Data modyfikacji:

Jak wybrać najlepszą lampę solarną z czujnikiem ruchu?

Lampy solarne to bardzo praktyczne urządzenia, które pozwalają oświetlić ogród przy w zasadzie zerowych kosztach. Wykorzystując naturalną energię słoneczną, zapewnią Ci darmowe światło przez większą część roku. Podpowiadamy, jak wybrać lampę zewnętrzną solarną z czujnikiem ruchu, uważaną za najbardziej praktyczną. Sprawdź!
najlepszą lampa solarna z czujnikiem ruchu

Jak działa lampa solarna?

Lampa solarna wyposażona jest w panel, który pobiera energię słoneczną, doładowując obecną wewnątrz baterię. Ten prosty proces pozwala na uruchomienie oświetlenia LED po zmroku.
Lampy solarne są coraz częściej wybierane przez właścicieli ogródków, ale także balkonów i tarasów. Dzięki nim można oświetlić teren, w zasadzie nie ponosząc żadnych kosztów. Dodatkowo szeroki wybór lamp LED solarnych pozwala na zbudowanie wyjątkowego klimatu w ogródku.

Jakie są zalety oświetlenia solarnego?

Największą zaletą lamp solarnych jest oczywiście całkowicie darmowe światło, którego źródłem jest naturalna energia słoneczna. Choć lampy solarne bywają droższe niż tradycyjne, pamiętaj, że kupując tego typu oświetlenie, płacisz tylko raz. Jako że lampy solarne pobierają energię ze słońca, są również ekologiczne.
Wreszcie, montaż lamp solarnych w ogródku nie wymaga prowadzenia instalacji elektrycznej i kłopotliwych prac remontowych. Zdecydowaną większość z nich wystarczy wbić w ziemię lub zawiesić w dogodnym miejscu.

Rodzaje lamp solarnych

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów lamp solarnych.

Kinkiety solarne

Przeznaczone do zawieszenia na ścianie, drzewach lub ogrodzeniu. Warto umieścić je w okolicy często uczęszczanej, na przykład tuż przy ogrodowym stoliku, a także przy wejściu do domu.

Lampy wbijane w ziemię

Najpopularniejszy typ, który za pomocą ostrego bolca można umieścić w ziemi. Takie lampy przydają się do oświetlania ogrodowych ścieżek i podjazdu.

Girlandy solarne

Pełniące głównie funkcję dekoracyjną, doskonale wyglądają na ogrodzeniach, drzewach czy kwietnikach.

Stołowe lampki solarne

Bezpieczniejsza alternatywa dla świec, wspaniale prezentująca się na parapetach i stołach.

Lampa solarna zewnętrzna z czujnikiem ruchu – dlaczego warto?

Bardzo ciekawą odmianą oświetlenia solarnego są lampy solarne z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Specjalne fotokomórki, w które są wyposażone, pozwalają im na interaktywne działanie – lampy z czujnikami uruchamiają się same, gdy słońce zachodzi lub gdy w okolicy przebywają poruszające się osoby.
Lampki z czujnikiem ruchu i zmierzchu sprawdzą się przede wszystkim w okolicach ścieżek ogrodowych czy wejścia do domu. Takie oświetlenie zapali się samoczynnie tylko wtedy, gdy znajdziesz się w pobliżu, nie marnując energii w pozostałych sytuacjach. Dzięki takiemu rozwiązaniu lampa magazynuje więcej energii i jest bardziej wydajna.
Dodatkowo czujnik ruchu w lampce solarnej sprawi, że nie będzie trzeba szukać włącznika światła po omacku. Wpłynie również na bezpieczeństwo – oświetlenie w okolicy domu uruchomi się, gdy na posesji znajdzie się ktoś nieproszony.

Na co zwrócić uwagę, kupując lampę solarną?

Zanim zainwestujesz w oświetlenie solarne do ogródka, sprawdź, jakie jego cechy są najistotniejsze!

Moc panelu solarnego

Im wyższa moc panelu, tym szybciej naładuje on baterię lampy. To ważne w przypadku lamp z czujnikiem ruchu, ponieważ wymagają one większej ilości energii.

Jasność światła

Jasność światła mierzona jest w lumenach – im ich więcej, tym jaśniej będzie świecić twoja lampka solarna. Dopasuj jasność do otoczenia oraz potrzeb.

Typ baterii

Bateria w lampce solarnej decyduje o czasie jej pracy i wydajności. Najczęściej stosowane są baterie jonowo-litowe, które mogą być ładowane wielokrotnie bez utraty swojej żywotności.

Typ czujnika ruchu

Czujniki ruchu w lampach solarnych najczęściej wykorzystują technologię podczerwieni PIR, która pozwala wykrywać zmianę temperatury w otoczeniu, tym samym reagując na obecność ludzi oraz zwierząt. Nie wykryje on jednak nagłego pojawienia się przedmiotu. Lampa może mieć także czujnik mikrofalowy, wykorzystujący fale radiowe. Ten typ czujnika szybko identyfikuje zarówno ludzi, jak i przedmioty.

Tryby pracy

Lampa solarna może działać w trybie stałym lub tylko wtedy, gdy w okolicy przebywają osoby czy zwierzęta. Modele z czujnikiem zmierzchu uruchamiają się, gdy słońce zachodzi. Warto, by lampa solarna pozwalała na elastyczny wybór trybu działania.

Jaka lampa solarna z czujnikiem ruchu będzie najlepsza?

Sprawdź polecane naświetlacze solarne z czujnikiem ruchu, które uzyskują najlepsze opinie użytkowników Ceneo.pl. Te lampy solarne z czujnikiem ruchu działają bez zarzutów!

1. Lampa solarna z czujnikiem ruchu zmierzchu 100 LED SMD

2. Polux, lampka solarna zczujnikiem i zmierzchu

3. Street-9 z czujnikiem PIR, naświetlacz solarny LED Polux 315519

4. Dexxer, lampa solarna z czujnikiem zmierzchu i ruchu 20 LED

5. Rabalux, zewnętrzne oświetlenie solarne Dannet 7975

Lampa solarna z czujnikiem ruchu – podsumowanie

Lampa solarna z czujnikiem ruchu to bardzo praktyczna forma oświetlenia ogrodu, która pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej. Wykrywanie obecności ludzi i zwierząt eliminuje konieczność szukania włącznika światła, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo. Pamiętaj o kilku detalach, na które warto zwrócić uwagę, dobierając solarne oświetlenie do ogródka. Wówczas na pewno będzie funkcjonalne i piękne!
Zdjęcie: Evanto
Autor: Joanna Plech