Jestem w pobliżu, może wpadnę na kawę? Albo – Pomyślałam, że was odwiedzę, będę za 20 minut – tobie też zdarzyło się odebrać telefon z taką wiadomością? O ile podejmowanie gości to wielka przyjemność, o tyle nerwowe przygotowywanie się na podjęcie tych niespodziewanych, może skutecznie zszargać nerwy. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej, aby twój dom zawsze był przygotowany na wizytę niespodziewanych gości. Jak to zrobić, przeczytasz poniżej.
Nie ważne, czy to niespodziewana wizyta teściowej czy nagłe odwiedziny przyjaciół – niezapowiedziani goście mogą wprawić w zakłopotanie. Bo sterty nieposkładanego prania piętrzą się gdzieś na łóżku, w zlewie stoi góra naczyń grożąca lawiną kubków i talerzy przy najmniejszym ruchu, a kłęby kurzu na podłodze zaczynają żyć swoim własnym życiem. Nie chcesz, aby domowy rozgardiasz uprzykrzył ci wizytę gości? Przekonaj się, jak sprawić, aby twój dom był zawsze gotowy na ich wizytę.
Przeczytaj też: Goście z piekła rodem, czyli 10 najgorszych zachowań odwiedzających nas gości
Wszyscy świetnie zdajemy sobie z tego sprawę, że bałagan robi się sam. Niestety ze sprzątaniem sprawy mają się już nieco inaczej, dlatego uporządkowanie mieszkania wymaga już zaangażowania własnych sił, a nie tych, które odpowiadają za samoistny nieporządek. Jeśli chcesz, aby twój dom zawsze był przygotowany na wizytę niespodziewanych gości, musisz opanować trudną sztukę odkładania rzeczy na miejsce.
Nie będzie w tym nawet odrobiny przesady, jeśli powiem, że to trudniejsze niż opanowanie języka obcego w kilka miesięcy czy nauka parkowania zwanego zatoczką. Ale odkładanie rzeczy na miejsce po prostu ci się opłaca. Po pierwsze nie szukasz nerwowo potrzebnych przedmiotów, a przez to nie tracisz czasu. Po drugie łatwo utrzymać porządek.
Aby odkładać rzeczy na miejsce, najpierw takowe musisz znaleźć. Zacznij od przeglądu wszystkich przedmiotów w domu – jestem pewna, że masz w swoich zbiorach stosy starych czasopism, niepotrzebnych ubrań i nieużywanych gadżetów, które tylko zabierają cenne miejsce i szpecą wystrój wnętrz. Zorganizuj sprawny system przechowywania domowych przedmiotów i trzymaj się tego planu. To początkowo może wydawać się kłopotliwe, ale jak podaje Wikipedia, psychologowie twierdzą, że wprowadzenie w życie nowego nawyku trwa około 30 dni, więc może jednak będzie to łatwiejsze nawet od parkowania równoległego tyłem?
Przeczytaj też: 7 najczęstszych błędów, jakie popełniamy podczas sprzątania domu
Jeśli twoich niespodziewanych gości od progu wita zaduch i nieprzyjemny zapach, wizyta może nie być szczególnie udana. Pamiętaj, że przebywając w mieszkaniu cały czas, przyzwyczajasz się do niektórych woni, więc najzwyczajniej w świecie możesz nie czuć, że coś wisi w powietrzu. Postaraj się więc dbać o jakoś powietrza i przyjemny zapach w mieszkaniu.
Przeczytaj też: Jak poprawić jakość powietrza w domu?
Przede wszystkim regularnie wietrz pomieszczenia i dodaj do aranżacji wnętrza rośliny doniczkowe. One nie tylko świetnie wyglądają, ale też nawilżają powietrze i filtrują je z zanieczyszczeń. Ponadto rozpraw się z potencjalnymi źródłami przykrego zapachu np. brudnym koszem na śmieci czy kocią kuwetą. Warto stosować świece zapachowe oraz specjalne perfumy do tekstyliów, bo to właśnie dywany, tapicerki, zasłony i poduszki dekoracyjne najlepiej chłoną zapachy.
Więcej na ten temat przeczytasz tu: Jak sprawić, aby w domu unosił się przyjemny zapach?
Co prawda jest to trudna batalia, ale wcale nie musi być walką z wiatrakami. Bo z kurzem i pyłem możesz sobie poradzić. Zacznij od zaopatrzenia się w odkurzacz z filtrem typu HEPA. Filtry tego rodzaju cechują się największym stopniem oczyszczania zassanego powietrza i usuwają naprawdę mikroskopijne drobinki. Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu lub wymienianiu filtrów. Ponadto do sprzątania używaj ściereczek z mikrofibry, ponieważ struktura tej tkaniny pozwala na wychwycenie większej ilości zabrudzeń, niż w przypadku zwykłych akcesoriów do sprzątania.
Pamiętaj też o zdejmowaniu butów przed wejściem do domu. To na podeszwach nanosi się najwięcej piasku i drobnego żwirku. Ale pył unosi się również w powietrzu, które dostaje się do domu przez otwarte okna i drzwi. Tych drobnych zabrudzeń możesz się pozbyć jedynie za pomocą oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA.
Przeczytaj też: 6 sposobów na skuteczną walkę z kurzem i pyłem w domu
A gdy wizyta niespodziewanych gości zastanie cię w prawdziwej rozsypce, zamiast nerwowo biegać z kąta w kąt, skup się na strategicznych miejscach, czyli łazience, kuchni i salonie. Wiadomo, że w krótkim czasie nie uda ci się doprowadzić ich do idealnego stanu, ale postaraj się rozprawić z największymi zabrudzeniami i niepoodkładanymi na miejsce rzeczami.
Jak widzisz niespodziewana wizyta znajomych lub rodziny wcale nie musi wprawiać cię w nerwową krzątaninę po domu. Oczywiście osoby naprawdę ci życzliwe nie będą oceniać ani ciebie, ani twojego domu poprzez pryzmat bałaganu, ale nieporządek przy podejmowaniu gości pewnie dla większości z nas jest kłopotliwy. Dlatego stosując się do tych kilku zasad, możesz łatwo uniknąć niezręcznego tłumaczenia się, że bałagan zrobił się sam i to nie wiadomo kiedy, bo jeszcze przed chwila było czysto.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny