Data modyfikacji:

Perełki polskiej architektury: Małopolski Ogród Sztuki

Dziś zapraszam Was do lektury kolejnego artykułu z cyklu perełki polskiej architektury. Tym razem opowiem Wam o Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś na temat tego wspaniałego projektu, przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Małopolski Ogród Sztuki jest jednym z projektów, które zostały współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jest to niepowtarzalny i jedyny taki w regionie obiekt, który stał się centrum kultury w Krakowie.

Miejsce wyjątkowe

Na stronie Małopolskiego Ogrodu Sztuki możemy przeczytać:

„Jest w końcu w Krakowie miejsce, będące jak żyzna ziemia dla kreatywnych, innowacyjnych i zróżnicowanych projektów artystycznych każdego gatunku. Miejsce, gdzie sztuka może rozkwitać bujnie w każdej swojej formie. Tym miejscem jest Małopolski Ogród Sztuki. W ciągu kilku ostanich lat w miejscu zrujnowanych, szpecących okolicę zabudowań przy ulicy Rajskiej 12, wyrósł przepiękny Ogród. Nie będzie przesadą, chociażby ze względu na takie a nie inne położenie, nazwanie go prawdziwie Rajskim Ogrodem. Nowoczesny, innowacyjny, oferujący nieprzebrane możliwości organizacji przestrzeni, pierwszy multimedialny ośrodek kultury w województwie i jeden z nielicznych tak zaawansowanych technologicznie obiektów w kraju - Małopolski Ogród Sztuki. Niezwykłe miejsce na mapie Krakowa, mające szansę ze względu na swój unikatowy charakter zakorzenić się w świadomości mieszkańców miasta i regionu oraz wzmocnić pozycję Krakowa jako europejskiej metropolii, w której uszanowanie bogatych tradycji kulturalnych spotyka się z odwagą otworzenia się na sztukę młodą, nowoczesną, eksperymentalną.”

Projekt

Autorem projektu architektonicznego jest Krzysztof Ingarden. Efekt jest niesamowity – MOS stał się przestrzenią projektów artystycznych opartych na syntezie rozmaitych dziedzin sztuki. W budynku znajdziemy wielofunkcyjną salę widowiskową, która oferuje niemalże dowolny układ sceny oraz widowni. Nie zabrakło sali kinowej z cyfrowym projektorem, sal konferencyjnych, przestrzeni wystawienniczych czy kawiarni. Znajdziemy tam również Artetekę, która gromadzi multimedialne zasoby z różnych dziedzin sztuki.

Nagrody

Mówiąc o Małopolskim Ogrodzie Sztuki nie można nie wspomnieć o wielu nagrodach, które przyznano temu wyjątkowemu projektowi. Chodzi tu nie tylko o nagrody krajowe, jak nagroda im. Janusza Bogdanowskiego za najlepszą realizację architektoniczną Krakowa w roku 2012 czy nagrodę za najlepszy polski budynek użytecności publicznej w pierwszej polskiej edycji prestiżowego konkursu Wienerberger Brick Award, le również nagrody międzynarodowe: tytuł Budynku Roku w kategorii „Cultural” w plebiscycie portalu ArchDaily czy zwycięstwo w publicznym głosowaniu konkursu portalu Architizer A+ Awards w kategorii „Theatres Performing Art. Centers”.

Miejsce warte odwiedzenia

„MOS jest więc połączeniem w jedno zróżnicowanej, szerszej niż stricte teatralna, oferty usług w zakresie kultury, sztuki i edukacji, mających na celu rozwijanie kompetencji kulturowych społeczności regionu i miasta. W myśl obranych haseł przewodnich - „Dla młodych, o młodych, przez młodych” oraz „Bez barier” jest to oferta skierowana do wielu grup zarówno twórców jak i entuzjastów sztuki: dzieci i młodzieży szkolnej, studentów, osób starszych, niepełnosprawnych.”

Małopolski Ogród Sztuki jest więc obiektem wyjątkowym i wartym zauważenia, jeśli wybieracie się więc w najbliższym czasie do Krakowa, koniecznie tam zajrzyjcie. Tymczasem poniżej znajdziecie trochę zdjęć, która na pewno Was do tej wizyty zachęcą.

A jeśli potrzebujecie nieco sztuki we własnym domu, zerknijcie na te obrazy:

Mieliście już okazję odwiedzić Małopolski Ogród Sztuki?

Autor: Oliwia Górska