Data publikacji:

Jaki pochłaniacz zapachów do lodówki wybrać? 

Lodówka może być źródłem wielu nieprzyjemnych aromatów unoszących się w kuchni. Czasami ich usunięcie jest niezwykle trudne i pomóc może tylko dokładne wyszorowanie wszystkich elementów urządzenia. W zapobieganiu pojawieniu się uciążliwych odorów pomoże pochłaniacz zapachów do lodówki. 
pochłaniacz zapachów do lodówki
Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez sprawnej lodówki, znajdziemy ją bowiem w praktycznie każdym domu. Wielu z nas poznało jednak na swojej skórze problemy,  jakie sprawia, gdy niespodziewanie zaczynają się unosić wokół niej nieprzyjemne i ostre zapachy, które mogą wypełnić całą kuchnię i sąsiadujące z nią pomieszczenia. Zazwyczaj niechciane aromaty są efektem nieostrożności właścicieli i wynikają wprost z nieczyszczonego regularnie wnętrza urządzenia, niezabezpieczonych resztek jedzenia, psujących się warzyw, wędliny czy serów, a także otwartych przez długi czas słoików i butelek z niedokończoną zawartością. W wyeliminowaniu problemu pomoże nam zakup pochłaniacza zapachów do lodówki. 

Czym jest pochłaniacz zapachów do lodówki?

Pochłaniacze zapachów do lodówek przyjmują rozmaite kształty. W swojej najprostszym rodzaju przypominają standardowe odświeżacze powietrza. Niektórzy producenci zamykają je jednak w kolorowych obudowach przypominających np. ludzi, zwierzęta czy owoce. Równie często wybierają też formę kuli z wieloma otworami lub sześciennego pojemnika. Bez względu na format, pochłaniacze zapachów pozostają niewielkimi przedmiotami, które można z łatwością ustawić na półce lub ukryć za słoikiem z dżemem. 
Pochłaniacze usuwają niepożądane aromaty,  korzystając z dwóch podstawowych metod. Najpopularniejszą z nich są wkłady z węglem aktywnym, który wchodzi w reakcję z cząsteczkami zapachów,  usuwając je z powietrza. Spotykamy się również z pochłaniaczami wypełnionymi naturalnym i nietoksycznym żelem, który z czasem wyparowuje,  pozbywając się smrodliwego problemu oraz równocześnie odświeża wnętrze lodówki. Pamiętajmy, że pochłaniacze mają ograniczoną długość życia i trzeba je regularnie wymieniać, przynajmniej raz na kilka miesięcy. Ceny pochłaniaczy nie są specjalnie wysokie, najtańsze modele kupimy za kilka złotych, z kolei najdroższe  nie kosztują więcej niż kilkadziesiąt. Przy wyborze warto też sprawdzić na opakowaniu informacje o tym, jaka temperatura jest optymalna dla poprawnego działania produktu.


Przeczytaj także: Zlew z ociekaczem czy bez? Który wybrać? Wady i zalety


Dodajmy, że niektórzy producenci lodówek fabrycznie montują w nich oczyszczacze powietrza z filtrami węglowymi, któr e działają na podobnej zasadzie,  co zwykłe pochłaniacze. W sklepach znajdziemy też samodzielne wersje tego typu urządzeń, które działają w pełni automatycznie,  samodzielnie wykrywając zanieczyszczenia.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki?

Kupienie pochłaniacza nie zawsze w całości rozwiąże problemy z uporczywym zapachem. Przed ich ustawieniem warto poświecić kilka chwil  i dokładnie wyczyścić całe wnętrze lodówki, łącznie z wszystkimi półkami i szufladami. W tym przypadku użyć możemy np. specjalnych płynów do mycia lodówek. Czynność tą powinniśmy powtarzać regularnie. Dobrym zwyczajem jest także zamykanie większości szybko psujących się i aromatycznych składników pożywienia w hermetycznych pojemniczkach, wykonanych z tworzyw sztucznych lub szkła. Zapobiegają one bowiem wydostawaniu się i mieszaniu zapachów.

Autor: Michał Kułakowski