Data publikacji:

Nie tylko choinka, czyli rośliny ozdobne na Boże Narodzenie

Kaktus bożonarodzeniowy, jemioła czy gwiazda betlejemska – to rośliny i kwiaty doniczkowe, które możesz wykorzystać w świątecznej dekoracji swojego mieszkania. Jeśli chcesz dodać do stylizacji wnętrza kilka naturalnych akcentów, przekonaj się jakie inne rośliny domowe będą strzałem w dziesiątkę.

Rośliny doniczkowe i kwiaty ozdobne to świetne uzupełnienie świątecznej dekoracji twojego domu. Nie ograniczaj zatem naturalnych ozdób mieszkania jedynie do świątecznego drzewka. Poza naturalną choinką możesz zdać się na wiele roślin domowych, dzięki którym jeszcze bardziej poczujesz atmosferę tych najpiękniejszych świąt w roku. Oto kilka roślin, które sprawią, że grudniowa aura będzie odrobinę mniej zimowa.

Jak gwiazdy z nieba

To rośliny domowe, które świetnie wpisują się w klimat świąt. Mają zielone liście i czerwone kwiaty, dlatego będą doskonale pasować do tradycyjnych dekoracji świątecznych. Gwiazdy betlejemskie, nazywane też poinsecjami, pięknie wyglądają, ale niech ich urok cię nie zwiedzie - ich uprawa nie jest wcale prosta. Poinsecja jest bowiem jedną z tych roślin domowych, które mają wysokie wymagania odnośnie temperatury i wilgotności powietrza.

Ale do rzeczy. Jeśli chcesz, aby gwiazda betlejemska wyglądała świetnie w twoim domu nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale też znacznie dłużej, znajdź dla niej odpowiednie miejsce. Najlepszą lokalizacją do uprawy tej rośliny doniczkowej będzie parapet. Gwiazda betlejemska wymaga bowiem znacznego dostępu do światła słonecznego oraz umiarkowanie wysokiej temperatury. Wybierz jednak parapet przy oknie, którego nie będziesz zbyt często otwierał – niska temperatura oraz przeciąg na pewno źle wpłyną na kondycję rośliny. Ponadto dbaj o regularne podlewanie.

Szczególnie ciekawy efekt aranżacyjny uzyskasz, jeśli te efektowne rośliny domowe będziesz ustawiał w większych skupiskach. W takim wydaniu gwiazdy betlejemskie wyglądają naprawdę świetnie. Do kompozycji możesz dodać jeszcze kilka gałązek iglastych lub innych świątecznych akcentów. Musisz jednak mieć się na baczności, jeśli w twoim domu mieszkają zwierzęta. Soki gwiazdy betlejemskiej, które pojawiają się np. po złamaniu gałązki, wykazują toksyczność dla kotów oraz psów.

Całus pod jemiołą

Co prawda nie jest to kwiat doniczkowy, ale jemiołę możemy potraktować jako roślinę udomowioną. Wszak tradycja nakazuje, aby jej zasuszone gałązki wisiały w mieszkaniu przez cały rok, aż do kolejnych świąt Bożego Narodzenia. Ale po kolei – z jemiołą wiąże się inny, bardzo słodki zwyczaj. Otóż pod wiązanką gałązek zwykło się dawać całusa ukochanej osobie. Taki buziak pod zielonymi gałązkami jemioły ma przynosić szczęście i cementować miłość, dlatego właśnie gałązki powinny pozostać w naszym domu do kolejnych świąt, czyli czasu, kiedy jemiołę zastąpi nowa wiązanka.

Jemioła nie zalicza się do tradycyjnych roślin domowych, ale jej zielone gałązki obsypane białymi owocami wykazują bardzo dużą trwałość. Dlatego za ich pomocą możesz wykonać nie tylko wiązanki, które zawiesisz przy suficie, aby skraść całusa ukochanej osobie, ale też zastosujesz je do wykonania ozdób bożonarodzeniowych.

Ostrokrzew na salonach

Nie jest to, podobnie jak wspomniana jemioła, ani roślina domowa, ani nawet kwiat doniczkowy. Ostrokrzew porasta nasze ogrody i parki, ale podobnie jak wymienione tu rośliny doniczkowe, świetnie sprawdza się w roli dekoracji bożonarodzeniowych, ponieważ zimą utrzymuje zieleń liści oraz intensywną czerwień owoców. Dzięki temu, tak jak gwiazda betlejemska, świetnie wpisuje się w świąteczną estetykę. Tradycja stosowania gałązek ostrokrzewu w ozdobach świątecznych przywędrowała do nas z kultury anglosaskiej. To właśnie stamtąd wywodzą się charakterystyczne wieńce świąteczne, jakie wiesza się na drzwiach wejściowych do domów.

Dlatego jeśli w twoim ogrodzie rośnie krzak ostrokrzewu, utnij przy pomocy sekatora kilka gałązek. Możesz je po prostu włożyć do wazonu czy ułożyć na tacy, lub wpleść je w bożonarodzeniowy wieniec. Jeśli zdecydujesz się jednak ozdobić swój dom za pomocą gałązek ostrokrzewu, trzymaj je poza zasięgiem najmłodszych domowników. Czerwone owoce są trujące dla ludzi.

Kaktus bożonarodzeniowy

Schlumbergery to rośliny doniczkowe, które na swoją popularną nazwę zasłużyły tym, że kwitną właśnie w okresie świąt. W rezultacie kaktus bożonarodzeniowy pokrywający się w grudniu pięknie uformowanymi i intensywnie kolorowymi kwiatami, będzie świetnym przełamaniem zimowej monotonii. Dodatkowo są to kwiaty doniczkowe, które wyglądają efektownie nawet po przekwitnięciu, więc dzięki nim zyskasz ozdobę domu na cały rok.

Co ciekawe kaktusy bożonarodzeniowe to kwiaty doniczkowe, które preferują niewielkie nasłonecznienie. Aby w święta Bożego Narodzenia kaktus kwitł obficie, powinieneś wybrać dla niego zacienione stanowisko. W przeciwieństwie do innych kwiatów doniczkowych z rodziny kaktusowatych, nie lubi on zbyt intensywnego światła dziennego. Może ono bowiem prowadzić do żółknięcia, a w efekcie wysychania pędów rośliny.

Jak widzisz poza choinką istnieją również inne rośliny doniczkowe i ozdobne, które warto wykorzystać w świątecznej stylizacji swojego mieszkania. stawiając na kwiaty doniczkowe sprawisz, że bożonarodzeniowa aranżacja wnętrza będzie jeszcze ciekawsza, dlatego w te święta nie rezygnuj z kwiatów doniczkowych – dzięki nim Boże Narodzenie będzie jeszcze piękniejsze. Inne rośliny domowe, jakie świetnie wpiszą się w klimat świąt to cyprys wielkoszyszkowy, ciemiernik oraz cyklamen perski.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny