Data publikacji:

Jak ozdobić okno na Boże Narodzenie?

Idą święta, więc dekoracyjne szaleństwo czas zacząć! W tym roku zaplanuj również ozdoby bożonarodzeniowe, którymi udekorujesz okno. Świąteczna aranżacja wnęki okiennej to świetny sposób na dodatkowe urozmaicenie stylizacji mieszkania. Sprawdź zatem, jakie dekoracje świąteczne sprawdzą się najlepiej.

świąteczne ozdoby na okno

W grudniu wszystko zaczyna kręcić się wokół tematu Bożego Narodzenia. Jeśli tak, jak ja, już z niecierpliwością przebierasz nogami, aby zacząć dekorować swój dom, skompletuj ozdoby bożonarodzeniowe, które wykorzystasz w stylizacji wnęki okiennej. Okno możesz bowiem ozdobić w bardzo łatwy i efektowny sposób. Zatem do dzieła!

Jak przystroić świątecznie okna?

Zanim zaczniemy przegląd dekoracji świątecznych, które możesz wykorzystać do ozdobienia okna, chciałam podzielić się z tobą świetnym patentem. Częstym problemem, jaki pojawia się podczas dekorowania domu, jest konieczność montażu dekoracji. Czasem bywa tak, że są one inwazyjne, tzn. wymagają wywiercenia otworów i montażu kołków rozporowych. Po zdjęciu dekoracji zostajemy z nieestetycznym hakiem, z którym nie wiadomo co zrobić.

Świetnym rozwiązaniem, które pozwoli ci wyeliminować problem inwazyjnego montażu dekoracji w oknie, jest rozporowy drążek prysznicowy. Tak, dobrze przeczytałeś. Taki drążek umieścisz we wnęce okiennej i dzięki działaniu na zasadzie rozporu, będzie się on solidnie trzymał pomiędzy ścianami okalającymi okno. Po świętach po postu go rozkręcisz i usuniesz.

Drążki mają zazwyczaj białą barwę, ale nie obawiaj się ich łazienkowego charakteru – możesz je skutecznie zamaskować np. za pomocą dekoracji świątecznych albo obwiązać wstążką. Pamiętaj jednak, aby umieścić drążek na takiej wysokości, aby możliwe było swobodne uchylanie skrzydła okiennego. Drążek sprawdzi się szczególnie dobrze w węższych wnękach okiennych np. w kuchni.

Wieńce świąteczne i stroiki bożonarodzeniowe na okno

lampiony na świąteczny parapet

Przejdźmy jednak do sedna, czyli do dekoracji okna. Na pierwszy ogień idą wieńce i stroiki. Wykonane z wikliny, zdobione bombkami oraz świątecznymi akcentami czy te z gałązek świerkowych przepasanych czerwoną wstążką – wieńce świąteczne wyglądają znakomicie w każdej postaci. W dekoracji okna możesz wykorzystać je na kilka sposobów np. jako stroik świąteczny ustawiony na parapecie, a w centralnej części umieścić świeczkę. Równie efektownie wieńce będą wyglądać zawieszone na wspomnianym już drążku lub na karniszu.

Świąteczne przyozdobienie szyby

Bardzo ciekawe efekty dekoracyjne uzyskasz, jeśli wśród ozdób bożonarodzeniowych na twoim oknie znajdą się naklejki. Do tego wykonaj ozdoby za pomocą sztucznego śniegu w sprayu oraz szablonów. Te ostatnie możesz kupić gotowe lub wykonać samodzielnie ze sztywnej tektury – będzie to idealna okazja do kreatywnego spędzenia czasu wspólnie z dzieckiem.

Światełka w oknie

bałwanki na oknie

W twoim świątecznym oknie nie może też zabraknąć światełek. Zawiesisz je na drążku, karniszu lub przykleisz do szyby za pomocą przezroczystej taśmy. W tej roli świetnie sprawdzą się elastyczne druciki z lampkami led lub tradycyjne lampki choinkowe. Innym rozwiązaniem są sznury żarówek lub świetlówki otoczone bawełnianymi kulkami.

Naturalne ozdoby dodadzą klimatu świat

Suszone pomarańcze, laski wanilii czy pierniczki to naturalne dekoracje świąteczne, które będą idealnym uzupełnieniem wystroju twojej kuchni. Możesz je nawlec na sznurek jutowy i zawiesić w oknie. W zestawieniu z gałązkami świerkowymi uzyskasz piękne ozdoby bożonarodzeniowe, które wprowadzą do całej stylizacji sielski charakter. Takie ozdoby możesz też po prostu wetknąć w stroiki świąteczne – na pewno będą wyglądać znakomicie.

Świeczniki i lampiony

bożonarodzeniowe lampki w oknach

Naturalny blask świec to dekoracyjna kropka nad „i” w stylizacji okien. Ustaw na parapecie lampiony i dobierz do nich stroiki świąteczne. Natomiast jeśli hołdujesz bardziej minimalistycznym rozwiązaniom, możesz ustawić świece na tacy w zestawieniu z szyszkami czy bombkami. Równie efektownie w roli podkładek pod świeczki będą wyglądać okrągłe plastry drewna.

Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie swoich dekoracji – jeśli będziesz zapalać świece, zadbaj o to, aby w ich pobliżu nie znajdował się materiał z firan, zasłon czy rolet. Firanki i zasłony możesz zebrać na boki i ułożyć w dekoracyjne sploty. Z kolei rolety na czas palenia świeczek powinny być podciągnięte, zwłaszcza, jeśli twój dom zdobią rolety rzymskie lub austriackie.

Girlandy

To uniwersalne dekoracje świąteczne, które wyglądają znakomicie w każdym wydaniu. W oknie możesz je zawiesić na karniszu, drążku czy przymocować do okna. Bardzo dobrze prezentują się sztuczne girlandy, przypominające gałązki iglaste – w połączeniu z czerwonymi kokardami, dzwoneczkami i innymi stroikami świątecznymi uzyskasz typowo bożonarodzeniową ozdobę.

Girlandy mogą też występować w bardziej minimalistycznym wydaniu np. w formie papierowych łańcuchów z powtarzalnym, świątecznym motywem lub w formie światełek.

Firanki i zasłony w świątecznej odsłonie

świąteczna dekoracja okna

Nie zapominaj też o firankach i zasłonach. Możesz do nich przytwierdzić różnego rodzaju dekoracyjne spinki zdobione świątecznymi motywami. Można też pójść o krok dalej i zaopatrzyć się w zasłony w czerwono-białą kratkę, które będą idealnym dodatkiem do aranżacji okna kuchennego. Takie zasłony jako ozdoby bożonarodzeniowe dodatkowo sprawią, że pomieszczenie nabierze jeszcze przytulniejszego charakteru.

To tylko kilka spośród wielu ozdób bożonarodzeniowych, jakie możesz wykorzystać w swoim domu. Wykonaj samodzielnie stroiki świąteczne, ustaw kilka gałązek w wazonie, upiecz pierniczki i zasusz pomarańcze, zawieś gwiazdę papierową, dołóż do tego lampki oraz co tylko dusza zapragnie – w te święta okna w twoim domu będą wyglądać pięknie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Autor: Kamila Zalińska-Woźny