Data publikacji:

Pokój w stylu aesthetic – jak urządzić pokój w stylu aesthetic?

Jeżeli zależy ci na eklektycznym i ciepłym wnętrzu, które nie jest jednak pozbawione nowoczesnych elementów, warto postawić na estetykę typu aesthetic. Z naszego artykułu dowiesz się, jak urządzić pokój w stylu aesthetic.

pokoj
We wnętrzach dominują obecnie różne mutacje stylu skandynawskiego, a także ultranowoczesny minimalizm. W obu stawia się na prostotę, harmonię i porządek, a także porzucenie zbędnego dekoru. Dla wielu osób tego typu estetyka jest za bardzo sterylna i bezosobowa, dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy lubią w swoich czterech kątach w bardziej wyraźny sposób zaznaczyć swoją osobowość i zainteresowania. Odpowiedzią na te potrzeby jest cieszący się zainteresowaniem nurt aesthetic. W artykule przedstawiamy jego założenia i radzimy, jak urządzić pokój w stylu aesthetic.

Charakterystyka stylu aesthetic

Styl aesthetic to amalgamat wielu pomysłów i inspiracji pochodzących wprost ze współczesnych katalogów wnętrzarskich. We wnętrzach urządzonych na jego modłę widać „kobiecą rękę”, są one bowiem bardzo funkcjonalne i uporządkowane, ale równocześnie nie brakuje w nich wielu elementów dekoracyjnych dopasowanych do indywidualnego gustu właściciela, wśród których prym wiodą wszelkiego rodzaju fotografie, plakaty i grafiki.

Aesthetic ceni piękno oraz komfort. Pomieszczenia muszą być przede wszystkim przytulne i zachęcać do spędzania w nich wolnego czasu. Za sprawą tych cech, styl świetnie sprawdza się w pokojach nastolatek oraz młodych kobiet. Co więcej, urządzenie mieszkania lub pokoju w tej estetyce nie jest specjalnie drogie, wymaga tylko odrobiny pomysłowości. Charakteru aesthetic nada się pomieszczeniu w bardzo szybkim czasie, czasami wystarczy tylko pomalować ściany, dokupić kilka dodatków oraz wymienić oświetlenie.

Pokój w stylu aesthetic – co należy wiedzieć?

Pokój aesthetic urządzimy bez problemu w pomieszczeniu o dowolnym rozmiarze. Jak zaznaczyliśmy, skuteczna metamorfoza nie wymaga specjalnie dużych nakładów finansowych, nie trzeba przejmować się więc kompletną wymianą mebli i kuciem ścian. Na początek wystarczy tylko trochę interesujących akcesoriów. Pamiętajmy jednak o funkcjonalnej stronie tej estetyki, pokój musi zachować przestronny charakter, nie przeładowujemy go ozdobami, jak również nie wstawiamy dodatkowych szafek i foteli, jeżeli nie ma dla nich odpowiednio dużo miejsca.

Kolory w pokoju w stylu aesthetic

We wnętrzach aesthetic dominować będą neutralne barwy, takie jak biele, popiele i beże, a także jasne pastelowe żółcie, róże, błękity i zielenie. Dużą rolę odegra też kolor szary, a także w mniejszym stopniu czerń. Pozostałe akcenty kolorystyczne dostarczą dodatki lub meble. Pamiętajmy jednak, by nie przeładowywać pokoju zbyt dużą ilością kolorów.

Ściany i podłogi w stylu aesthetic

Ściany malujemy na neutralne kolory, bowiem będą stanowiły one tło dla zdjęć, plakatów oraz obrazków. Polecane są tutaj zwłaszcza odcienie szarości. Podczas aranżacji niektóre osoby sięgają po czarną farbę tablicową, pokrywając nią fragment ścian, po których można w ten sposób bezpiecznie pisać i rysować kolorową kredą. Popularnym wyborem są też tapety. W tym wypadku stawiamy na dość subtelne i stonowane wzory, albo takie, które naśladują naturalne materiały, jak chociażby drewno. Zazwyczaj tapetę przykleja się tylko na jednej ścianie pokoju, zazwyczaj tej, na której mamy zamiar wyeksponować galerię fotografii czy tablicę korkową lub wieszaczki z ulubionymi drobiazgami.

Na podłogach powinny znaleźć się przyjemne w dotyku dywany. Ich typy zależą od gustu i klimatu pokoju – mogą to być jednobarwne chodniki, a także dywany z geometrycznymi lub klasycznymi kwiatowymi wzorami.

Meble w stylu aesthetic

Sposób umeblowania pokoju zależy od preferencji jego właściciela. Kluczowymi hasłami są tutaj „funkcjonalność, styl i wygoda”. Swoje miejsce mają więc tutaj meble reprezentujące najróżniejsze style, od minimalistycznych modeli skandynawskich, po klasyczne fotele i szafy z bogatymi zdobieniami i rzeźbieniami. Unikamy jednak zbyt dużych kontrastów. Mniejsze różnice da się zniwelować za pomocą dekoracji oraz drobnych przeróbek (np. pomalowania na ten sam kolor). W kobiecym pokoju nie powinno zabraknąć toaletki z lustrem lub wygodnej sofy/kanapy z toną ozdobnych poduszek. Jest też komoda, na której ustawimy dekoracje i dodatkowe oświetlenie.

Oświetlenie w stylu aesthetic

Nawet w małych pokojach aesthetic powinny znaleźć się co najmniej dwa lub trzy źródła światła. Poza dużymi wiszącymi lampami, na półkach lub komodzie stawia się również lampki z kolorowymi abażurami. Popularnym rozwiązaniem są też długie sznury lampek LED, którymi można obwieścić ścianę z fotografiami lub łóżko. Wybieramy żarówki i diody dające ciepłe żółte lub kolorowe światło.

Dodatki w stylu aesthetic

Dodatki stanowią w największym stopniu o charakterze pokoju w stylu aesthetic. Na półki i ściany trafiają przeróżne osoby i osobiste drobiazgi. Są to ozdobne mieszki, świece zapachowe w słoiczkach, wazoniki, figurki, a także ramki ze zdjęciami. Jednym z często używanych pomysłów są galerie fotografii przypiętych wspinaczami do sznurków. Poza żyłkami do tego celu można nawet wykorzystać kable z diodami LED.

Nad oknami wiszą z kolei lekkie, kolorowe zasłony z naturalnych płócien, a także proste firany rozpraszające naturalne światło. Ciekawym elementem uzupełniającym wystrój są też wszelkiego rodzaju rośliny doniczkowe, dla których można zaaranżować konkretne miejsce w pokoju albo rozstawić je w różnych miejscach pomieszczenia.

Zdjęcie: puhimec/Envato Elements