszelkiego rodzaju remontów.
Należy podkreślić, że farba na rdzę nie sprawdza się specjalnie w przypadku, gdy zależy nam na estetyce pokrytego nią obiektu. Nawet używając kilku warstw preparatu, metal będzie wciąż nierówny i często będziemy wciąż widzieć ubytki będące bezpośrednim wynikiem korozji. Z drugiej strony, aby w pełni odnowić skorodowaną powierzchnię i przywrócić jej oryginalną gładkość lub teksturę, potrzeba doświadczenia i wielu godzin pracy, a także często pomocy elektronarzędzi i szpachli lub klejów do metalu.

Rodzaje farb na rdzę

Wyróżniamy kilka rodzajów farb na rdzę. Różnią się one swoim składem chemicznym, który wpływa bezpośrednio na właściwości uzyskanej powłoki, a tym samym skuteczność środka w różnych sytuacjach.

Farby poliuretanowe

Emulsje tego typu można aplikować bezpośrednio na zardzewiałe powierzchnie. Farba może pełnić rolę gruntu, jak również tworzyć pokrywę wykończeniową. Jest kompatybilna z praktycznie wszystkimi rodzajami metali, od żelaza po aluminium, mosiądz i miedź. Z powodzeniem używa się jej w budownictwie, a także do zabezpieczania części maszyny i pojazdów, w tym samochodów. 

Farby epoksydowe

Farby epoksydowe tworzą bardzo mocną i twardą powłokę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie żywiołów, światło UV oraz zmiany temperatury. Producenci oferują preparaty działające wyłącznie jako podkład pod właściwą emulsję wykończeniową lub jako środek zabezpieczający do stosowania bez uprzedniego zagruntowania. 

Farby cynkowe

Cynk jest metalem odpornym na proces utleniania, dlatego jest idealną domieszką w preparatach antykorozyjnych. Farby zawierające cynk dostępne są w postaci płynnej lub w sprayu, można pokrywać nimi całą odświeżoną powierzchnię lub stosować jako grunt w miejscach z widocznymi ogniskami rdzy. Przed użyciem preparatu metal należy jednak dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. 

Polecane farby na rdzę

Hammerite Prosto na rdzę 

Farby do metalu, przeznaczone również do stosowania bezpośrednio na rdzy. Są one dostępne w wielu kolorach oraz wykończeniach. Emalię można stosować bezpośrednio na powierzchni metali żelaznych, w przypadku metali nieżelaznych musimy zastosować odpowiedni podkład. Producent chwali się, że farba schnie nadzwyczaj szybko (do 2 godzin) i nie wymaga drobiazgowego przygotowania powierzchni, wystarczy bowiem tylko usunąć resztki luźnej rdzy. 

Śnieżka Farba na rdzę

Emalie szybkoschnące marki Śnieżka przeznaczone do malowania skorodowanych powierzchni metalowych. Są one dostępne w bardzo wielu kolorach i wykończeniach, dzięki temu można je z łatwością dopasować do swoich potrzeb. Farby mogą pełnić również rolę antykorozyjnego gruntu, odznaczają się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Producent daje 8 lat gwarancji na skuteczność preparatu.
Zdjęcie: Envato Elements