Panele podłogowe: jak dopasować je do aranżacji wnętrza? 5 praktycznych wskazówek

Panele to niedrogi, szybki w montażu i na dodatek estetyczny zamiennik drewnianej podłogi. Decydując się na ich wybór, trzeba zwrócić uwagę zarówno na parametry techniczne, takie jak klasa ścieralności, jak i na wygląd, który powinien być dopasowany do aranżacji wnętrza. Czym się kierować, aby stworzyć spójny, pasujący do siebie projekt? Na początek warto zapoznać się z pięcioma praktycznymi wskazówkami.

panele

1. Panele podłogowe a drzwi

Najczęściej panele podłogowe dopasowuje się do koloru ścian oraz mebli, zapominając o tym, że ich wygląd powinien współgrać również z drzwiami. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy drzwi nie są gładkie, jednokolorowe, ale drewniane lub drewnopodobne. Dlatego w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czy te dwa elementy będą do siebie pasować.

Na szczęście zasada dobierania paneli do drzwi jest bardzo prosta i sprowadza się do tego, aby ich wykończenie było podobne, dzięki czemu można uniknąć wrażenia chaosu. Podobieństwo może dotyczyć:

  • kolorystyki (ten sam lub zbliżony odcień),

  • materiału/wzoru.

Problematyczna może okazać się sytuacja, gdy drzwi zostały już zakupione (a może nawet zamontowane) i trudno jest wybrać pasujące panele podczas wizyty w sklepie. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej poszukać idealnego modelu w Internecie, pamiętając, aby sprawdzić go na kilku urządzeniach (w zależności od ekranu, kolory tego samego produktu mogą się między sobą delikatnie różnić). Wtedy można cały czas porównywać panele z drzwiami. Ostatecznego zakupu można dokonać zarówno stacjonarnie, jak i online, w obu przypadkach istnieje też możliwość zwrotu.

Natomiast, jeśli drzwi są wykonane z bielonego drewna (lub jego imitacji), wtedy będzie pasować każdy rodzaj paneli.

kuchnia

2. Kolor paneli a ścian

Dobór paneli do ścian nie jest trudny i bazuje przede wszystkim na wybraniu odpowiedniej kolorystyki. To, czego z pewnością należy unikać, to połączenia ciemnej podłogi i ścian. Wtedy, nawet jeśli meble będą jasne, całość zwykle okazuje się zbyt mroczna, nieprzyjemna. Ma to jeszcze jedną wadę – optycznie zmniejsza pomieszczenie, a raczej dąży się ku temu, aby uzyskać odwrotny efekt.

To, co zawsze dobrze wygląda, to:

  • jasne panele i ściany – dodaje to przestronności, rozjaśnia pomieszczenie, dzięki czemu jest dobrym sposobem na mały pokój z niewielką ilością okien;

  • ciemne, brązowe panele i jasne ściany – to zestawienie charakterystyczne m.in. dla stylu rustykalnego, boho i skandynawskiego; dzięki ciemnej, drewnianej podłodze pokój nabiera przytulności.

W ostatnim czasie popularnością cieszą się też szare panele, które są dość uniwersalne i pasują do większości aranżacji. Mogą jednak źle wyglądać, jeśli ściany są w żywych kolorach, np. żółtym, niebieskim czy różowym (dotyczy to głównie pokoi dziecięcych).

3. Dopasowanie paneli do mebli

Dopasowując panele podłogowe do mebli, można kierować się jedną z dwóch zasad:

  • podobieństwa;

  • kontrastu.

Teoretycznie jest to bardzo łatwe, aczkolwiek należy cały czas pamiętać, że panele powinny współgrać nie tylko z meblami, ale również z drzwiami oraz kolorem ścian. Tylko wtedy aranżacja będzie spójna, przyjemna dla oka, uniknie się nudy.

Jak zostało to wcześniej wspominane, ciemne panele i ściany są dość ryzykownym połączeniem. Jeśli jednak taki będzie ostateczny wybór (np. w dużym wnętrzu w stylu industrialnym), wtedy najlepszym rozwiązaniem byłyby jasne meble.

Gdy ściany są jasne, a podłoga w ciemniejszej tonacji, można sobie pozwolić na meble w tym samym odcieniu, co panele. To sprawia, że całość dobrze ze sobą kontrastuje. To bezpieczny oraz uniwersalny wybór podczas projektowania wnętrz.

Ciemne, eleganckie lub kolorowe, wyraziste meble będą pasować również do jasnej podłogi (np. paneli imitujących sosnę lub bielone drewno) oraz ścian. W tym wypadku postawienie na białe lub kremowe wyposażenie dałoby zbyt sterylny, nudny efekt, chociaż… od każdej zasady są wyjątki.

kuchnia

4. Wpływ paneli na styl w aranżacji wnętrz

Odcień, faktura, a nawet kształt paneli powinny być dopasowane do stylu aranżacji całego pomieszczenia.

Podłoga w chłodnej tonacji pasuje do nowoczesnych oraz skandynawskich wnętrz. Dotyczy to nie tylko szarych paneli, ale również brązowych (modny i popularny jest m.in. odcień orzechowy). Natomiast złota, ciepła kolorystyka sprawdzi się w aranżacji rustykalnej oraz klasycznej, ponieważ kojarzy się z domową atmosferą. Co ciekawe, do stylu industrialnego, który bazuje na stali i szarościach, o wiele lepiej pasują panele w ciepłych, niż w chłodnych barwach. To jeden z tych elementów, który sprawia, że wnętrze w ostateczności jest przytulne, a nie zimne, surowe.

Ciemne panele zwykle są wybierane wtedy, gdy projekt ma być elegancki, klasyczny. To również podstawowy wybór we wnętrzach w stylu kolonialnym.

Ciekawym rozwiązaniem są też panele fakturą i wzornictwem nawiązujące do parkietu. Są idealnym wyborem w mieszkaniach i domach urządzonych w stylu vintage, a także w lokalach znajdujących się w starych kamienicach.

kuchnia

5. Kolorystyka paneli a przeznaczenie pokoju

Na koniec powinno się zwrócić uwagę na przeznaczenie pomieszczenia. Ze względów praktycznych, w przedpokoju oraz w kuchni lepszym rozwiązaniem są ciemne panele, na których nie jest widoczne od razu każde zabrudzenie. Taka podłoga może okazać się odpowiednia także do sypialni, gdzie dąży się do uzyskania atmosfery sprzyjającej odpoczynkowi.

Do pokoju dziecięcego pasują jasne, ciepłe panele. Największa dowolność występuje w salonie, gdzie tak naprawdę każde z przedstawionych rozwiązań może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jak dobrać panele do wnętrza?

Nie wystarczy dobrać paneli do ścian, aby stworzyć estetyczną aranżację. Warto sprawdzić, czy harmonijnie łączą się z drzwiami, a także dopilnować, aby pasowały do mebli. Dobrze też cały czas mieć na uwadze, jaki styl w urządzaniu wnętrz ma być dominujący. Kierując się praktycznymi wskazówkami, które zostały przedstawione powyżej, nie powinno to być jednak dużym wyzwaniem. Przy okazji warto też pamiętać, że panele podłogowe laminowane są na tyle niedrogie i łatwe w montażu, że ich wymiana podczas zmiany wystroju nie będzie dużym przedsięwzięciem.

Autor: Artykuł sponsorowany