Data modyfikacji:

Podłączenie włącznika światła: pojedynczego i podwójnego. Jak to zrobić?


Raz na kilka lat, w celu odświeżenia naszego pomieszczenia lub remontu, chcemy zmienić najbardziej reprezentacyjne elementy domowej instalacji elektrycznej. Oczywiście mowa tutaj o włącznikach światła. Czy jest to trudne zadanie? Nie, jeśli zachowamy bezpieczeństwo i poznamy trochę teorii. Jak podłączyć pojedynczy lub podwójny włącznik światła?
przełącznik

Wybór włączników światła


Na samym początku zajmijmy się wyborem naszych włączników. Oczywiście chcemy, by ten element był jak najlepiej dopasowany do stylistyki naszego pomieszczenia, był funkcjonalny, a przy okazji był w podobnym odcieniu do rozlokowanych gniazdek elektrycznych. W tym aspekcie wybór mamy ogromny.

Dzisiaj producenci oferują nam produkty wykonane z bardzo wielu materiałów - od tych plastikowych, przez metalowe, aż po nowoczesne włączniki szklane czy drewniane. Włączniki mogą być w standardowym kwadratowym lub prostokątnym kształcie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę zaszaleć i zdecydować się na wariant okrągły. Jak widać, każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego w procesie wyboru powinniśmy zastanowić się, jaki produkt będzie pasować do wystroju wnętrza danego pomieszczenia. Jeśli włącznik, bez względu na to, czy pojedynczy, czy podwójny, został zakupiony, możemy przejść do jego montażu.

Pamiętajmy o najważniejszym - bezpieczeństwie


Jeszcze przed poradami na temat montażu musimy zatrzymać się chwilę, by omówić najważniejszą kwestie - nasze bezpieczeństwo. Z pozoru wymiana włącznika światła jest bardzo prostym zadaniem, z którym poradzi sobie każdy właściciel domu, nawet ten, który z elektryką nie miał dotychczas nic wspólnego. To oczywiście prawda. Jednak czasem komfort psychiczny związany z perspektywą prostej czynności może nas zgubić, szczególnie gdy mowa o instalacji elektrycznej. Dlatego każdorazowo, przed jakąkolwiek wymianą, czy to włącznika światła, czy to gniazdka, powinniśmy zadbać o zamknięcie dopływu prądu.

Dodatkowo proces wyboru włącznika powinien ująć również przeznaczenie pomieszczenia. Jeśli szukamy włącznika do wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienka, bezwzględnie stosujmy się do oznaczeń bezpieczeństwa. Włączniki z oznaczeniem IP44 to włączniki dostosowane do wilgotnych miejsc. Jeśli nasz włącznik będzie ulokowany w pokoju dziennym bądź innym suchym pomieszczeniu, możemy skupić się na produktach oznaczonych jako IP20. Najbezpieczniejsze włączniki to te opatrzone oznaczeniem IP65. 

Jak wymienić włącznik światła pojedynczego?


Przejdźmy do wymiany włącznika światła pojedynczego. Na samym początku, jeśli nie montujemy włącznika w nowym domu, musimy zająć się demontażem starego włącznika. Po usunięciu klawisza łącznika, znajdź śruby mocujące cały osprzęt, a następnie przy pomocy odpowiedniego wkrętarka wykręć je i wysuń konstrukcje, luzując przewody elektryczne. W następnym kroku odkręćmy przewody od włącznika i rozpocznijmy montaż nowego.

Od czego zacząć? Od odpowiedniego ułożenia przewodów elektrycznych do zacisków naszego włącznika. W zależności od naszej instalacji możemy napotkać dwa lub trzy przewody. Najważniejszy to przewód fazowy, oznaczony kolorem czarnym lub brązowym. Ten przewód powinien trafić do styku L. Drugi to przewód neutralny, który oznaczony jest kolorem niebieskim. Ten powinien znaleźć się w pozostałym styku. Jeśli w naszej instalacji występuje dodatkowy przewód żółto-zielony, możemy zostawić go w pozycji zgiętej lub zawiniętej. Tak podpięty włącznik powinien znaleźć się w puszce. Śruby łączące osprzęt z puszką powinny być wkręcone, a całość zweryfikowana pod kątem prawidłowości działania. Ostatnim elementem montażu jest założenie obudowy łącznika, w czym pomoże nam instrukcja obsługi.

Jak wymienić włącznik światła podwójnego?


W przypadku montażu włącznika podwójnego nasza praca nie będzie różnić się zbytnio od tego, jak przebiegał montaż włącznika pojedynczego. Demontaż włącznika powinien przebiegać dokładnie tak samo. W przypadku montażu nowego włącznika pamiętajmy o tym, by dopięte zostały dwa przewody fazowe, które odpowiadają za dwa różne źródła światła.

W przypadku instalacji zawierającej dodatkowo przewód ochronny (zielono-żółty) i przewód neutralny (niebieski), możemy je ze sobą spiąć wewnątrz puszki. Dalszy przebieg prac, obejmujący dokręcenie osprzętu do puszki i założenie klawisza, powinien być realizowany w sposób identyczny, jak w przypadku włącznika pojedynczego.

Co będzie nam potrzebne do wymiany włącznika elektrycznego?


Samodzielna wymiana włącznika elektrycznego nie jest trudnym zajęciem, jednak do pomyślnego zakończenia czynności potrzebujemy kilku istotnych narzędzi.

Przede wszystkim bezpieczeństwo, a w jego zachowaniu pomoże nam próbnik napięcia. Próbnik napięcia to mały śrubokręcik, który pozwoli zweryfikować, czy w danym gniazdku zidentyfikowane jest napięcie elektryczne. Przy uruchomionym zasilaniu, wkładając próbnik do gniazdka, po naciśnięciu przycisku na jego końcu zapali się żarówka, symbolizująca działające gniazdko. Jeśli przystępujemy do prac montażowych, a wcześniej wyłączyliśmy obieg instalacji elektrycznej, potwierdzić to możemy, przykładając właśnie próbnik.

Dodatkowo przyda nam się wkrętak krzyżowy, który posłuży wkręcaniu i wykręcaniu śrub mocujących nasz włącznik światła. Na końcu warto zweryfikować poziom zamontowanego włącznika, wykorzystując w tym celu małą poziomicę.

Wymiana włącznika światła - samodzielnie czy z pomocą elektryka?


Odwieczny dylemat domowego majsterkowicza brzmi - zrobić to samemu czy zlecić usługę specjaliście? W wielu przypadkach samodzielne wykonanie drobnych prac jest jak najbardziej uzasadnione - oszczędzimy dzięki temu pieniądza, a być może nauczymy się czegoś nowego.

W przypadku czynności związanych z instalacją elektryczną bardzo ważne jest bezpieczeństwo i podstawowa wiedza z zakresu elektryki. Lekkomyślne działanie w niewiedzy może skutkować poważnym porażeniem prądem, czego nikomu nie życzymy. Dlatego, jeśli zależy nam, by wymiana włącznika przebiegła w sposób sprawny, bezpieczny i dobry jakościowo, zlecimy tę pracę elektrykowi, który posiada stosowne pozwolenie.
Autor: Norbert Rukowski