Data modyfikacji:

Ogród wertykalny w domu: jak go założyć i jak pielęgnować?

Ogród wertykalny w domu: jak go założyć i jak pielęgnować? Opowiadamy o zagadnieniu, jakim jest zielona ściana w domu, pełna roślin, jakie lubisz najbardziej. Tworząc ogród wertykalny w salonie, zapewniasz swoim oczom wytchnienie od ekranów, dawkę tlenu oraz oczyszczasz powietrze w mieszkaniu. Ogrody wertykalne DIY nie muszą kosztować milionów.
ogród wertykalny w domu

Co to jest ogród wertykalny?

Pionowa instalacja, pokryta żywymi roślinami różnych gatunków oraz mchem, alternatywa dla standardowych kwietników. Współcześnie ogród wertykalny łączy ekologię z najmodniejszymi trendami. Roślinność zazwyczaj montowana jest na stelażu – od małego (wielkości średniego obrazu) do ogromnego (pokrywającego całą ścianę pomieszczenia, albo kilka jego ścian). Ogrody wertykalne mogą przybierać kształt prostokąta albo kwadratu. Jeśli są one pionowe, to wspaniale prezentują się w bardzo wysokich wnętrzach. Zielona ściana w salonie to świetlny pomysł na ożywienie domowego wnętrza, ale nie tylko w salonie! Możliwe jest również zainstalowanie takich ogrodów w pokoju czy kuchni!
Ogrody wertykalne w domu to na ogół projekty wykonywane na zamówienie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykonać go samodzielnie jako ogród wertykalny DIY. Prosty model, zajmujący 1/3 powierzchni ściany, to nie takie trudne zadanie, jak się wydaje, więc można sprostać mu samodzielnie. Zieloną ścianę stworzysz, wykorzystując panele ścienne, gotowe do przytwierdzenia do ściany.

Czy ogród wertykalny w domu to doniczka na doniczce?

Może tak być, ale nie musi. Jeśli bowiem nie pasuje ci oglądanie doniczek z jakichkolwiek względów, to decydując się na zieloną ścianę w domu, wcale nie musisz na nie patrzeć. Dlaczego? Ponieważ konstrukcję zielonej ściany zazwyczaj tworzy moduł, w którym znajdują się niewielkie cylindrowe otwory. Każdy z nich sytuowany jest delikatnie pod kątem. A to po to, by rośliny mogły naturalnie, kaskadowo opadać, tworząc właśnie efekt ściany nie zaburzanej donicami. 

Ogród wertykalny w domu: jak go założyć i jak pielęgnować?

Wyjaśniamy, jakie są najważniejsze kwestie, aby projekt domowego ogrodu pionowego się powiódł.
  • Wybór miejsca – najlepsza do tego będzie ściana zachodnia lub południowa, czyli miejsce, gdzie panują dobre warunki świetlne (korzystne dla roślinek). Ściana na ogród pionowy powinna być wytrzymała na obciążenia. Jeden metr kwadratowy ogrodu wertykalnego może ważyć od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów (w zależności od użytej technologii). Przy planowaniu ogrodu w pomieszczeniu uwzględnij to, że cała konstrukcja wraz z izolacją, kratownicą, modułami oraz jeszcze nierozrośniętymi roślinami będzie miała szerokość od 20 cm do 40 cm (czyli tyle będzie odstawać od ściany).
  • Jaka gleba do ogrodu wertykalnego? Żadna. Rośliny zamiast w ziemi rosną na geowłókninie! Jak piją wodę i otrzymują substancje odżywcze? Przez specjalnie do tego celu zainstalowane rurki nawadniające. Ogród wertykalny w salonie – jego założenie – nie jest aż tak trudne. Na pewno jest łatwiejsze niż późniejsza pielęgnacja roślin. Dlatego właśnie warto jest wybrać produkty z automatycznym systemem nawadniania.
  • Ogród wertykalny w domu: jak go założyć i jak pielęgnować? Jakie rośliny dobrać? 

    Jakie gatunki roślin wybrać do ogrodu pionowego we wnętrzach domu? Łatwe w uprawie. Niewymagające wiele miejsca w trakcie swojego wzrostu. Z tego wynika, że nadają się tu wszelkiego rodzaje bluszcze. A także skrzydłokwiat, maranta, dracena, rododendron, anturium, fikus.
    Ogród wertykalny będzie świetnym miejscem do rozrostu dla roślin tropikalnych oraz warzyw, owoców i ziół. Warto umieszczać w nim sadzonki niewymagające dużego miejsca do rozrostu, o niewielkiej bryle korzeniowej. 

    Ogród wertykalny w domu: jakie rośliny się nie sprawdzą?

    Ogród wertykalny w salonie to nie jest miejsce dla roślin delikatnych, sukulentów oraz roślin podatnych na ataki pasożytów i różnorodne choroby. A także wszelkie rośliny, które obficie rozrastają bryłę korzeniową. 

    Ile kosztuje wykonanie ogrodu wertykalnego?

    Cena waha się w zależności od systemu wykonania zielonej ściany oraz od jej wielkość. Dalej: system mocowań i sposób nawadniania. Wpływ ma także rodzaj roślin, jaki wybierzesz. Profesjonalnie wykonana zielona ściana kosztuje średnio 1500–2500 zł/m2. Samemu znacznie ukrócisz te koszty. Wystarczy twój czas, narzędzia, pomysł i trochę smykałki do tworzenia i majsterkowania.

    Co to jest ogród wertykalny z butelek PET?

    To tańsza i dość ekologiczna metoda na zbudowanie domowego ogrodu pionowego. Plastikowe butelki dostają drugie życie. Butelki wycina się z jednej strony i wypełnia je ziemią. Do zawieszenia ich możesz użyć stalowych linek przechodzących przez otwory w butelce. Jeśli zatem chcesz ratować naszą planetę, nie wyrzucaj plastikowych butelek po napojach do kosza na śmieci, tylko przekształć je w ogród pionowy. To, jak go rozplanujesz, zależy od twoich własnych preferencji. 

    Dlaczego butelki PET do ogrodu pionowego? 

    Ponieważ jest to surowiec łatwo dostępny, tani i odporny na uszkodzenia. A co więcej – wizualnie podobny do szkła. Ze zużytych plastikowych opakowań po napojach możesz zrobić praktycznie wszystko w zakresie dekoracji domu. Do tego kolorowe nakrętki doskonale nadają się na ścienne mozaiki, które możesz wykreować obok zielonej ściany, pachnącej kwiatami i mchem. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.