Data publikacji:

Ozdoby na wiosnę: jak wykonać wiosenne dekoracje?

Sezonowe dekoracje to dobry sposób na małą metamorfozę wnętrza. Dodatki adekwatne do konkretnej pory roku będą powiewem świeżości i mogą wprowadzić do stylizacji zupełnie nowy klimat. Zobacz kilka pomysłów na ozdoby na wiosnę.
ozdoby na wiosnę
Wiosna to czas zmian – natura budzi się do życia, a my mamy więcej energii i chęci do działania, niż podczas krótkich jesiennych i zimowych dni. Jeśli chcesz, aby ta optymistyczna atmosfera zagościła także w twoich progach, warto wykonać ozdoby na wiosnę, które dodadzą sezonowych akcentów do stylizacji domu.

Ozdoby na wiosnę – wianek

Do wykonania wiosennego wieńca na stół lub drzwi potrzebny jest zestaw suszonych roślin, klej na gorąco, drut wiązkowy oraz wiklinowy lub słomiany wianek. Ten ostatni element stanowi podstawę wianka i do niego przytwierdzisz za pomocą kleju i drutu suszone kwiaty. Jeśli chcesz, aby dekoracja służyła ci co roku, lepiej postawić na sztuczne dekoracje – suszone rośliny będą się z czasem osypywać.

Ozdoby na wiosnę tego typu warto utrzymać w pastelowej tonacji, adekwatnej do pory roku. Wianek możesz zawiesić na wstążce na drzwiach wejściowych lub ułożyć na stole.

Gałązki w wazonie

To ciekawa alternatywa, jeśli nie lubisz klasycznych bukietów kwiatów. Modnym rozwiązaniem są kwieciste gałązki, np. z kwitnących drzew owocowych lub ozdobnych, np. magnolii, wyeksponowane w wazonie. Nie jest to co prawda zbyt trwała ozdoba na wiosnę, bo gęsto obsypane kwiatami gałązki dość szybko przekwitają, ale prezentują się bardzo efektownie. 

Las w słoiku

Kompozycja roślin w szklanym naczyniu świetnie wpisze się w wiosenną estetykę. Co więcej, do wnętrza lasu w słoiku możesz dodać także niewielkie ceramiczne dekoracje, np. nawiązujące do wielkanocnych klimatów.

Jak wykonać las w słoiku? To proste – przede wszystkim zaopatrz się w naczynie. Jeśli chcesz zamknąć w szkle rośliny lubiące wilgoć, np. skrzydłokwiat czy bluszcz, postaw na zamknięty pojemnik. W ten sposób wilgoć nie będzie odparowywać, a wewnątrz wytworzy się wilgotny mikroklimat. Natomiast jeśli wolisz sukulenty i kaktusy, wybierz otwarte naczynie, które zapewni dobrą wentylację i wyższą temperaturę otoczenia.

Przeczytaj także: Nietypowe ozdoby na ścianę. Pomysły na dekoracje ścienne

Na początek na dno naczynia wysyp drobny żwirek, który stanie się warstwą drenażową. Dopiero na niego trafi ziemia, w której posadzisz rośliny. Dalej pozostaje sadzenie i dekorowanie kompozycji, np. przy użyciu kamieni i innych ozdób.

Ozdoby na wiosnę – domowe tekstylia

Dobrym dopełnieniem do ozdób na wiosnę, jakie wykonasz samodzielnie, może być wymiana domowych tekstyliów. Poduszki dekoracyjne, koce, pledy, narzuty czy obrusy w jasnych pastelowych odcieniach będą kolejnym odwołaniem do bieżącej pory roku. Taka tonacja doda też jeszcze więcej przytulnego klimatu.

Ozdoby z papieru na wiosnę

To szczególne dobra opcja, jeśli chcesz przygotować sezonowe dekoracje do domu wspólnie z dzieciakami. Z papieru można przygotować ozdobne girlandy, kwiatki czy motyle, które wpleciecie np. do stylizacji pokoju dziecięcego. Jak wykonać takie dodatki? Zaopatrz się w solidny zapas kolorowych arkuszy papieru, klej, nożyczki i sporo inwencji twórczej – to może być naprawdę dobra zabawa. 
Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o typowo wiosennych akcentach, czyli bukietach kwiatów. Poza tradycyjnymi tulipanami czy hiacyntami, do wiosennej dekoracji domu świetnie pasować będzie gipsówka. Innym typowo wiosennym akcentem jest rzeżucha. W sprzedaży znajdziesz specjalne naczynia, zwane kiełkownicami, które są przeznaczone właśnie do wysiewania rzeżuchy. Przeczytaj także:
  1. 9 sposobów na tanią i efektowną dekorację mieszkania
  2. Dekoracje do domu w stylu boho - przegląd najciekawszych inspiracji
  3. Wiosenne dekoracje na okno - 5 pomysłów
  4. 8 akcesoriów do salonu, dzięki którym nadasz mu designerski wygląd


Autor: Kamila Zalińska-Woźny